به نظر شما گردن‌تان چقدر مهم است؟ قطعا با نگاه کردن به آن به اهمیت آن پی خواهید برد. با نگاه کردن به گردن موجودات مختلف پی می‌برید که گردن برای حیوانات مختلف چقدر مهم است؛ قوها به گردن بلند نیاز دارند تا ماهی از آب بگیرند و پلیکان‌ها به گردن بلند نیاز دارند تا بتوانند غذا با خودشان حمل کنند. اسب‌ها به وسیله گردن خود، حفظ تعادل می‌کنند اما در انسان‌ها هم تفاوت‌های زیادی در گردن دیده می‌شود.
 بازیکنان راگبی گردن‌های عضلانی دارند و بالرین‌ها گردن‌های باریک و بلند. جدا از گردن، ستون مهره‌ها هم نقش بسیار مهمی دارد. مهم‌ترین وظیفه ستون فقرات- جدا از راست نگه داشتن بدن- محافظت از نخاع است. نخاع‌ پیام‌های مغز را پس از گذشتن از گردن به سایر اعضای بدن می‌رساند. وقتی نفس می‌کشید این ناشی از پیام نخاع شماست. می‌دوید هم همین‌طور. تمام پیام‌های حرکت و فعالیت در بدن شما توسط نخاع حمل می‌شوند ساختار ستون فقرات از مجموعه‌ای از مهره‌ها- که به شکل مهره‌های استخوانی هستند- شکل گرفته‌ است. یک نکته جالب این‌که زرافه در گردن خود فقط 7 مهره دارد، درست اندازه انسان.نکته : اگر به پهلو می‌خوابید بالش شما باید اندکی بلندتر باشد تا حالت طبیعی بدن حفظ شود. در این حالت بهتر است یک بالش کوچک بین زانوهای خود قرار دهید


 
,شمــا دردِ «آی‌پد و بلک بری» ندارید؟ آی پد و بلک بری,ستون فقرات,خوابیدن,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

 
 7 قانون طلایی برای پیشگیری از گردن درد

بعضی از دردهای گردن، زندگی را تهدید می‌کنند، مثل دردی که ریشه آن، مشکلات قلبی است، یا دردهایی که ناشی از یک صدمه یا ضربه بسیار شدید باشند. البته معمولا این دردها در خانم‌های جوان زیاد شیوع ندارند. شایع‌ترین علت دردهای گردنی در دختران جوان، دردهای استخوانی
- عضلانی و دردهای کششی هستند. درواقع طرز نشستن، ایستادن،‌ راه رفتن و کار کردن شما روی گردن شما تاثیر می‌گذارد و می‌تواند موجب ایجاد درد در گردن شود. اگر کار شما پشت میز است یا اگر در ساعت‌های زیادی از روز با کامپیوتر سروکار دارید لازم است شیوه نشستن خود را کاملا اصلاح کنید تا دچار مشکل نشوید. حالا می‌بینید که نصیحت مادربزرگ‌های ما؛ «درست بنشین، درست راه برو،» چقدر مهم است. سردردهای موسوم به سردرد تنشن ممکن است ناشی از حالت بد گردن و مهره‌های پشت باشد. این حالت در گردن و مهره‌های پشت ایجاد کشش می‌کند که باعث استرس، اضطراب و درد می‌‌شود و ممکن است موجب سردرد هم شود. یادتان باشد که جدا از خوب راه رفتن، خوب نشستن و خوب خوابیدن لازم است این 6 نکته مهم را هم رعایت کنید: منظم ورزش کنید، غذاهای سالم به‌خصوص موادغذایی حاوی کلسیم زیاد بخورید، وزن‌تان را کنترل کنید و نگذارید اضافه وزن پیدا کنید، اضطراب خود را کاهش دهید، خواب کافی داشته باشید و سیگار نکشید. اما قانون شماره 7 کمی از این‌ها مهم‌تر است: سعی کنید حالت بدنی مناسبی داشته باشید.
فکر می‌کنید داشتن یک حالت بدنی مناسب کار ساده‌ای است؟ فکر می‌کنید بدن‌تان همین لحظه وضعیت مناسبی دارد؟ نه به‌طور معمول، اکثریت انسان‌ها بد می‌نشینند، بد می‌ایستند، بد راه می‌روند و بد می‌خوابند. برای آن‌که وضعیت بدن خودتان را اصلاح کنید از زمان‌های کم، مثلا 15 دقیقه شروع کنید. سعی کنید 15 دقیقه، حالت بدنی مناسب در زمان ایستادن یا راه رفتن داشته باشید یعنی سینه و پشت شما صاف باشد اما نه این‌که خودتان را کاملا سفت بگیرید و نتوانید راه بروید، سرتان را هم بلند کنید اما نه آن‌قدر سفت که امکان انعطاف نداشته باشد. مفاصل گردن و عضلات و اندام‌ها را هم شل کرده و حرکت کنید. وقتی توانستید 15 دقیقه این حالت را داشته باشید این زمان را اضافه کنید.   در گردن چه چیزهایی داریم؟

گردن، تنها ارتباط میان سر و بدن است. یعنی ارتباط میان تمام اندام‌ها، با مغز، از طریق گردن است که عملکرد خون،‌ هورمون‌ها، تنفس و عضلات را تنظیم می‌کند. خود گردن کاور عضلات، استخوان‌ها، اعصاب، رگ‌های خونی، تراشه و مری و سیستم صحبت کردن انسان و همین‌طور غده تیروئید است. عروق خونی از قلب می‌آیند و به پشت یا سر می‌روند و در مسیر خود از گردن می‌گذرند و اکسیژن و مواد غذایی ضروری برای مغز و اندام‌ها می‌برند و دی‌اکسید کربن تولید شده را برمی‌دارند. غذا و اکسیژن هم از طریق تونل‌هایی جداگانه از دهان و بینی از گردن می‌آیند و به معده و ریه‌ها می‌رسند.  در داخل گردن فقط یک عضو است که به ارتباط میان سر و اندام ربطی ندارد و آن هم غده تیروئید است. این غده، هورمون‌هایی تولید می‌کند که خیلی دورتر از جایی که تولید می‌شوند تاثیر می‌گذارند. این هورمون‌ها بر تولید هورمون‌های دیگر، تولید انرژی و میزان سوخت‌و‌ساز بدن (متابولیسم) تاثیر می‌گذارد.,شمــا دردِ «آی‌پد و بلک بری» ندارید؟ آی پد و بلک بری,ستون فقرات,خوابیدن,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


   نگذارید شلاق به گردن‌تان بخورد

آسیب شلاقی، آسیبی است که به وسیله یک ضربه ناگهانی و حرکت سریع روبه جلو یا عقب سرو گردن،‌ در ناحیه لیگامان‌ها و عضلات گردن و شانه‌ها ایجاد می‌شود. به طور معمول، وقتی اتومبیل‌ها از پشت ضربه محکمی می‌خورند، این حالت ایجاد می‌شود زیرا ضربه پشتی، سر را به جلو می‌راند و سپس گردن و تنه سعی می‌کنند سرو بدن را به عقب بکشند و این حالت رفت و برگشت ایجاد صدمه می‌کند. در این حالت ممکن است عضلات، لیگامان‌ها و تاندون‌های ناحیه گردن و پشت هم آسیب ببینند. چنین ضرباتی معمولا باعث درد در ناحیه گردن و سفتی آن می‌شود، حتی ممکن است افراد از درد پشت و کمر و سردرد هم رنج ببرند. به طور معمول این علائم معمولا یکی، دو روز پس از سانحه تصادف رانندگی خودشان را نشان می‌دهند.چگونه از آسیب‌های شلاقی گردن جلوگیری کنیم؟

1-در زمان خرید اتومبیل سعی کنید اتومبیلی بخرید که کیسه هوای نجات داشته باشد، گردنی صندلی آن مناسب باشد و کمربند ایمنی آن سیستم ضدقفل داشته باشد. 
2- گردنی صندلی اتومبیل شما باید درست گردن شما را بپوشاند، اکثر افراد زمانی که اتومبیلی می‌خزند، گردنی آن را برای خود تنظیم نمی‌کنند.
3- همیشه کمربند ایمنی اتومبیل خود را ببندید.مانیتور کامپیوتر را تنظیم کنید

امروزه، یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مورد سلامت گردن باید در نظر گرفت، جای قرار گرفتن مانیتور و کیبورد کامپیوتر است. چشم انسان، راحت‌تر است که به اشیای نزدیک رو به پایین نگاه کند (مثلا برای دیدن صفحه کامپیوتر) اگر سطح مانیتور شما خیلی بالا باشد، یعنی مثلا روبه‌روی چشمان شما باشد ممکن است حالاتی مثل خستگی، قرمزی و اختلالات دید در چشم‌ها ایجاد شود و حتی حالت سردرد. شانه‌ها و پشت انسان هم راحت‌تر است که به صفحه کامپیوتر از بالا نگاه کند. البته یک صفحه افقی، اصلا ایده‌آل نیست و بهتر است صفحه مانیتور حداقل یک زاویه 30 درجه داشته باشد.
جای قرار گرفتن کیبورد معمولا در دست شما نیست زیرا میزهای کامپیوتر را شما نمی‌سازید. اما یادتان باشد اکثر صندلی‌ها قابل تنظیم‌ هستند. برای آن‌که در بهترین حالت قرار بگیرید صندلی‌تان را جوری تنظیم کنید که وقت کار کردن با کیبورد شانه‌های‌تان شل و رها باشد. صندلی شما باید آن‌قدر به میز کامپیوتر نزدیک باشد که وقتی آرنج‌های‌تان یک زاویه درجه برای کار با کامپیوتر می‌سازند قسمت بالایی بازوها در حالت آرام و ریلکس باشند. اگر بالا بردن صندلی باعث شده تا پای‌تان به زمین نرسد از یک زیرپایی استفاده کنید تا حالت پاهای شما طبیعی باشد.
یادتان باشد مشکل فقط کار با کامپیوتر نیست. حالا متخصصان پزشکی جزو دردهای موسوم به دردهای کامپیوتری از واژه‌هایی مثل مشکلات آی پد ipod injury و مشکلات ناشی از بلاک بری Black berry هم استفاده می‌کنند!نکته: اگر در زمان کارکردن با کامپیوتر یا لپ‌تاپ، یا حتی تلفن همراه به مدت طولانی برای زدن پیامک احساس درد داشتید، باید وضعیت بدن خود در زمان کارکردن با این وسایل را اصلاح کنید. یادتان باشد بهترین حالت قرار داشتن صفحه مانیتور کامپیوتر این است که  درست از پایین سطح چشمان‌تان شروع شود.

باز نشر اختصاصی: Bartarinha.ir