عقاید درست

الف – شیر مادر احتمال چاقی در کودکان را کاهش می‌دهد. بررسی‌ها نشان داده، کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند از آنجا که شیر، ترکیبات خاصی از جمله چربی دارد، 30 درصد کمتر از سایر کودکان چاق می‌شوند.

ب- ترکیبات سیگار و داروها می‌تواند وارد شیر مادر شود حتی اگر مادری دور از فرزندش سیگار می‌کشد باز هم ترکیبات مضر این مواد از طریق شیر، وارد بدن کودک می‌شوند.  لازم است بدانید گاهی این ترکیبات برای بدن و سلامت کودک بسیار مضرند.

ج – شیر مادر راحت‌تر از شیر خشک هضم می‌شود.  دلیل آن هم میزان پروتئین کم است که میزان ناراحتی‌های گوارشی را به حداقل می‌رساند. در ضمن کودکانی که شیر مادر می‌خورند کمتر از کودکانی که با شیشه شیر می‌خورند هوا می‌بلعند.

د – شیردهی خطر ابتلا به سرطان را در مادران کاهش می‌دهد. بررسی‌ها نشان داده زنانی که حداقل یک مرتبه برای یک سال در زندگی‌شان شیر داده باشند 30 درصد کمتر به سرطان سینه و زنانی که حداقل 2 ماه شیر داده باشند 25 درصد کمتر به سرطان تخمدان مبتلا می‌شوند.

ه ) شیر مادر را می‌توان نگهداری کرد . شیر مادر را می‌توان 5 روز در یخچال و 6 ماه در فریزر نگه داشت. برای این کار باید شیر را در ظرف تمیز و دردار نگهداری کرد و برای باز کردن شیر از حالت انجماد آن را خارج از یخچال و فریزر گذاشت تا به دمای اتاق برسد یا ظرف حاوی شیر را در آب ولرم گذاشت تا گرم شود.عقاید اشتباه

الف- شیردهی سبب از بین رفتن و بدشکلی‌سینه‌ها می‌شود. این عقیده اشتباه است. در واقع آنچه سینه‌ها را بدشکل می‌کند، تغییر اندازه سینه در طول بارداری و بعد از آن است. شیردهی اگر به‌صورت تدریجی و مداوم باشد مانع از تغییر اندازه ناگهانی سینه و بدشکلی آن می‌شود. البته لازم است زنان از لباس زیر مناسب در این دوران استفاده کنند.

ب- بین هر بار شیردهی، سینه‌ها پر می‌شود. این عقیده اشتباه باعث می‌شود زنان، فواصلی را برای شیردهی به نوزادشان انتخاب کنند درصورتی که شیردهی باید برحسب نیاز کودک باشد. حقیقت این است که شیر در سینه‌ها، هنگامی که کودک می‌مکد همان لحظه به‌وجود می‌آید.

ج – برخی زنان، کیفیت شیر پایینی دارند. این عقیده اشتباه است. برخی زنان شیر روشن‌تری دارند اما شیر آنها بی‌کیفیت نیست. کیفیت شیر مادران با هم متفاوت است. البته این موضوع کاملا طبیعی است و قرار نیست شیر تمامی زنان از نظر کیفیت یکسان باشد. این موضوع بستگی به نوع مواد مصرفی، شرایط جسمی و سلامت و اندازه سینه‌ها دارد. همه مادران با هر نوع کیفیت شیری می‌توانند فرزندان‌شان را تغذیه کنند به‌جز زنان مبتلا به گالاکتوزمی مادرزادی که شیردهی برای آنها ممنوع است.

د- شیردهی مانع از بارداری می‌شود. این عقیده اشتباه است.  در تئوری، هورمون‌هایی که طی شیردهی ترشح می‌شوند از تخمک‌گذاری پیشگیری می‌کنند اما این موضوع به‌ویژه اگر شیردهی مرتب صورت نگیرد صددرصد نیست. بهتر است هر خانم شیرده یک روش پیشگیری نیز داشته باشد. البته مراقب باشید استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌تواند سبب کاهش ترشح شیر شود. پس قبل از انتخاب روش مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

ه- درصورت ترک خوردن سر سینه باید آن را ضدعفونی کرد. خیر. این‌طور نیست. این کار نه تنها سبب حساس شدن پوست این ناحیه می‌شود بلکه بویی را که کودک به‌دلیل آن به سینه گرایش پیدا می‌کند را از بین می‌برد. بهترین کار، مالیدن شیر به این ناحیه و خشک شدن آن در هوای آزاد است.