به دلیل اینکه امکان  دارد هر شخصی دچار سکته شود، مواردی وجود دارد که هه افراد باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشند.سکته زمانی رخ می دهد که یک لخته خونی مسیر سرخرگها یا رگهای خونی را مسدود می کند. زمانی که یکی از این اتفاقها رخ می دهد، سلولهای مغز می میرند و آسیب مغزی اتفاق می افتد که می تواند منجر به ناتوانی های خفیف یا جدی شود. سکته ها چهارمین عامل مرگ و میر در دنیا و دلیل عمده ناتوانی های افراد مسن هستند که همین دلیل مناسبی است که همه ما نکات بیشتری را در مورد سکته ها بدانیم.

1.انواع سکته

یکی از مواردی که شما باید در مورد سکته ها بدانید، این است که انواع مختلفی از سکته وجود دارد که همه آنها منجر به آسیب مغزی می شوند حتی اگر هر کدام ازآنها به دلایل مختلفی ایجاد شوند. سکته های ایسکمیک، سکته های آمبولیک و سکته های ترومبوتیک  همگی بوسیله لخته های خونی ایجاد می گردند. بیماری مویرگها یا سکته های  لاکونار یا حفره خالی مغز بوسیله مسدود شدن جریان خون در مویرگها بوجود می آیند. در نهایت، سکته های  هموراژیک زمانی اتفاق می افتند که رگهای خونی دچار پارگی گردند.

2.علائم هشدار دهنده

دانستن علائم هشدار دهنده سکته بی نهایت مهم و با اهمیت است، زیرا ارجاع سریع  و به موقع بیمار مشکوک به سکته به بیمارستان می تواند جان فرد را نجات دهد. زمانی که در مورد اطلاع از علائم هشدار دهنده سکته سخن به میان می آید توجه به چهار چیز بسیار ضروریست: صورت، دستها، صحبت کردن و زمان. زمانی که فرد دچار سکته می شود ممکن است یک طرف صورت او در هنگام خندیدن به پایین بیافتد. فرد قادر به بالا نگه داشتن دستها نبوده و دستها به پایین می افتند و فرد نمی تواند واضح صحبت کند و حرف زدن او گنگ و عجیب خواهد شد. هرگاه هریک از این علائم را در فردی مشاهده کردید بایستی  زمان را تلف نکرده و فورا به اورژانس اطلاع دهید.

3.علائم سکته در زنان

با اینکه زنان نیز غالبا علائم کلاسیک سکته را، که در مورد قبل گفته شد ، نشان می دهند، ولی ممکن است علائم دیگری که منحصر به زنان می باشد را  تجربه کنند.  زنان ممکن است علائمی نظیر  درد صورت، درد دست و پا، سکسکه، حالت تهوع، احساس ضعف، درد سینه، کوتاهی نفس و لرزش را نیز داشته باشند. همه این علائم می توانند ناگهان بروز کنند. در  برخی موارد نیز زنان هیچ علامت مشخصی از سکته را نشان نمی دهند و ممکن است فقط درد و سنگینی مبهمی در سینه شان حس کنند. توجه به این علائم در زنان دارای اهمیت است چون می تواند نشانه ای از سکته باشد.

4.حمله ایسکمی گذرا

حملات ایسکمی گذرا نوع دیگری از سکته ها هستند که باید در مورد آنها نیز هوشیار بود. این نوع  سکته ها ، سکته های کوچک یا خفیف نیز نامیده می شوند. با اینحال علائم حمله ایسکمی گذرا با علائم سکته یکسان می باشد ولی بطور کلی منجر به آسیب دائمی و ناتوانی نخواهند شد. این بدین دلیل است که انسداد رگهای خونی که منجر به این حملات می شوند  در یک دوره زمانی بسیار کوتاه رخ می دهد و بنابراین آسیب های دائمی ایجاد نمی کنند. اگرچه حملات ایسکمی گذرا آسیب چندانی به فرد وارد نمی کنند، ولی در اکثر موارد سکته واقعی و شدیدی را در پی دارند. بنابراین، بسیار مهم است که به این حملات توجه داشته و برای جلوگیری از سکته های احتمالی حتما به پزشک مراجعه کنیم.

5.درمان و توانبخشی

برای سکته هایی که در اثر لخته خونی ایجاد می شوند، پزشکان می توانند فعالیت هایی را در 3 ساعت اولیه که سکته رخ داده برای تجزیه و انحلال لخته خونی انجام دهند، به همین دلیل است که انتقال سریع بیمار به مراکز درمانی دارای اهمیت بسیار است. با این حال ،  پزشکان می توانند لخته خونی را  3 ساعت بعد از سکته نیز خارج سازند، ولی در اینصورت احتمال آسیب مغز بیشتر شده و دیگر قادر به استفاده از داروهای از بین برنده سریع لخته نظیر فعال کننده بافتی پلاسمینوژن(tPA) نخواهند بود. بعد از اینکه سکته درمان شد، بیماران فرایند احیا و توانبخشی را از طریق  فیزیو تراپی و کاردرمانی آغاز می کنند.

6.پیشگیری

می توان از 80 درصد سکته ها پیشگیری کرد و این خبری فوق العاده است. خوشبختانه پیشگیری از سکته ساده بوده و فقط نیازمند تغییراتی در سبک زندگی می باشد. ترک سیگار، قطع مصرف مشروبات الکلی و حفظ فشار خون و میزان کلسترول خون در محدوده نرمال همگی می توانند کمک کننده باشند. ورزش کردن، رژیم غذایی کم چرب و کم نمک با مقادیر زیادی میوه ها و سبزیجات می تواند به کاهش احتمال سکته کمک کند.

7.سکته می تواند برای هر فردی اتفاق بیافتد

یکی از بزرگترین افسانه ها در مورد سکته ها این است که سکته تنها در افراد مسن اتفاق می افتد. هر فردی در هر سنی می تواند دچار سکته شود. حتی  سکته در نوزادان هم اتفاق می افتد! اگرچه شنیدن این اخبار حتما شما را شگفت زده می کند، اما مهم است بدانید زمانی که  این علائم را در افراد جوان مشاهده می کنیم نیز آنها را جدی بگیریم.

سکته ها، حملاتی آسیب زننده هستند، اما آگاهی از علائم هشدار دهنده سکته ها می تواند به ما کمک کند که سریع عمل کنیم و آسیب های ناشی از آنها را تا جایی که ممکن است به حداقل برسانیم.

 

Google

منبع : parsivenus.com