آکاایران: فتق‌ ( Hernia) عبارت‌ است‌ از بیرون‌زدن‌ یکی‌ از اعضای‌ داخلی‌ بدن‌ از راه‌ یک‌ نقطه‌ ضعیف‌ یا یک‌ سوراخ‌ در عضلات‌ اطراف‌ آن‌. به زبان ساده تر به بیرون زدگیهای غیر طبیعی جدار شکم فتق می گویند.به پاره شدن دیواره ی واژن در اثر عوامل مختلف و فشار وارد کردن آن به اندام مجاور اصطلاحاً فتق واژن گفته می شود.برای دانستن علل و علائم و روش های درمانی فتق واژن با آکا ایران همراه باشید.

زمانی که فتق واژن  به وجود می آید، در صورت عدم درمان یا  جراحی، این ساختارها در نهایت می توانند بیشتر از حالت اصلی خود خارج شده و مشکلات جدی تری ایجاد کنند. شبکه عضلات، رباط ها و پوست داخل و اطراف واژن  زن به عنوان ساختاری پشتیبان کننده و  پیچیده عمل می کند که با این پوشش دهی،  اندام های لگن و سایر بافت ها را در جای  مخصوص خود نگه می دارد.

Related image

این شبکه پشتیبانی شامل پوست و ماهیچه های دیواره واژن است (شبکه ای از بافت هایی که فاسیا نامیده می شود). بخش های مختلف این سیستم پشتیبانی ممکن است بر اثر بروز مشکل خاصی،  تضعیف و یا تخریب شده و در نهایت باعث بروز فتق یا پرولاپس واژن شود.

bxs1

علائم ناشی از فتق واژن به طور معمول بر عملکرد جنسی و همچنین کارکرد بدنی تاثیر می گذارد. از علائم رایج فتق واژن می توان به مشکلاتی در ادرار و دفع و فشار و ناراحتی لگن  اشاره کرد که از علائم مهم این مشکل هستند.

شایع ترین علائم فتق واژن به صورتی است که زن احساس می کند بافت یا ساختار مهبل (واژن) در جای خود قرار ندارد. بعضی از زنان احساس می کنند که واژن آن ها به سمت پایین کشیده شده و این مشکل را به صورت یک احساس کشنده توصیف می کنند. به طور کلی،  فتق پیشرفته دارای علائم شدیدتری  است.

Image result for ‫نشانه های فتق واژن‬‎

موارد زیر شامل علائم عمومی است که ممکن است در همه انواع  فتق واژینال دیده شود:

 • فشار داخل واژن یا لگن با مقاربت دردناک (dyspareunia)
 • توده ای که درناحیه مهبل (واژن) قرار دارد
 • کاهش درد یا فشار در زمان خم شدن
 • عفونت مجاری ادراری

تخلیه روده: این مشکل  ممکن است نشان دهنده انتروکسی، پرولاپس  واژن، یا رکتوسل باشد. زنانی که دچار انسداد روده می شوند اغب با فتق واژن به این مشکل دچار می شوند.  این مشکل می تواند یک مشکل  ثانویه  بوده و در اثر فتق واژن علائم تشدید پیدا کنند.

بی اختیاری  ادرار: این  علامت یک علامت رایج است که اغلب در ترکیب با مشکل دیگری بروز پیدا می کند.

دردی که بر اثر ایستادن طولانی مدت افزایش می یابد: این  مشکل ممکن است نشان دهنده  فتق انتروکسی، پرولاپس واژن، یا رحم  باشد.

بروندهی بافت در دیواره پشتی واژن: این مشکل یک علامت رایج از رکتوسل است.

بروندهی بافت در دیواره جلویی واژن: این مشکل، نشانه رایجی از سیستوسل یا اورترکت است.

بزرگ شدن و باز شدن سوراخ  واژن: این مشکل  یک  مشکل فیزیکی است که اغلب  بر اثر فتق واژن و ترکیب با پرولاپس رحم ایجاد می شود.

bxs2

شبکه ای از عضلات  وجود دارند که باعث حمایت و نگه داشتن  لگن (واژن و بافت ها و اندام های اطراف آن در داخل لگن)  می شود. بخش عمده ای از این شبکه عضلات، که در زیر بسیاری از اندام های لگن قرار دارد و از وزن اندام حمایت می کند، ani levator نامیده می شود. رباط های نخاعی  هم  با ثبات و پایداری موثرتری، باعث پوشش دهی بیشتری می شوند.

Related image

هنگامی که بخش هایی از این شبکه پشتیبانی ضعیف شده یا دچار آسیب شوند، واژن و سازه های اطراف آن ممکن است از کل ساختار و عضلات حمایت کننده یا قسمتی از آن ها، جدا شده و خارج از محل خود قرار گیرند. به طور خلاصه، این حالت آرام سازی لگن نامیده می شود.

فتق واژینال زمانی اتفاق می افتد که ساختارهای تحمل کننده یا سازنده که باعث حفظ واژن می شوند ضعیف یا خراب می شوند.

 زایمان طبیعی

به خصوص در نوزادان بزرگ با وزن بالاتر: زایمان معمولا  به بافت ها، عضلات و رباط های داخل و اطراف واژن آسیب می رساند. زایمان های طولانی و دشوار و به ویژه  نوزادان بزرگ، برای این سازه ها تنش زا هستند.

زایمان فاکتور خطر بالایی است  که به سیستوسل مربوط می شود و در طی آن ممکن است فتق واژن و یا رحم رخ دهد.در زایمان طبیعی بر اثر فشار زیاد و یا آسیب به واژن و ساختارهای اطراف آن ممکن است مشکل فتق واژن و افتادگی واژن ایجاد شود.

Related image

bxs3

استروژن هورمونی است که کمک می کند تا ماهیچه ها و بافت های ساختار پشتیبانی لگن را قوی نگه دارد. پس از یائسگی سطح استروژن کاهش می یابد؛ و ساختارهای حمایتی ممکن است تضعیف شود.

 

رحم بخش مهمی از ساختار حمایتی در بالای مهبل یا واژن است. هیسترکتومی شامل رحم هم می شود و  بالای مهبل (واژن) به تدریج  باز شده و در این وضعیت پرولاپس واژن ایجاد می شود.

با بالا رفتن واژن، فشار  اضافی  بر لیگامان ایجاد می شود. هیسترکتومی به طور معمول با enterocele همراه است  که در آن روده کوچک در نزدیکی و در قسمت بالای واژن قرار می گیرد.

Image result for ‫یائسگی‬‎

انواع فتق های واژن:

 • سیستوسل : افتادگی مثانه به داخل واژن
 • یورتروسل: افتادگی پیشابراه به داخل واژن
 • رکتوسل:افتادگی راست روده به داخل واژن
 • انتروسل : افتادگی روده های شکمی به داخل واژن
 • واژینال والت : افتادگی سقف واژن به داخل واژن بعد از هیسترکتومی

Related image

سیستوسل به چه معناست؟

برآمده شدن مثانه به درون واژن سیستوسل گفته میشود. دیواره ی بالایی واژن حالت قلمبه و برآمده می شود.در حالتهای خیلی شدید حتی این برآمدگی از واژن بیرون می زند!

یورتروسل چیست؟

به ضعیف شدن و آویزان شدن پیشابراه(مجرای ادرار) به داخل واژن  یورتروسل گفته میشود که معمولا با سیستول همراه است. باز هم برآمدگی در دیواره ی بالایی واژن حس و دیده می شود.

bxs4

علت به وجود آمدن سیستوسل و یورتروسل چیست؟

معمولا در اثر زایمان طبیعی سخت بوجود می آیند یعنی تولد نوزاد بزرگتر از 4 کیلوگرم،تولد نوزاد چندقلو و زایمان هایی که بیش از اندازه طول کشیده اند.

گاهی نیز در اثر افزایش سن و سبک زندگی غلط و افزایش فشارهای روی لگن ، بار سنگین ، چندقلویی ، ورزش نکردن و ...ایجاد می شود.

سیستوسل چه علایمی دارد؟

سیستوسل خفیف معمولا علامتی ندارد.علایم سیستوسل شدید:

 1. احساس فشار در واژن
 2. احساس خروج چیزی از ادرار
 3. بی اختیاری ادرار بدنبال سرفه عطسه یا هرگونه  زور زدن (بی اختیاری استرسی)
 4. علایم ادراری(عفونت ادراری مزمن)

 

همه این علایم با ایستادن شدید تر میشود.

شایعترین و مهمترین علامت همراه با یورتروسل بی اختیاری استرسی است که تنها در صورتی ازبین می رود که یورتروسل درمان گردد.

سیستوسل چگونه تشخیص داده میشود؟

معاینه فیزیکی:هنگام معاینه از بیمار خواسته میشود ،زور بزند.با اینکار شدت بیرون زدگی مشخص میشود.در این معاینه حتی ممکن است در موقع زور زدن کمی ادرار خارج شود.

رادیوگرافی

 

درمان سیستوسل چگونه است؟

درمان غیرجراحی:

تمرین کگل:

در بیماران جوانتر برای بهبود علایم فشاری و کنترل ادراری برای مدت 6-12 ماه انجام میشود که باعث تقویت عضلات کف لگن میشود.

بهتر است انجام تمرین کگل از شروع حاملگی شروع شود و بعداز زایمان هم همچنان ادامه داشته باشد تا از بروز هرگونه فتق پیشگیری شود یا اینکه بیرون زدگی بوجود آمده بهبود یابد.

ورزش کگل چیست؟

در این ورزش بیمار عضله ای را که موجب قطع جریان ادرار میشود را حدود 10 ثانیه منقبض میکند وسپس برای مدت 10 ثانیه آن را شل میکند.این عمل باید هر دفعه 25-30 بار و هر روز 3 بار انجام شود.بهتر است اوایل در وضعیت نشسته بر روی صندلی سفت انجام شوود ولی بعد از آن در هر وضعیتی قابل انجام است.

استروژن درمانی: در خانم های یائسه ای که سیستوسل خفیف دارند درمان با استروژن باعث کم شدن علایم کمک میشود.

گذاشتن پساری:وسیله پلاستیکی که در واژن قرار داده میشود و باعث بهبود موقتی علایم میشود.

درمان جراحی:

در موارد خیلی شدید جراحی مدنظر قرار میگیرد.

رکتوسل به چه معناست؟

بیرون زدگی رکتوم(انتهای روده بزرگ)به داخل مجرای واژن رکتوسل گفته میشود.

 

به چه دلیل رکتوسل ایجاد میشود؟

به دلیل ضعف دیواره عضلانی رکتوم که در حالت عادی رکتوم را در جای خود ثابت نگه میدارد.و همینطور استفاده زیاد از مسهل ها و انماهای مکرر (تخلیه مدفوع به دلایل خاص).

رکتوسل چه علایمی دارد؟

 1. خونریزی هموروئیدی(شایع)
 2. احساس فشار در واژن
 3. پر بودن رکتوم
 4. عدم تخلیه کامل روده

رکتوسل چگونه تشخیص داده میشود؟

پزشک با معاینه همزمان واژن و مقعد این بیماری و شدت آنرا تشخیص میدهد.

 

رکتوسل چطور درمان میشود؟

درمان غیر جراحی:در بیمارانی که تمایل به حفظ باروری دارند یا رکتوسل خفیف دارند و یا به دلایلی نمی توانند جراحی شوند کاربرد دارد.

 • استفاده از مسهل ها و شیاف های مقعدی
 • گذاشتن پساری

درمان جراحی:اگر رکتوسل به تنهایی باشد معمولا نیاز به جراحی ندارد.

جراحی فقط در صورتی مد نظر قرار میگیرد که اشکال در تخلیه مدفوع وجود داشته باشد و یا احساس ناراحتی در اثر بیرون زدگی زیاد وجود داشته باشد.

انتروسل به چه معناست؟

بیرون زدگی روده کوچک به داخل واژن که باعث احساس پری و فشار در واژن میشود.که در موارد شدید علایم انسداد روده و حتی پارگی واژن دیده میشود.

این بیماری در بیشتر مواقع همراه با سیتوسل رکتوسل و پرولاپس رحم همراه است.

برای تشخیص مانند رکتوسل معاینه همزمان واژن و مقعد انجام میشود.

درمان جراحی:

در موارد اورژانس بیمار باید جراحی میشود.

 • پارگی فتق و خروج روده کوچک از محل پارگی
 • برگشتگی کامل واژن

پروسندشیا چه معنی ای دارد؟

برگشتگی کل واژن وحتی رحم به بیرون، پروسندشیا گفته میشود. درصورت بروز چنین موردی بیمار باید دراز بکشد و واژن بیرون اومده جا انداخته شود تا زمانی که شرایط برای جراحی فراهم شود.

bxs5

به طور کلی، قابل اطمینان ترین روش درمانی و تشخیص قطعی هر نوع پرولاپس  و فتق واژن  شامل  دریافت و ارزیابی سابقه  پزشکی و معاینه فیزیکی کامل است. روند درمان با بررسی بخش های مختلف واژن به طور جداگانه و برای تعیین نوع و میزان فتق است که توسط پزشک متخصص انجام شده و بر همین اساس نوع درمان و مناسب ترین آن ها ارائه می شود.

در طول معاینه فیزیکی، از زن می خواهند تا نشسته و در یک موقعیت خاص فشار ایجاد کند تا بافت  پرولاپس آشکار و بررسی شود. برخی از انواع فتق واژن مانند cystocele یا rectocele در طی معاینه فیزیکی آسان تر قابل شناسایی هستند.

علائم فتق واژن در هر زنی ممکن است متفاوت باشد و به همین دلیل بهتر است برای تشخیص به پزشک مراجعه شود.  فتق واژن به ندرت می تواند وضعیت تهدید کننده و خطرناکی باشد.

Image result for ‫درمان فتق واژن‬‎

با این حال، بیشتر فتق ها به تدریج تشدید می شوند و تنها با روش جراحی درون واژینال درمان می شوند. بنابراین، مراقبت های پزشکی برای ارزیابی و پیشگیری از علائم و عوارض ناشی از ضعف بافت ها و عضلات اطراف مهبل (واژن) توصیه  می شود.

بیشتر فتق های واژینال به تدریج  و در طول زمان بدتر می شود و نوع درمان مناسب برای درمان فتق  واژینال بستگی به عوامل مختلفی مانند علت و شدت فتق، سن، وضعیت کلی پزشکی و میل زن به تولد فرزند در آینده، دارد.

گزینه های غیر جراحی ممکن است در برخی موارد خفیف و همچنین در مواردی که زن نمی تواند به دلائل پزشکی تحت عمل جراحی قرار گرفته و یا خطر عوارض جراحی برای آن ها بالا است ،  صورت می گیرد.

عمل جراحی در اکثر مواقع موثرترین درمان فتق واژن بوده و بدون عوارض خاصی فرد رو به بهبودی می رود.  بسیاری از زنان مبتلا به فتق واژن ممکن است از درمان جایگزین استروژن استفاده کنند.

استروژن به تقویت و حفظ عضلات در ناحیه واژن  کمک می کند. در هورمون درمانی فتق واژن مانند هر بیماری دیگری، به منظور کاهش علائم و خطرات درمان استروژن، بیمار باید از قبل کاملا معاینه شود.