آکاایران: آیا مصرف چای سبز باعث کاهش باروری می شود؟

آکاایران: هلن کیم، متخصص غدد دستگاه تناسلی در این باره نظرات جالبی دارد. او گفته است: اگر علاقه زیادی به نوشیدن چای سبز دارید و در عین حال تصمیم گرفته اید که باردار شوید، نوشیدن یک یا دو فنجان چای سبز در روز خطری برای سلامتی تان به همراه ندارد. اما اینکه انتظار داشته باشید با نوشیدن چای سبز احتمال باردارشدنتان را به طرز چشمگیری افزایش دهید، خیالی اشتباه در سر پرورانده‌اید.
درحالی که ترکیبات موجود در چای سبز مزایای زیادی برای حفظ سلامتی به همراه دارد، تحقیقات زیادی صورت گرفته که نشان می‌دهند مصرف این نوشیدنی هیچ ارتباطی با افزایش احتمال باردار شدن در زنان ندارد. چای سبز که از برگ‌های چای غیرتخمیر شده به دست می‌آید حاوی مواد شیمیایی می باشد که به آن «پلی فنول» گفته می‌شود. کارشناسان بر این باورند که این ترکیبات شیمیایی به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند. از آنتی اکسیدان‌ها به عنوان ترکیبات ارزشمندی یاد می‌شود که از سلول‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی که می‌توان به سرطان یا سایر بیمارهای سخت منجر شود محافظت می‌کند.
مطالعه‌ای در دانشگاه استنفورد بر روی مکمل غذایی حاوی عصاره چای سبز، فولیک اسید و سایر ویتامین‌ها صورت گرفته که نتایج امیدوارکننده‌ای به همراه داشته است. این مطالعه که نتایج آن در سال 2004 منتشر شد نشان می دهد یک سوم زنانی که از این مکمل استفاده می کنند و در عین حال اقدام به باردار شدن نیز می‌نمایند، پس از گذشت 5 ماه حامله می‌شوند. با این حال نتایج این مطالعه نشان نمی‌دهد که مصرف چنین مکملی با توجه به اینکه حاوی مقادیری از عصاره چای سبز نیز هست قطعا می‌تواند شانس بارور شدن را نیز افزایش بدهد. از این رو نمی‌توان به چای سبز به عنوان گیاهی نگاه کرد که زنانی که قصد باردار شدن دارند با مصرف نوشیدنی آن خیال خود را از افزایش شانس حاملگی راحت بکنند.
واقعیت امر این است که چای سبز حاوی کافئین و اسید تانیک است که اتفاقا این دو ترکیب با مشکلات باروری در ارتباط بوده و حتی برخی از کارشناسان ارتباط مستقیمی میان مصرف مقادیر زیادی از این ترکیبات و سقط جنین تصور می‌کنند.
البته نباید چندان هم نگران بود زیرا وقتی در حال دم کردن چای سبز هستید باید این نکته را به خاطر داشته باشید که این ماده در مقایسه با چای معمولی (سیاه) حاوی کافئین کمتری می باشد. نکته مهم دیگر این است که ی فنجان چای سبز به طور میانگین حاوی 20 میلی گرم کافئین است حال آنکه این رقم برای همین میزان چای سیاه حدود 40 میلی گرم عنوان شده است.
این ارقام برای قهوه به مراتب بیشتر می باشد به طوریکه یک فنجان قهوه دم کشیده به طور متوسط حاوی 120 میلی گرم کافئین است اما در قهوه فوری این میزان کمتر بوده و درحدود 70 میلی گرم می باشد. البته در برخی دیگر از انواع قهوه‌ها میزان یاد شده تا 300 میلی گرم هم عنوان شده است.
حالا به شما به عنوان زنی که قصد باردار شدن دارید و یا این دوران خاطره انگیز را سپری می‌کنید توصیه می‌کنیم که عاقلانه تصمیم گرفته و مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین از جمله قهوه، چای سیاه و چای سبز را محدود بکنید. میزان کافئینی که روزانه در این دوران به بدن وارد می شود نباید بیشتر از 300 میلی گرم در روز باشد.

تهیه و گردآوری: گروه بیماری های آکا ایران

منبع :