اکثر آشپزها موافقند که اضافه کردن حتی مقدار کمی از این ادویه ها به غذا می تواند طعم غذا را به یک جادوی واقعی تبدیل کند. اما شاید بسیاری از آشپزها و متخصصان تغذیه درباره قدرت شگفت انگیز این ادویه ها در پیشگیری از سرطان مطلع نباشند. دانشمندان دریافته اند که مواد غذایی ویژه ای نظیر برخی سبزیجات و ادویه ها حاوی مواد شیمیایی گیاهی بوده و می توانند بطور زیستی بر روی بدن ما تاثیر بگذارند . به واسطه توانایی شان در تحریک سیستم ایمنی بدن، این مواد شیمیایی گیاهی می توانند در مقابله با سرطان نیز کمک کننده باشند.

1.زنجبیل

زنجبیل اسلحه ای قوی در آشپزخانه شماست تا بتوانید از سرطان پیشگیری کنید.

زنجبیل از دیرباز به عنوان دارویی محلی برای درمان هربیماری  از سرماخوردگی گرفته تا یبوست استفاده می شده است. زنجبیل می تواند در فرم های مختلف تازه، فرم پودر شده(ادویه زنجبیل) یا شیرین شده مورد استفاده قرار گیرد. با اینکه طعم زنجبیل تازه با فرم پودر شده آن بطور مشخصی متفاوت است، هر دو آنها می توانند جایگزین دیگری در اکثر دستور پخت ها گردند. بطور کلی شما می توانید یک هشتم قاشق چایخوری زنجبیل خشک  را جایگزین 1 قاشق غذاخوری زنجبیل تازه خرد شده کنید و برعکس.

زنجبیل تازه حاوی ترکیبی به نام جینجرول می باشد، در حالیکه زنجبیل خشک دارای فرم زینجرون می باشد.تصور می شود که  جینجرول و زینجرون هردو دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند و بنابراین می توانند سد محافظی در برابر سرطان باشند.

مصرف زنجبیل و محصولات حاوی آن، علاوه براینکه می تواند درمانی برای حالت تهوع باشد، ممکن است بتواند حالت آشوب و تهوع معده را که در هنگام درمانهای سرطان بوجود می آید را تسکین بخشد.

زنجبیل را  در فریزر نگهداری کرده و کمی از آن را در هنگام آشپزی به عدس یا برنج بیافزایید. با خیساندن ورقه های نازکی از زنجبیل تازه در آب گرم می توانید یک چای آرامبخش درست کنید که هم باعث از بین بردن حالت تهوع شده و هم خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

2.رزماری

رزماری گیاهی چوبی و مدیترانه ای  است که برگهای سوزنی شکل داشته و منبع خوبی از آنتی اکسیدانهاست. به دلیل منشا این گیاه، رزماری معمولا در آشپزی مدیترانه ای استفاده شده و شما این گیاه را غالبا در مواد اولیه طعم دهی در آشپزی ایتالیایی مشاهده می کنید. می توان این ادویه را برای طعم دهی در اکثر سوپها، سس های بر پایه گوجه فرنگی، نانها و غذاهای پر پروتئین مثل گوشت گوساله و گوشت بره استفاده کرد.

رزماری می تواند به سمیت زدایی، بهبود ذائقه، سوء هاضمه، نفخ شکم و دیگر مشکلات گوارشی  نظیر کم اشتهایی کمک کند. بنابراین برای پیشگیری از سرطان و برطرف کردن مشکلات گوارشی سعی کنید برگهای رزماری را دم کرده و روزانه 3 فنجان از این چای گیاهی بنوشید.

3.زردچوبه

زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل می باشد؛ و یکی از ادویه هایی است که ترکیب ادویه کاری هندی را تشکیل داده و به آن طعم متمایزی می دهد. به نظر می رسد که کورکومین ترکیب فعال موجود در زردچوبه بوده و مسوول رنگ زرد این ادویه هم این ترکیب است. این ترکیب دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده و بطور بالقوه بدن را در برابر سرطان محافظت می کند. در حال حاضر مطالعات زیادی بر روی عصاره زردچوبه و نقش آن در پیشگیری و درمان تعدادی از سرطان ها نظیر سرطان روده، پروستات، سینه و سرطان پوست در حال انجام است.

دکتر آماندا بونتمپو متخصص تغذیه بیماران سرطانی در مرکز پزشکی برونکس بیان می کند که تومورهای سرطانی دارای شبکه ای از رگهای خونی هستند که تومور را تغذیه می کنند، و کورکومین می تواند در برابر این رگهای خونی عمل کرده و آنها را بطور اساسی مسدود کرده و باعث مرگ سلولهای سرطانی شود.

مخلوط کردن زردچوبه با فلفل سیاه و روغن زیتون می تواند قدرت کورکومین را فعال سازد. زردچوبه با داشتن طعم ملایم و مطلوب می تواندبه صورت خشک بر روی  مرغ و حتی انواع سبزیجات پاشیده شده و مصرف شود. با افزودن یک یا دو  قاشق چایخوری زردچوبه به سوپها، سس ها یا تاس کباب می توان علاوه بر خوشمزه شدن غذا از سرطان نیز پیشگیری کرد.

با اینکه نتایج حاصله تاثیر مثبت زردچوبه را تایید می کنند، ولی این آزمایشات تنها در آزمایشگاه و بر روی حیوانات انجام گرفته اند و اینکه آیا این نتایج قابل استناد به انسان نیز می باشند هنوز مشخص نیست.

4.فلفل قرمز

فلفل قرمز حاوی ترکیبی به نام کاسپازین می باشد که می تواند درد را تسکین دهد. زمانیکه کاسپازین بطور موضعی به پوست مالیده می شود، باعث آزاد شدن یک ماده شیمیایی به نام ماده P در پوست می شود. در صورت استفاده مجدد، میزان ماده P  تولید شده در آن ناحیه نهایتا کاهش یافته و درد نیز در آن ناحیه کاهش می یابد. اما این بدین معنی نیست که شما می توانید  فلفل قرمز را به مناطق دردناک مالیده و منتظر بهبود باشید. استفاده از فلفل قرمز نیازمند دقت زیادی می باشد، زیرا  اگر بطور مستقیم با پوست تماس یابد  می تواند باعث سوختگی شود.

بنابراین، اگر شما درد دارید و می خواهید قدرت تسکین دهندگی فلفل قرمز را امتحان کنید، از پزشک خود بخواهید که در صورت نیاز کرم یا پماد کاسپازین برایتان تجویز کند. نشان داده شده که این پماد تاثیر  خوبی در  درمان دردهای نوروپاتیک یا دردهای عصبی بعد از جراحی سرطان دارد.

از دیگر خواص فلفل قرمز می توان به کمک به درمان سوء هاضمه اشاره کرد. شاید این حرف بعید به نظر بیاید! اما مطالعاتی وجود دارند که نشان داده اند که مصرف مقادیر کم فلفل قرمز می تواند سوء هاضمه را کاهش دهد.

فلفل قرمز حاوی کاسپازین می باشد که بعنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته شده است. تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که کاسپازین برای سلولهای سرطانی سمی می باشد. مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا  انجام شده است، نشان داد که کاسپازین مانع رشد سلولهای سرطانی پروستات می شود و حتی قدرت از بین بردن این سلولها را نیز دارا می باشد.

5.سیر

سیر متعلق به خانواده آلیوم بوده و از گیاهان پیاز دار می باشد که شامل پیاز کوهی، تره فرنگی، پیاز، موسیر و پیازچه می شوند. سیر حاوی مقادیر زیادی گوگرد بوده و منبع غنی از آرژینین، اولیگو ساکاریدها، فلاوونوئیدها و سلنیوم به شمار می رود که همگی اینها برای سلامت ضروری هستند. ترکیب موثره سیر ماده ای به نام آلیسین می باشد که مسوول بوی منحصر بفرد سیر می باشد.

مطالعات متعدد  نشان داده اند که افزایش مصرف سیر احتمال ابتلا به سرطان های معده، روده، مری، لوزالمعده  و سرطان سینه را کاهش می دهد. به نظر می رسد که سیر از طریق مکانیزم های زیادی نظیر مهار عفونت های باکتریایی و جلوگیری از ایجاد مواد سرطان زا، توسعه ترمیم DNA و القای مرگ سلولی بدن را در برابر سرطان محافظت می کند. سیر باعث سمیت زدایی بدن شده و همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را حمایت کند و به کاهش فشار خون نیز کمک کند.

گیاهان خانواد آلیوم حاوی ترکیبات گوگرد دار آلی هستند که باعث ایجاد اشک  چشم در هنگام خرد کردن می شوند. ترکیبات گوگرد دار آلی دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد سرطانی هستند. سیر  یکی از مواد ضروری برای طبخ تقریبا همه انواع غذاهاست. سیر را می توان با یک قاشق غداخوری روغن زیتون بطور سریع پخت و همراه با نان سبوس دار سرو کرد، یا آن را در فر طبخ کرده و سپس له کرد و به غذاهای گیاهی یا گوشتی اضافه کرد.

 

 

6.نعناع

نعناع از هزاران سال قبل برای هضم بهتر غذاها و از بین بردن گاز ، سوء هاضمه، گرفتگی عضلات و اسهال مورد  استفاده قرار می گرفته است. این سبزی همچنین به درمان علائم سندرم روده تحریک پذیر و مسمومیت غذایی کمک می کند. به نظر می رسد که نعناع به آرام شدن عضلات معده کمک کرده و جریان صفرا را بهبود بخشیده و باعث عبور سریع تر مواد غذایی از معده می گردد.

نوشیدن یک فنجان از دمکرده نعناع برای ناراحتی معده که در اثر سرطان یا درمانهای دیگر ایجاد می شود، مناسب است. بسیاری از انواع نوشیدنیهای نعناع در بازار موجود می باشد، یا اینکه بهتر است خودتان این چای را درست کنید: می توانید با جوشاندن برگهای خشک شده نعناع در آب یا با افزودن برگهای تازه نعناع به آب جوش و خیساندن آن به مدت چند دقیقه تا وقتی که به غلظت دلخواهتان برسد این کار را انجام دهید.

نعناع  همچنین می تواند گلو درد را تسکین دهد. به این دلیل، در اکثر اوقات برای درمان زخم های دهانی دردناک که می توانند بعد از شیمی درمانی و رادیو گرافی بوجود بیایند، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

7.فلفل سیاه

فلفل سیاه حاوی ترکیب فعالی به نام پیپرین می باشد که ترکیب شیمیایی طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی قوی می باشد. تحقیقی که توسط دانشمندان معتبر  دانشگاه میشیگان درباره  سرطان انجام شده و در مجله تحقیق و درمان سرطان سینه  انتشار یافته است، نشان داد که فلفل سیاه به همراه زردچوبه رشد سلولهای بنیادی سرطانی در تومورهای سینه را مهار می کند. با این وجود، این ادویه سلولهای سالم را از بین نمی برد. فلفل سیاه را می توان به عنوان چاشنی به همه انواع غذاها از تخم مرغ عسلی گرفته تا گوجه فرنگی خرد شده و انواع سوپ مورد استفاده قرار داد. اضافه بر این، فلفل می تواند جایگزینی سالم برای نمک باشد.

 

 

 

 

 

 

8. پونه کوهی

پونه کوهی حاوی کارواکرول می باشد، مولکولی که به عنوان ماده ضد عفونی کننده طبیعی عمل کرده و مانع انتشار سلولهای سرطانی می گردد. کارواکرول همچنین در مرزنجوش، نعناع، آویشن، ریحان و جعفری نیز وجود دارد. خواباندن مواد غذایی پروتئینی در پونه کوهی می تواند تشکیل آمینهای هترو سیکل را در حین پختن در آنها کاهش دهد، این ترکیبات مواد شیمیایی هستند که وقتی گوشت را با دمای زیاد پخته یا کباب می کنیم در گوشتها به وجود می آیند و بسیار سمی هستند. ثابت شده است که آمین های هترو سیکل احتمال ابتلا به سرطان را در جانورن افزایش می دهند. پونه کوهی را می توان برای  خواباندن و مزه دار کردن انواع گوشت، پیتزا، پاستا و سالاد تن ماهی به عنوان یک چاشنی خوشمزه به کار برد.

 

Google

منبع : parsivenus.com