آکاایران: افسردگی می‌تواند شما را از انرژی و امید خالی کند، باعث شود احساس تهی بودن، ناراحتی و تنهایی کنید. افسردگی در زنان با عوامل بسیاری در هم می‌آمیزد؛ از هورمون‌های تولیدمثلی و فشار اجتماعی گرفته تا پاسخ منحصر‌به‌فردی که جنس زن به استرس می‌دهد. در این مقاله به علائم افسردگی زنان میپردازیم و روشهای پیشنهادی برای درمان افسردگی را برای شما بیان میکنیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده لازم ببرید. با آکا ایران همراه باشید.

چرا زنان به افسردگی نزدیک ترند؟افسردگی زنان

امروزه بیشتر خانم ها بیش از پیش فشارهای روانی داخل و خارج خانه را تحمل می کنند و بیشتر ممکن است دچار افسردگی یا مشکلات روان شناختی می شند. البته فیزیولوژی بدن آنها نیز از نظر هورمونی، شرایط را برای بروز افسردگی و اختلال های خلقی مهیا می کند. شواهد نیز نشان داده میزان بروز افسردگی در خانم ها تقریبا 2 برابر آقایان است. پس لزوم شناخت خلق و خوی خانم ها و توجه به تغییرات هورمونی و اقدام به موقع اطرافیان می تواند تا حدود زیادی سطح سلامت روان خانم ها را بالا ببرد. برای توضیح بروز افسردگی در خانم ها باید از 3 دیدگاه بیولوژیک، روان شناختی و اجتماعی به آن پرداخت.

Image result for ‫انواع رایج افسردگی در زنان‬‎

 

علل انواع مختلف افسردگی در زنان

افسردگی زنان از منظر بیولوژیک

وضعیت هورمونی در خانم ها به خصصو با تغییرهایی که قبل از قاعدگی، بعد از زایمان و در حول و حوش یائسگی در بدنشان ایجاد می شود، احتمال بروز افسردگی را در آنها بیشتر می کند. به عبارتی، تغییرات هورمون ها نظیر ترشح استروژن و پروژسترون یا هورمون های اکسی توسین و پرولاکتین بر وضعیت روان شناختی خانم ها اثر می گذارد. به طوری که استروژن با اثر بر سروتونین و گیرنده های آن و تغییر ترشح اندورفین می تواند اثر کاهنده بر اختلال افسردگی داشته باشد. اکسی توسین و پرولاکتین نیز روی خلق اثر مثبت می گذارند و کاهش پروژسترون باعث اضطراب می شود.

افسردگی زنان از منظر روان شناختی

افسردگی زنان از منظر اجتماعی

سومین ریشه افسردگی در خانم ها، علل اجتماعی است که از مهم ترین آنها می توان به موقعیت اجتماعی، جایگاه شغلی و تبعیض هایی که نسبت به خانم ها در جامعه یا دنیا وجود دارد، اشاره کرد. به عبارتی با گسترش شیوه زندگی صنعتی، خانم ها علاوه بر نقش باروری، چند مسئولیت دیگر همچون حضور در محیط کار بیرون از منزل و نیز مدیریت امور منزل را به عهده گرفته اند و به مراتب نسبت به مردان حجم کار بیشتری را باید انجام دهند. فارغ از مسئولیت های کاری و مدیریت امور منزل، بارداری هم بار سنگینی است که طبیعت به عهده خانم ها گذاشته است. با توجه به نقش مهم خانم ها د رخانواده و اجتماع و وظایف مهمی مثل بارداری و حفظ بقای بشر که به آنها محول شده است، افسردگی شان، هزینه بیشتری را متوجه خانواده و اجتماع خواهدکرد.بنابراین توجه به حالت های روانی خانم ها و پیشگیری و درمان به موقع افسردگی شان باعث ارتقای سطح بهداشت روانی خواهدشد. پیشیگیری از افسردگی در خانم ها مهم است. می توان با روابط اجتماعی قوی، ایجاد جایگاه مناسب شغلی و مهم تر از همه، درک و همدلی با آنها از افسرده شدنشان جلوگیری کرد.

انواع رایج افسردگی در زنان

Image result for ‫انواع رایج افسردگی در زنان‬‎

خانم ها به 3 نوع افسردگی بیشتر مبتلا می شوند؛ افسردگی ناشی از نشانگان پیش از قاعدگی، افسردگی ناشی از بارداری و زایمان و افسردگی ناشی از یائسگی.

نشانگان پیش از قاعدگی و افسردگی

حدد 10 درصد از خانم ها دچار اختلالات خلقی به نام نشانگان پیش از قاعدگی می شوند. این افراد در نیمه دوم دوره ماهیانه به دلیل تغییرات سطح هورمون ها، تغییرات خلقی پیدا می کنند. تغییرات خلقی به صورت گریه کردن زیاد، حساس شدن، بدبینی، اضطراب و فکار منفی نسبت به حال و گذشته است که عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی برخی از افراد تغییراتی را در تمرکز، انرژی و اضطراب تجربه می کنند.

بعضی از خانم ها متوجه تغییرات خلقی ماهیانه هستند و به تدریج راه های مقابله با آن را آموخته اند، ولی بعضی از آنها اطلاعی از این موضوع ندارند ودر این مواقع روابط بین فردی شان با دیگران یعنی نزدیکان و غریبه ها دچار تنش می شود. چنین حالت روانی ای را در خانم ها باید طبیعی فرض کرد و فقط وقتی علائم باعث اختلال در علمکرد فرد می شود، به درمان نیاز است. درمان توصیه های غیردارویی و دارویی است. توصیه به اینکه خانم در این مدت تغذیه مناسبی داشته باشد، مایعات کافی دریافت و حتما ورزش کند. داروها نیز شامل ویتامین ها و مکمل هاست که به آرامش اعصاب کمک می کند.

..افسردگی در زنان در دوران بارداری

بارداری به عنوان یک دوره خوب و راحت شناخته شده بود که زنان را در مقابل اختلالات روانپزشکی محافظت می کرد. اما افسردگی زنان تقریبا به طور معمول در زنان باردار اتفاق می افتد، همانطوری که در افراد غیر باردار نیز وجود دارد. عوامل موثر بر افسردگی زنان در دوران بارداری عبارتند از:

  • سابقه افسردگی یا PMDD
  • سن در زمان حاملگی -هرچه جوانتر باشد، خطر بیشتر است.
  • تنها زندگی کردن.
  • محدود بودن حمایت اجتماعی.
  • درگیری های زناشویی.
  • عدم اطمینان در بارداری

افسردگی زنان در دوران یائسگی

Image result for ‫افسردگی زنان در دوران یائسگی‬‎  

در دوران یائسگی بعد از کاهش هورمون های زنانه و تغییر فیزیولوژی خانم ها، تغییرات خلقی مشاهده می شود که معمولا به صورت زودرنجی، احساس گرگرفتگی و اضطراب است اما خانم هایی که سابقه افسردگی فردی یا خانوادگی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند و در صورت دیدن علائم افسردگی در آنها باید خیلی زود اقدامات درمانی انجام گیرد. فعالیت روزمره خانم ها در زندگی خصوصی و در عرصه اجتماعی به میزان زیادی احتمال بروز افسردگی در دروان یائسگی را کاهش می دهد

 

تاثیر افسردگی در بارداری چیست؟

تاثیرات بالقوه افسردگی بر روی بارداری شامل موارد زیر می شود:

افسردگی می تواند در توانایی زن در مراقبت از خود در دوران بارداری دخالت کند. او ممکن است کمتر از توصیه های پزشکی پیروی کند و به درستی نخوابد و غذاهای مناسب نخورد.

افسردگی می تواند یک زن را به استفاده از موادی مانند توتون، الکل و / یا مواد مخدر غیر قانونی، که می تواند به کودک آسیب برساند، سوق دهد.

افسردگی می تواند موجب بروز مشکلاتی در کودک شود.

حاملگی ممکن است بر افسردگی در زنان تأثیر داشته باشد ، فشارهای حاملگی می تواند به ایجاد افسردگی یا عود یا بدتر شدن علائم افسردگی کمک کند. افسردگی در دوران بارداری می تواند خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش دهد (به نام افسردگی پس از زایمان است).

 افسردگی در بارداری و درمان آن

عوامل اجتماعی و فرهنگی دخیل در افسردگی

افسردگی در خانم ها تنها مربوط به دلایل زیست شناختی و بیولوژیکی نمی شود. استرس های ناشی از زندگی اجتماعی و فرهنگی نیز نقش مهمی را در این زمینه بازی می کنند. هر چند آقایون نیز تحت فشار چنین استرس هایی قرار دارند، اما باز هم میزان این فشار در خانم ها بیشتر است. به عنوان مثال اکثراً خانم ها باید بار مسئولیت خانه و محیط کار را با هم به دوش کشند. خانم ها معمولا درآمد های پایین تری نسبت به آقایون دارند، به تنهایی از فرزندان خود مراقبت می کنند و سابقه آزار و اذیت جنسی را نیز تجربه کرده اند، که همه این موارد منجر به ایجاد افسردگی در فرد می شوند، به ویژه در خانم هایی که قبلا پیشینه این بیماری را داشته اند.

قدرت و شرایط نابرابر

به طور معمول خانم ها در آمد کمتری نسبت به آقایون دارند. شرایط نامساعد اقتصادی آنها را دچار استرس می کند، اغلب نگران آینده هستند و همین امر باعث می شود تا کمتر در متن جامعه قرار بگیرند و دسترسی کمتری به مداوای پزشکی داشته باشند. درصد کمی از خانم ها نیز از استرسی که تبعیض نژادی به آنها می دهد، رنج می برند. این مقوله، احساسی به شما می دهد که گویا هیچ گونه کنترلی بر روی زندگی خود ندارید. این امر شما را به سمت نافعالی جنسی، منفی گرایی و فقدان اعتماد به نفس سوق می دهد که تمام موارد در نهایت منجر به افسردگی می شوند.

فشار کاری

خانم هایی که در خارج از خانه کار می کنند باز هم کارهای زیادی در خانه برای انجام دادن دارند. به این معنا که در طول هفته ساعات بیشتری را نسبت به آقایون، صرف برآورده کردن خواست های دیگران می کنند. بسیاری از خانم هایی که به تنهایی در حال بزرگ کردن فرزندانشان هستند، گاهی اوقات مجبور می شوند چندین شغل را با هم انجام دهند تا مخارج خانواده درآید؛ این کار باعث افزایش چالش ها و استرس های یک خانم می شود. برخی از خانم ها نیز باید هم از فرزندان نوجوان و جوان خود مراقبت کنند هم از افراد مسن و از کار افتاده فامیل. این امر شما را حتما به سوی افسردگی سوق خواهد داد.

سوء استفاده های جسمی و جنسی

Image result for ‫سوء استفاده های جسمی و جنسی‬‎

خانم هایی که در معرض تجاوز قرار گرفته اند و یا در کودکی آزار و اذیت شده اند، در معرض خطر افسردگی قرار دارند. خانم هایی که در زمان نوجوانی و جوانی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفتنه اند نیز ریسک بالاتری در ابتلا به افسردگی دارند. هر چند سوء استفاده های جنسی در مردان و پسرهای جوان نیز مشاهده می شود، اما شیوع آن در بانوان و دخترها خیلی بیشتر است. همچنین خانم هایی که در بزرگسالی متحمل آزار و اذیت جسمانی، احساسی و یا جنسی شده اند، باز هم دچار افسردگی میشوند.

مداوای افسردگی

بدون توجه به این مطلب که دلیل قطعی افسردگی چیست، خانم ها نسبت به آقایون، علائم متفاوتی را بروز می دهند از جمله: احساس گناه بیشتر، اضطراب، احساس بیهودگی، خستگی، اشفتگی در خواب، اضافه وزن، هوس در مصرف کربوهیدرات ها. نوعی از افسردگی که در بانوان بسیار شایع می باشد، افسردگی فصلی می باشد؛ که در دوره ی بخصوصی ظاهر شده، پس از مدتی از بین می رود و مجددا سال بعد دقیقا در همان موقع، دوباره بروز می کند. به علاوه افراد خانواده نیز عامل مهمی در مبتلا شدن خانم ها به افسردگی هستند.

اگر چه ممکن است تمام عوامل بیولوژیکی، اجتماعی، فرهنگی، و روانی مخالف شما باشند، اما درمان هایی وجود دارند که کاملا موثر شناخته شده اند. حتی در حادترین انواع افسردگی بازهم بهره گیری از درمان درست، بیماری را از بین خواهد برد.

نمی دانید از کجا باید درمان را آغاز کنید؟ برای بیشتر خانم ها پزشک متخصص زنان و زایمان نقش مهمی را در انجام اقدامات پیشگیرانه بازی می کند. شما هم اصولا در هنگام صحبت کردن با آنها احساس راحتی بیشتری می کنید. آنها می توانند خودشان مداوا را شروع کرده و همچنین متخصصین مربوطه را به شما معرفی کنند تا از طریق روان درمانی و یا استفاده از داروهای ضد افسردگی سلامت خود را مجددا بدست آورید.

باور این امر که بیماریتان غیر قابل درمان بوده و در وضعیت بدی قرار دارید، خود به عنوان یک از بهترین نمونه های افسردگی قلمداد می شود. شما خیلی بیشتر از یک مرد در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارید اما نباید تصور کنید که باید خیلی راحت با آن کنار بیایید و با این مشکل به زندگی خود دامه دهید. درمان مناسب می تواند به شما کمک کند تا بتوانید مجددا از زندگی خود لذت ببرید.

Image result for ‫درمان افسردگی زنان‬‎

در اینجا 10 درمان برای افسردگی وجود دارد:

1. جان وُرت

یک یا دو قاشق غذاخوری جان ورت را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند. آن فشار دهید تا صاف شود و سپس این چای را دو بار در روز بنوشید.

این روال را به طور منظم برای بالا بردن خلق و خوی خود دنبال کنید.

به طور متناوب، می توانید 300 میلی گرم از مکمل جان ورت را سه بار در هفته مصرف کنید.

قبل از شروع استفاده منظم، با پزشک خود مشورت کنید. جان وُرت را با داروهای مهار کننده بازجذب سروتونین (ssri) نخورید.

اینکار می تواند با فعالیت قرص های پیشگیری از بترداری، سیکلوسپورین، دیگوکسین، داروهای سرطانی، وارفارین، داروهای ویروسی و غیره تداخل داشته باشد.

همچنین می تواند باعث سرگیجه، سوء هاضمه، سردرد، سرگیجه، خشکی دهان و غیره شود.

افسردگی در اوایل بارداری

جان ورت برای درمان افسردگی زنان

2. هل برای درمان افسردگی زنان:

در مطالعه اخیر منتشر شده در سال 2018 نشان داده شده است که هل برای تقویت حافظه و یادگیری در مدل های حیوانی مفید بوده است.

نصف قاشق چای خوری پودر هل را به یک فنجان آب گرم یا شیر اضافه کنید. آن را یکبار در روز بنوشید.

شما همچنین می توانید چند قطره روغن هل را به آب وان حمام خود اضافه کنید. در این حمام پر از عطر به مدت 30 دقیقه در روز بمانید.

3. جوز هندی برای درمان افسردگی زنان:

هشت قاشق چای خوری یا یک تکه پودر جوز هندی را در یک قاشق غذاخوری آب انگور هندی مخلوط کنید ؛ این مخلوط را دو بار در روز برای آرامش ذهن و تسکین افسردگی بنوشید.

نکته:با توجه به اثرات روانشناختی اش، جوز هندی را خام مصرف نکنید. در هنگام خوابیدن بهتر عمل می کند، پس قبل از خواب آن را بخورید و اگر این اثر بد خواب اش را تجربه کردید، در روز از آن استفاده کنید.

 افسردگی در بارداری

درمان افسردگی زنان با جوز هندی

4. زعفران برای درمان کردن افسردگی زنان:

15 میلی گرم عصاره خشک زعفران را دو بار در روز برای مبارزه با افسردگی مصرف کنید.

شما همچنین می توانید از کمی زعفران در پخت و پز، شیرینی پزی، تهیه میلک شیک و اسموتی استفاده کنید.

احتیاط:از مصرف بیش از حد زعفران جلوگیری کنید.

مصرف دوزهای بیش از 10 گرم زعفران ممکن است موجب تهوع، خواب آلودگی، استفراغ، سقط جنین، کاهش اشتها، خونریزی رحم، سرگیجه و سرگیجه شود.

5. بادام هندی برای درمان افسردگی در زنان:

یک قاشق چای خوری پودر بادام هندی را به یک فنجان شیر گرم اضافه کنید. آن را یکبار در روز بنوشید.

شما همچنین می توانید تعداد کمی از بادام هندی خشک شده را به عنوان یک میان وعده سالم بخورید ،تا خلق و خوی شما را بهبود دهد.

همچنین می توانید شیر بادام هندی، نوشیدنی در دسترس بیشتر مغازه ها، و یا آن زا به نوشیدنی مورد علاقه تان اضافع کرده و بخورید. این می توانپ یک کاکائو گرم عالی باشد - فقط یک لیوان شیر بادام هندی را گرم کنید و 1 قاشق غذا خوری کاکائو خام یا پودر

کاکائو خام را به آن اضافه کنید. کاکائو همچنین خلق و خو را بهبود می دهد!

 علت افسردگی در بارداری

بادام هندی برای درمان افسردگی زنان

6. روغن ماهی برای مبارزه با افسردگی زنان:

مصرف روزانه مکمل روغن ماهی برای مبارزه با افسردگی مفید است. مکمل های روغن ماهی در فروشگاه های بهداشتی مواد غذایی، داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی و فروشگاه های آنلاین موجود است.

حداقل دوز برای تقریبا همه افراد 1000 میلی گرم در روز است، اما برای بسیاری از افراد، 2000 میلیگرم و 3000 میلی گرم در روز، دوزی سالم و مناسب است.

برای افسردگی پس از زایمان و یا استفاده های دیگر، این دوز ممکن است بسیار بالاتر باشد، پس برای مشاوره با متخصص بهداشت طبی خود مشورت کنید.

به طور متناوب، شما می توانید ماهی های آب سرد مانند ماهی قزل آلا، ساردین ها و آنچوی ها که غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند را مصرف کنید.

محصولات کتان و سویا همچنین منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

7. سیب برای جلوگیری از افسردگی:

یک سیب را برش دهید و آن را در مخلوط کن یا آبمیوه گیری بیاندازید و آب آن را بگیرید.

به آب سیب، یک قاشق غذاخوری عسل و یک فنجان شیر گرم (برای یک فنجان آب سیب) اضافه کنید.

این نوشیدنی را دو بار در روز بنوشید.

همچنین، برای جلوگیری از افسردگی، می توانید روزی یک سیب بخورید.

 افسردگی در بارداری ناخواسته

جلوگیری از افسردگی زنان با استفاده از سیب 

8. عسل برای درمان افسردگی زنان:

به آرامی پوره پنج تا 10 بادام را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. یک قاشق چایخوری از این مخلوط را دو بار در روز بخورید، یک بار در صبح و یکبار قبل از رفتن به رختخواب.

یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر جین سینگ را مخلوط کنید.

یک فنجان آب داغ را به این مخلوط اضافه کنید و بگذارید پنج دقیقه بماند. آن را دو بار در روز بنوشید.

9. مبارزه با افسردگی با مارچوبه :

برای مبارزه با افسردگی، خوردن مارچوبه تازه، بخار پز یا کبابی 3 تا 4 بار در هفته مفید است.

شما همچنین می توانید نصف یا یک قاشق چایخوری پودر ریشه مارچوبه را با یک لیوان آب در روز، برای مبارزه افسردگی بخورید.

 افسردگی در بارداری دوم

مارچوبه مناسب برای مبارزه با افسردگی 

10. مرغ برای مبارزه با افسردگی زنان ؛

منابع پروتئینی مانند گوشت مرغ در تعادل سطح سروتونین بسیار عالی هستند. مرغ نیز غنی از اسد آمینه تریپتوفان است، که به سروتونین تبدیل می شود - عامل حس خوب در بدن.

همراه با این درمان ها برخی از چیزهای عملی را برای بهبود خلق و خوی خود به کار ببرید، مانند استراحت به اندازه کافی، اجتناب از غذاهای فاسد، جلوگیری از خوردن الکل، ورزش روزانه، اجتماعی بودن، خندیدن، و فکر کردن در مورد چیزهایی که باعث خوشحالی شما می شوند، را انجام دهید.

اگر از افسردگی رنج می برید، از تلاش برای درمان آن به وسیله خودتان خودداری کنید و به دنبال کمک از حرفه ای ها باشید ؛ اگر افسردگی همچنان ادامه دارد یا اینکه احساس می کنید که زندگی ارزش زندگی کردن را ندارد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.