آکاایران: آیا والدین حق دارند که گاهی اوقات کودک سرکش خود را تبنیه فیزیکی کنند؟ برخی از خانواده ها با این مسأله موافقند و بسیاری هم مخالف؛ اما غیر از تنبیه کردن، روش های دیگری هم برای ایجاد تغییر در رفتار کودک و تاثیر گذاشتن روی او وجود دارد. تنبیه کردن بهترین راه برای یاد دادن رفتارهای خوب و جایگزین کردن آنها با رفتارهای بد نیست.

اگر به تازگی صاحب فرزندی شده اید و به زودی قرار است برای تربیت فرزندتان فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر بگذارید و یا اگر هر روز چندین بار به خاطر رفتارهای کودک تان به مرز دیوانگی می رسید و از شدت عصبانیت گاهی اوقات دست روی او بلند می کنید، بهتر است این مقاله را بخوانید و با شیوه های درست رفتار با کودکان بیشتر آشنا شوید:

آکاایران: نکات کلیدی برای ارتباط موثر والدین با فرزندانرفتار خوب نتیجه احساس خوب

آرام کردن کودکان وقتی که از نظر فیزیکی در شرایط ناراحت کننده ای هستند، کار سختی است. سرماخوردگی، دندان در آوردن، زمین خوردن، خراشیدگی زانو، دل درد و یا هر شرایط دیگری باعث ایجاد فشار فیزیکی روی کودکان می شود. در چنین مواقعی آنها گریه می کنند، جیغ می زنند، شب ها چندین بار از خواب بیدار می شوند و نیاز بیشتری به مورد توجه قرار گرفتن و احساس راحتی بیشتر دارند.
کودکان به این روش ها متوسل می شوند تا مشکلات جسمی خود را بیان کنند. والدین در این گونه مواقع چون علت بی قراری های کودک خود را می دانند، سعی می کنند با صبوری بیشتر با او رفتار کنند. حالا تصورش را بکنید وقتی که کودکان از نظر روحی و عاطفی احساس ناراحتی می کنند، وقتی که کودک عصبانی می شود، غمگین و ناراحت است و احساس می کند رابطه اش با یکی از والدین یا هر دوی آنها دیگر مثل سابق نیست.
او شروع به ناآرامی و بد قِلقی می کند ولی شما دلیل این رفتار او را نمی بینید و به اندازه کافی به او توجه نمی کنید در چنین مواقعی برخی از والدین با بروز برخی مشکلات رفتاری کودکانشان، اقدام به تنبیه کردن آنها می کنند بی آنکه علت این رفتارها را بدانند.
با کودک خود همدلی کنید

یکدلی و همدلی با کودک یک روش بسیار مناسب برای برقراری ارتباط با کودک است. همدلی کردن یعنی تلاش برای درک موقعیت دیگری و حس کردن موقعیت از دیدگاه او. همدلی کردن با کودک تان یعنی حس کردن آن چیزی که او حس می کند. باید بتوانید خود را در جایگاه کودک خردسال خود تصور کنید و برای این منظور بهترین حالت این است که بچه شوید. خواهید دید که خوشبختی شما فقط در دست والدین تان است.
شما از نظر مالی کاملاً به آنها وابسته هستید و رابطه بسیار محکم عاطفی نیز بین شما و آنها وجود دارد. در واقع به آنها وصل هستید. نیاز دارید که در انجام کارها کمکتان کنند و از طرفی هم می خواهید برخی کارها را مستقل تر انجام دهید و معمولاً این دو مورد در کنار هم مشکلاتی ایجاد می کنند.
شما در موقعیتی پایین تر از والدین خود هستید. اگر والدین تان مرتباً سر شما داد بزنند، چه حسی پیدا می کنید و اگر با مهربانی و نرمی رفتار کنند، چه حسی خواهید داشت؟ اگر با تجربه انجام کارهای جدید شما را تنبیه کنند، مسلماً احساس ناخوشایندی به شما دست می دهد. برای همدلی با کودک تان فقط کافی است خود را جای او بگذارید.

روی احساسات او تمرکز کنید

هنگام همدلی کردن با کودک بسیار مهم است که روی احساسات او متمرکز شوید؛ نه چیزی دیگر. برخی از والدین عادت دارند در اینگونه مواقع حرف های دیگری را نیز به میان آورند؛ مثلاً به آنها می گویند: «وقتی که من بچه بودم، پدر ومادرم به من می گفتند که چکار کنم و حتی گاهی اوقات سر من داد هم می زدند و به من احساس بدی دست می داد؛ اما من هنوز هم به حرف های آنها گوش می دهم و همان کاری را انجام می دهم که آنها می خواهند؛ چون آنها پدر و مادر من هستند و صلاح مرا می خواهند».
در چنین مواقعی والدین باز هم از دیدگاه خودشان به موقعیت نگاه می کنند و باز هم خود را به جای فرزندشان نمی گذارند. وقتی که یاد بگیرید روی احساسات خود متمرکز نشوید، تازه وارد جاده همدلی با کودک تان شده اید؛ زیرا فقط در این صورت است که می توانید علت رفتار و حالت او را درک کنید. این همدلی قلب شما را نرم می کند و عشق بیشتری را به فرزندتان نثار می کنید و می توانید با شفافیت بیشتری به قدم بعدی فکر کنید؛ اینکه چه عکس العملی بهتر است؟
به رفتارهای کودک تان توجه کنید

تمام کودکان در هر مرحله سنی در واقع فقط یک چیز می خواهند: احساس تعلق! آنها می خواهند مطمئن شوند که به جایی تعلق دارند. اگر این احساس را در میان خانواده خود نداشته باشند، آن را در جایی دیگر جستجو خواهند کرد. شما چگونه می توانید کودک تان را مطمئن سازید که در خانواده جایگاه بسیار ویژه ای دارد؟
به رفتارهای خوب او توجه کنید. مهم نیست کار خوبی که انجام داده چقدر کوچک است، بعد از مشاهده آن، او را تشویق کنید و مورد تعریف و تمجید قرار دهید؛ البته در حد معقول و منطقی؛ مثلاً به او بگویید: « از اینکه اتاقت را مرتب و منظم کردی، از تو ممنونم»، «خیلی ممنونم که سر وقت به رختخوابت رفتی»، «بسیار ممنونم از اینکه با خواهر یا برادر کوچکت به آرامی بازی کردی، این کار تو به من کمک بزرگی کرد»، «از اینکه بشقابت را خودت شُستی ممنونم» و... همه ما وقتی که به طور مثبتی با ما رفتار می شود، بیشتر سعی می کنیم رفتارهای نادرست مان را تغییر دهیم.

,نکات کلیدی برای ارتباط موثر والدین با فرزندان


کودکان نیز درست همانند ما وقتی که به خاطر کارها و رفتارهای درست شان مورد تشویق قرار می گیرند و حتی به آنها جایزه داده می شود، احساس می کنند به خانواده شان بیشتر تعلق دارند و برای اطرافیان شان مهم هستند؛ بنابراین سعی می کنند این رفتارهای خوب را بیشتر تکرار کنند تا باز هم توجه بیشتری به آنها شود. توجه به رفتارهای نادرست و غلط نیز آنها را مطمئن می کند که به خانواده شان تعلق دارند و این خانواده به آنها اهمیت ویژه ای می دهد.
برخی از مردم به اشتباه فکر می کنند اگر به رفتارهای خوب کودک خود توجه کنند و اهمیت دهند، کودک شان لوس می شود؛ به خصوص اگر آن کار یا رفتار خوب بسیار کوچک باشد؛ اما این طرز فکر درست نیست. وقتی که به عملکرد کودک تان هر چقدر هم کوچک و اندک توجه می کنید، تفاوت بزرگی در احساس او نسبت به خودش و حس عزت نفس او ایجاد می شود.
بیشتر گوش بدهید

به کودک خود کمک کنید تا ارزش های خود را بشناسد و سعی در رشد آنها نماید. با این کار شاهد رفتارهای مثبت و مناسب از او خواهید بود. گاهی اوقات از او سوال کنید که به چه چیزی فکر می کند و می خواهد چکار کند؟ برخی از والدین عادت دارند وظایف، رفتارها و عملکردها را به کودکشان دیکته کنند.
او را تشویق کنید

وقتی که به رفتارهای خوب کودک تان توجه می کنید، از کلمات و عباراتی که بوی تحسین فراوان و ستایش می دهند، خودداری کنید. چه فرقی می کند؟ تشویق کردن باعث رشد توانایی های کودک شده و نوعی حس ارزشمندی در درونش شکوفا می گردد. تشویق، موجب تلاش و رشد می شود.
ما می توانیم از طریق کلمات تشویقی به کودک خود بفهمانیم که او را قبول داریم؛ ولی این کار را با تمجید او انجام ندهید؛ مثلا به هنگام تشویق کردن به او بگویید: از کمکی که به من کردی، واقعاً ممنونم! تو به هدفت رسیدی! تو توانایی انجام این کار را داری؛ تو منحصر به فردی! تو تمام تلاشت را کردی! من دوستت دارم! من به قضاوت های تو اعتماد دارم! من شاهد تلاش واقعی تو بودم! اما تمجید و تحسین کودک نشان می دهد که او آن کار خوب را با انرژی زیادی که از یک منبع بیرونی دریافت کرده است، انجام داده و خودش کنترل زیادی روی اوضاع ندارد.
کودکی که همیشه مورد تمجید و تحسین است، به دیگران وابسته می شود و احساس ارزشمندی خودش را وابسته به دیگران می داند. تمجید کردن از کودک گاهی اوقات باعث دلسردی او نیز می شود؛ چرا که کودکان نمی توانند همواره خود را با استانداردها و توقعات اطرافیان شان منطبق و سازگار کنند. در ضمن، تعریف و تمجیدهایی که از جانب نزدیکان می شود، ممکن است از سوی سایر افراد نشود و همین مسأله کودک را ناامید و ناراحت می کند.

,نکات کلیدی برای ارتباط موثر والدین با فرزندان


از کودک تان این سوالات را بپرسید

به چه چیزی فکر می کنی؟ وقتی که این کار را انجام می دادی، چه فکری در سر داشتی؟ می خواهی یک کار متفاوت انجام دهی؟

می تونی راجع به کاری که انجام داده ای، بیشتر با من حرف بزنی؟

وقتی که از کودک خود سوال می کنید، بسیار مهم است که به پاسخ های او با دقت و توجه و البته علاقه گوش بدهید. به او نشان دهید که مشتاق شنیدن حرف های او هستید، سعی کنید قضاوت و انتقاد کردن را کنار بگذارید. اگر می خواهید با کودک تان رابطه خوبی داشته باشید، نمی توانید از او بخواهید خودش را مطابق میل شما تغییر دهد. روابط خوب بین شما با تغییراتی که در رفتار خودتان می دهید، شروع می شود.
تصورش را بکنید که یک فرد قدرتمند در موقعیتی بالاتر از شما باشد و مدام شما را تحت نظر بگیرد و تمام رفتارهای تان را زیر ذره بین بگذارد و دائماً از شما انتقاد کند. چه حسی به شما دست می دهد؟ معمولاً در چنین مواقعی هیچ کس نمی تواند کاری را به خوبی انجام دهد. قرار گرفتن در چنین شرایطی برای هر انسانی سخت است.
حال اگر خود را در شرایطی تصور کنید که یک فرد قدرتمندتر از شما روی رفتارها و حرکات شما نظارت دارد، اما همواره با شما مهربان است و دوست شفیق تان است، نظر مثبتی راجع به شما دارد، روی کارهای خوب تان متمرکز می شود و وقتی که کاری را به درستی انجام نمی دهید به شما کمک می کند تا با اشتباه تان آشنا شوید و آنها را در آینده برطرف سازید، چه حسی در شما ایجاد می شود؟
چقدر انگیزه پیدا می کنید تا کارهای خوب انجام دهید و رضایت بیشتر او را کسب کنید؟ اگر شما با کودک تان متفاوت رفتار نکنید، نمی توانید از او انتظار داشته باشید او متفاوت رفتار کند. رفتارهای خود را تغییر دهید تا روابط بهتری با کودک تان پیدا کنید.

منبع :