آکاایران: خودارضایی در زنان و دختران با عوارض زیادی همراه است و آسیب‌های روانی و جسمانی را برای فرد به همراه دارد. در خودارضایی، زن با تحریک جنسی عضو تناسلی خود، سعی در تجربه ارگاسم و لذت جنسی دارد. از آنجا که امکان بررسی این رفتار در جامعه وجود ندارد نمی‌توان آمار دقیقی از آن بدست آورد. آنچه که مهم است توجه به پیامدهای مثبت و منفی این رفتار است. در ادامه مقاله به بررسی خودارضایی در زنان و دختران و همچنین معایب آن خواهیم پرداخت و روشهایی برای ترک ان عادت بیان میکنیم پس تا انتهای مطلب با آکا همراه باشید.

 

خود ارضایی چیست؟
خود ارضایی عبارت است از تحریک دستگاه تناسلی براي بدست آوردن لذت جنسی. در اغلب موارد هر زمان حرف از  خود ارضایی به میان مي‌ايد تمامی نگاه ها معطوف به مردان ميشود ، ولی خود ارضایی در بین خانم ها هم به فور یافت ميشود ، منتهی خانم ها حتی با دوست های نزديک خود هم کم تر در خصوص این عمل حرف می زنند.


بعضی خانم ها مانند مردان دست کم یک بار خود ارضایی( Masturbation) را در طول زندگی تجربه نموده اند . این که از نظر علمی چه ميزان از خود ارضایی طبيعي و چه ميزان آن غیر طبيعي است، هنوز مشخص نشده است. ميزان شیوع خود ارضایی بین خانمها به صورت دقیق مشخص نیست، و در نقاط گوناگون جهان مختلف است.


براي خود ارضایی مرز سنی خاصی وجود ندارد. خانمها امکان دارد در دهه 80 زندگی هم خود ارضائی داشته باشند. خود ارضائی مدام در خانمهای مجرد دیده نمی شود، زمانی که همسر دردسترس نباشد و یا اظهار خستگی نماید، امکان دارد یک خانم نیازهای جنسی خود را با خود ارضایی برطرف نماید. یکی از علل مهم خود ارضایی در خانمهای متاهل عدم رسيدن به ارضاء جنسی یا ارگاسم در یک رابطه جنسی طبيعي است.

دلایل خود ارضایی در زنان

۲. خود ارضایی مدام در خانم‌های مجرد دیده نمی‌شود، زمانی که همسر در دسترس نباشد و یا اظهار خستگی نماید، امکان دارد یک خانم نیاز‌های جنسی خود را با خود ارضایی برطرف نماید. یکی از علل مهم خود ارضایی در خانم‌های متاهل عدم رسیدن به ارضاء جنسی یا ارگاسم در یک رابطه جنسی طبیعی است. این امر مسئله‌ای است که درسنین مختلف و جوامع مختلف رخ می‌دهد.

۳. یکی دیگر از علل خود ارضایی در خانم‌ها این است که در برخی موارد خانم‌ها برطرف شدن و یا تخفیف برخی از مشکلات خود را به عمل خود ارضایی نسبت می‌دهند، به عنوان مثال می‌گویند که خود ارضایی سردرد میگرنی آن‌ها را تسکین یا کاهش میدهد.

عوارض خود ارضایی

برخلاف مردان که هدف از خودارضایی در آن‌ها صرفا ارضاء جنسی است، دلایل خانم‌ها برای خودارضایی فراوان و تعدادی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • سهل الوصول بودن و عدم نیاز به هر آنچه برای یک رابطه جنسی مورد نیاز می‌باشد.
 • احساس استقلال جنسی و عدم نیاز به همسر و شریک جنسی برای رسیدن به ارگاسم.
 • نرسیدن به ارگاسم از طریق رابطه جنسی.
 • تسکین احساس ناخوشایند در واژن، چون حین ارگاسم واژن منقبض شده و ترشحات خود را بیرون می‌ریزد.
 • حفظ قدرت باروری.
 • تجربه احساس خوشایند، یکی از دلایل اعتیاد به مواد مخدر آزاد شدن هورمون دوپامین با مصرف مواد مخدر است، حین ارگاسم نیز مقداری ماده دوپامین ترشح می‌شود.
 • استفاده از موارد پورنوگرافی که منجر به خودارضایی می‌شود.
 • بدنبال رویا و یا فانتزی جنسی گشتن.
 • بهبود خلق و ایجاد آرامش، تعداد قابل ملاحظه از خانم‌هایی که خودارضایی می‌کنند، معتقد هستند که خودارضایی سبب بهبود استرس و خلق آن‌ها می‌شود.
 • تعدادی از خانم‌ها معتقد هستند که، ارضاء جنسی در یک رابطه جنسی طبیعی دارای ملزومات زیاد و طولانی است و آن‌ها حوصله آن‌را ندارند و ترجیح می‌دهند خودارضایی کنند.
 • تعدای از خانم‌ها مدعی هستند که، خودارضایی سبب تسکین درد‌های دوران پریود در آن‌ها می‌شود.
 • کنجکاوی جهت کشف نقاط پنهان بدن.

 

 

خود ارضایی دختران و عوارض آن

مضرات خودارضایی دختران

احتمالا تابه‌حال در مورد ضرر‌های بی شمار خودارضایی چیز‌هایی شنیده اید. برای مثال برخی ادعا می‌کنند این عمل باعث مشکلاتی نظیر کاهش بینایی و ریزش مو می‌شود و به طور کل سلامت جسمی را تهدید می‌کند. این در حالی است که پژوهش‌ها بر این موضوع تاکید دارند که آسیب‌های خودارضایی بیش از اینکه به جسم مربوط باشند به سطح روان برمی گردند. اما اکثر افراد از این موضوع اطلاع چندانی ندارند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند. ما در ادامه به مهم‌ترین عوارض روانی خودارضایی در زنان و دختران اشاره می‌کنیم.

 

ضعف اعصاب و کم شدن قدرت تحمل در برابر مسائل

یکی از عوارض خود ارضایی ضعف اعصاب و کم شدن قدرت تحمل در برابر مسائل است. فرد خودارضا نسبت به کوچک‏ترین محرک محیطی حساس است، بی حوصله و زود رنج است و سریعاً از کوره در می ‏رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و… حساسیت فوق‏ العاده دارد. این اعصاب ضعیفی دارند و خیلی زود در برابر مسائل واکنش نشان داده و پرخاشگری می کنند.

در اثر خودارضایی و تحریک زیاد هیپوتالاموس آسیب می‏بیند و به دلیل این آسیب ها مغز و مراکز حساس دیگر دچار کاهش جریان می‏ شوند. خودارضایی ‏های مکرر، سبب ضعف قوای شهوانی و بی رمق و بی جان شدن و اختلال مرکز عصبی و ضعف می شود. از علائم نشان دهنده ضعف و اختلال اعصاب می توان به اختلال قوای بینایی، شنوایی مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن و… نام برد.

عوارض عجیب خود ارضایی در زنان - عوارض خطرناک خودارضایی – الو مشاوره

کم شدن حافظه و قدرت یادگیری

افرادی که به صورت مکرر خودارضایی می کنند دچار ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری‏ می شوند. ضعف و تحلیل قوای جسمانی در این افراد ناشی از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب است. اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب موجب می ‏شود که بخش حافظه کارایی لازم را نداشته باشد و فرد مبتلا به خودارضایی تمرکز کافی نداشته باشد و حواس پرت باشد.

افسردگی و اضطراب به میزان بالا

از اثرات روحی خود ارضایی می توان به افسردگی و اضطراب به میزان بالا اشاره کرد. افرادی که خود ارضایی می کنند، دچار اضطراب، دلهره و دلواپسی هستند و مرتب با خود درگیر هستند و نمی‏ توانند با خود کنار بیایند. این افراد معمولا افکار آشفته، وسواس فکری، بی ثباتی، درهم ریختگی فکری داشته و لحظه ای آرام و قرار ندارند و دائم به دلیل ارتکاب گناه خود را سرزنش و تحقیر می کنند.

مشکلات خود ارضایی در زنان

کاهش توان جسمی و زود بیمار شدن

کاهش توان جسمی و زود بیمار شدن از دیگر مضرات خود ارضایی است. فرد خودارضا بدن خیلی ضعیفی داشته و نمی ‏تواند در مقابل میکروبها و ویروسها از خود دفاع کند بنابراین پی در پی بیمار می شود.

ضعف در بینایی و از بین رفتن براقیت و زیبایی چشم ها

با انجام خود ارضایی به صورت مکرر به تدریج نور چشم و قدرت بینایی کاهش می یابد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خودارضایی دارد و گاهی این کار منجر به نابینایی می‏ شود.

عوارض خود ارضایی - دکتر نجفی توانا متخصص روانشناس

کمردرد، قوس کمر و درد شدید در کشاله ی ران

دردهای استخوانی و کمر درد یکی دیگر از مضرات خود ارضایی است. هنگام ارگاسم در خودارضایی کلسیم خیلی زیادی از بدن خارج می شود بنابراین افرادی که به خود ارضایی معتادند، دچار ضعف و درد در استخونهایشان شده و گاهی ممکن است دچار فلج عمومی بدن شوند. افرادی که خودارضایی می کنند به شکل بد و ناهنجاری کمرشان گود می شود به شکلی که در آینده دچارکمر دردهای شدیدی می شوند. داشتن درد شدید در کشاله ی ران و تخمدانها نیز از عوارض خود ارضایی است که تا چند روز بعد از خودارضایی ادامه دارد.

ضعف در قوای جسمی

از مضرات مهم و جبران ‏ناپذیر خودارضایی ضعف و تحلیلِ قوایِ جسمانی‏ و کاهش انرژی جسمانی است. خودارضایی به دفعات مکرر در شبانه روز سبب احساس خستگی و به مرور زمان ضعف و بی حالی می شود. کاهش و تخلیه مکرر قوای جسمانی به ضعف عمومی و دائمی بدن و پیری زودرس می ‏انجامد و افت فشار خون را در پی دارد.

افسردگی چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

دفع بی اختیار ادرار و منی

آقایان معتاد به خود ارضایی دچار دفع بی اختیار منی می شوند و در خواب یا بیداری از آلت تناسلی آنها منی خارج می شود. همچنین ممکن است افراد با خودارضایی دچار بی اختیاری در ادرار شوند زیرا خودارضایی به مرور باعث ضعف در کنترل ماهیچه های مجاری ادراری می شود.

تنگی نفس

مبتلا شدن به تنگی نفس یکی دیگر از عوارض خود ارضایی در کسانی است که به صورت خوابیده خودارضایی می کنند که حتی با مراجعه به پزشک هم این مشکل مشخص نمی شود.

عوارض خود ارضایی

بر هم ریختن نظم عادت ماهیانه

دخترانی که مکررا خود ارضایی می کنند با این کار در هورمون های بدن خود اختلال ایجاد می کنند و این امر باعث نامنظم شدن دوره های پریودی و قاعدگی دردناک در آن ها می شود .

ناتوانی جنسی زودرس

افرادی که خودارضایی مکرر دارند در آینده در صورت داشتن رابطه جنسی سالم با همسرشان دچار زود انزالی شدید می شوند.

از بین رفتن تناسب اندام

بعد از اعتیاد پیدا کردن به خودارضایی شخص گرفتار به خود ارضایی، اندام زشت و نامتناسب پیدا می کند. برخی افراد با توجه به ژنتیک و تعداد دفعات خودارضایی دچار کوچک شدن نامتناسب رانها و باسن، لاغری نامتناسب، و ... می شوند.

عوارض خود ارضایی و روش های ترک خود ارضایی - مجله تصویر زندگی

ریزش و نازک شدن موهای سر

ریزش و نازک شدن موهای سراز جمله عوارض خود ارضایی است. مسئولیت رشد مو و استحکام آن در بدن به عهده ی پروتیئن ها می باشد . مایع خارج شده هنگام ارضا شدن 10 درصد پروتیئن به همراه خود دارد، مداومت بر خودارضایی باعث از دست رفتن استحکام مو و ریزش مو در فرد می گردد.

احساس گناه

خود ارضایی از نظر مذهبی گناه محسوب می شود بنابراین افرادی که خودارضایی می کنند احساس گناه آزار دهنده ای را تجربه می کنند.

از بین رفتن زیبایی

زیبا بودن و جذاب بودن چیزی است که همه افراد به دنبال آن هستند. خودارضایی طولانی مدت در پسران و دختران روی چهره و مخصوصا چشمها اثر می گذارد. چشمهای فرد معتاد به خود ارضایی حالت افسرده و افتاده می گیرد و رنگ پوست به تدریج کدر می شود، جوش های زیادی روی بدن و صورت او ایجاد می شود.

خود ارضایی در زنان

اعتیاد به خودارضایی

امروزه متخصصان بر این باورند که علاوه بر مواد مخدر، برخی رفتار‌های تولید کننده لذت نیز می‌توانند منجر به حالت‌های اعتیادی شوند و باید در مورد آن‌ها آگاهی بخشی بیشتری صورت بگیرد. اعتیاد به خودارضایی یکی از این موارد است که جدیدا مورد توجه متخصصان قرار گرفته است. افرادی که دچار این مشکل هستند معمولا مشغولیت ذهنی زیادی در مورد خودارضایی دارند.

برای رهایی از تنش‌های روزمره دائما به این کار پناه می‌آورند و در صورت انجام ندادن آن احساس فشار و اجبار خاصی را تجربه می‌کنند که می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و مختل نماید. در این شرایط روانشناسان با به کارگیری روش‌های درمانی مختلف به شما کمک می‌کنند تا این رفتار را کنار بگذارید و آن را ترک نمایید.

دیگر عوارض خود ارضایی دختران:

 • شادی و عشق کمتر
 • ایجاد مشکلات جدی روحی مثل بدبینی و تندخویی و..
 • خستگی و کوفتگی
 • تغییرات سریع خلقی
 • بی‌خوابی و یا بدخوابی

روش‌های ترک خود ارضایی

خود ارضایی بخشی از روند رشد انسان نیز محسوب می‌شود اما باید این نکته را در نظر بگیریم که خود ارضایی یک عادت اعتیاد آور غلط است و می‌تواند به انجام کار‌ها و مسئولیت‌های روزانه فرد آسیب برساند. برای ترک خود ارضایی مراحل زیر را دنبال کنید.

به دنبال یک راهنما باشید

برای حل مشکل و ترک خود ارضایی خجالت نکشید. با اینکه ممکن است فکر کنید این یک رفتار سالم است، اما در نهایت ممکن است به حدی برسید که نتوانید در مقابل میل به خود ارضایی مقاومت کنید. مشاوران و روانشناسان، افرادی هستند که در این زمینه آموزش دیده‌اند و شما می‌توانید برای حل این مشکل به آن‌ها مراجعه کنید.

خود ارضایی

خود را سرگرم و متمرکز کنید

سعی کنید راه مناسبی برای تخلیه انرژی و هیجانات خود پیدا کنید. فعالیت‌هایی که برای شما جذاب و سرگرم کننده است را انجام دهید و با وسوسه خود ارضایی خود مبارزه کنید.

با همسر خود درباره‌ی ارضا نشدن خود صحبت کنید

اگر در رابطه زناشویی به ارگاسم نمی‌رسید حتما با همسر خود صحبت کنید و از علایق خود بگویید. آگاهی از علایق طرفین در رسیدن به لذت جنسی بسیار موثر است.

داشتن برنامه برای جلوگیری از خودارضایی

برای مثال قبل از رفتن به حمام یا رختخواب، خود را خسته کنید. به طوری که جز استحمام و خوابیدن فکر دیگری نداشته باشید. اگر برنامه ریزی کنید می‌توانید رد ترک این عادت موفق شوید.

ایجاد یک ذهنیت درست و صداقت با خود

از تنبیه و تحقیر خودتان دست بردارید. شما انسانید و تمایلات انسانی دارید. با عزم قوی برای سلامتی خودتان گام بردارید. اگر واقعا اعتقاد داشته باشید که در نبرد با این مشکل، پیروز خواهید شد پس حتما موفق می‌شوید.