از دیدگاه طب سنتی انسان ها در سنین مختلف مزاج های متفاوتی دارند. در کودکی و نوجوانی که از بدو تولد تا 30 سالگی است، حرارت و رطوبت بر بدن غالب است. در سن جوانی که از 30 تا 35 سالگی را در بر می گیرد، مزاج گرم و خشک می شود. توجه به مزاج هر سن و تنظیم رژیم غذایی بر اساس آن، شخص را در جاده سلامتی قرار می دهد.

زن باردار باید از خوردن غذاهای دیر هضم و سنگین پرهیز نماید و بیشتر از غذاهای آب پز و شورباها استفاده نماید. در دوران بارداری باید از یبوست جلوگیری کرد و در صورت بروز آن با خوردن مواد غذایی مانند آلوبخارا و انجیر خیس کرده آن را برطرف نماید. خوردن مواد غذایی سازنده خلط مناسب در بدن برای زن باردار ضروری است. گوشت گوسفند، مرغ، ماهی، زرده تخم مرغ، روغن زیتون، شیر، کره طبیعی، عسل، بادام، پسته، مویز، فندق، گردو، خرما، سبزیجات خام و پخته و غلات در حد اعتدال باید در رژیم غذایی وی قرار گیرد. مصرف میوه های رسیده از قبیل سیب، به، انگور، گلابی، انار، زردالو و انجیر برای زنان باردار مفید است.

مطالب طب نوین:

گوشت ها و لبنیات منابع خوب ویتامین B6 و B12 هستند که کمبود آنها بر روی رشد مغزی، حرکتی و ادراکی جنین تاثیر منفی دارد. گوشت قرمز یکی از منابع مهم روی است. کمبود روی بسیار خطرناک است و به ناهنجاریهای مادر زادی، رشد غیرطبیعی مغز جنین و رفتارهای غیرعادی در نوزاد منجر می شود. زنانی که سطح روی  پلاسمایی آنان پایین است، 2.5 برابر بیشتر در معرض به دنیا آوردن نوزاد با وزن کمتر از 2000 گرم هستند.

اسیدهای چرب امگا-3 برای رشد سیستم عصبی مرکزی و شبکیه جنین مهم هستند. بنابراین در رژیم غذایی مادر باید به میزان کافی از این نوع اسیدهای چرب وجود داشته باشد. یکی از منابع این اسیدهای چرب، ماهی است. به زنان باردار توصیه می شود که جهت جلوگیری از مسمومیت با جیوه از ماهی های پرورشی، سفره ماهی، ماهی کاد، خرچنگ و کنسرو تن ماهی کمتر استفاده نمایند. مغز گردو نیز از منابع دیگر امگا 3 به شمار می رود.

کولین یک ماده مغذی ضروری است زیرا برای رفع نیازهای متابولیک بدن به میزان کافی ساخته نمی شود. کولین به منظور حفظ ساختار غشا سلول، سیگنال سلولی و انتقال پیام های عصبی لازم است. نشان داده شده است که کولین به تولید سلول های عصبی در موش های دچار کمبود اسید فولیکی که مادرانشان با این ماده مغذی، تحت تغذیه تکمیلی قرار گرفته بودند کمک کافی نموده است. غذاهای سرشار از کولین عبارتند از: مرغ، بوقلمون، ماهی، زرده تخم مرغ.

مصرف غذاهای غنی از فیبر (به خصوص آلوبخارا، انجیر خشک) معمولا مشکل یبوست را در زنان باردار حل می کند. مصرف ماهی و سیب در مادر باردار موجب می شود که کودکش در آینده از ابتلا به آلرژی و آسم کودکان مصون بماند. در مطالعه ای مشاهده شد که مصرف انگور در بارداری به تشکیل پره اکلامپسی در موش ها جلوگیری نمود. مصرف انار در بارداری به تشکیل استخوان و غضروف سالم در جنین کمک می کند. همچنین به دلیل دارا بودن مواد آنتی اکسیدانی از آسیب جفت جلوگیری می نماید. به علاوه انار از آسیب جفت جلوگیری می نماید و از آسیب نورون های جنین در مقابل استرس های هایپوکسیک ایکمیک جلوگیری می کند.

پرهیزات غذایی در بارداری

در دوران بارداری از مصرف بعضی از مواد غذایی مثل زرشک، کرفس، گشنیز، زعفران، ترشی جات (سرکه، سیب ترش، ماست ترش)، سفیده تخم مرغ، کافئین (چای پررنگ، قهوه، نوشابه های کولا) و نیز خوراکی های مصنوعی و صنعتی، آبمیوه های بسته بندی شده، تنقلات ناسالم، رنگ های خوراکی، فست فودها، آب یخ و ... باید پرهیز نمود.

مطالب طب نوین:

مصرف زیاد کرفس در مادران باردار باعث افزایش ابتلای کودکان آنها به آلرژی در آینده می شود. مصرف زیاد گشنیز در دوران بارداری بر روی حافظه و قدرت یادگیری در کودک به طور کوتاه مدت عوارض نامطلوبی دارد. مصرف کافئین در بارداری باعث ایجاد آسیب های سلولی در جنین و بروز پره اکلامپسی و از دست دادن زودرس حاملگی در مادر می شود.

 

منبع: تغذیه در طب ایرانی، اسلامی( تالیف: دکتر غلامرضا کرد افشاری)

منبع : parsivenus.com