آکاایران: مرحله سوم از مراحل زایمان طبیعی + فیلم زایمان طبیعی
مرحله سوم زایمان طبیعی شامل خروج جفت از داخل رحم و ترمیم اپیزیاتومی است. در اینجا به شرح مرحله سوم زایمان طبیعی از مراحل زایمان طبیعی می پردازیم.

تشریح مرحله سوم از مراحل زایمان طبیعی

اگر تا بحال مرحله اول و مرحله دوم از مراحل زایمان طبیعی را مطالعه نکرده اید می توانید با آن در سایت ستاره آشنا شوید.

جفت عضوی است که در طول حاملگی به دیواره رحم متصل است که مسئولیت آن تغذیه و اکسیزن رسانی به جنین و دفع ضایعات جنین است و از طریق بند ناف به جنین وصل می باشد.

پس از تولد نوزاد، انقباض رحم متوقف می شود و می تواند پس از آن همه فعالیت کمی استراحت کند. پس از چند دقیقه دوباره منقبض می شود. این انقباضات جفت را از دیواره رحم جدا کرده و آن را به بیرون هدایت می کنند که معمولاً با خروج مقداری خون نیز همراه می باشد.


پس از خروج جفت، ماما یا پزشکتان اقدام به ترمیم اپیزیاتومی می کند. (در صورتی که انجام شده باشد) بخیه ها را با نخ های قابل جذب انجام می دهند که در عرض ۲۰-۱۵ روز جذب می شوند. نوزاد پس از تولد کاملاً بررسی شده و به شما داده می شود. بهتر است هر چه زودتر او را شیر دهید. این کار هم ارتباط عاطفی نوزاد و مادر را تقویت می کند، هم جریان شیر زودتر برقرار می شود و هم رحم زودتر به حالت اولیه بر می گردد (به علت هورمون های مترشحه در اثر مکیدن پستان).

حداقل تا دو ساعت در زایشگاه خواهید ماند و ماما یا پرستار آن بخش، خونریزی رحمی شما را کنترل می کند. در صورتی که رحم شما منقبض شد و خونریزی تان کنترل گشت، شما را به اتاقتان در بخش منتقل می کنند.

هر چند پس از آن همه تلاش احساس خستگی می کنید ولی احتمالاً برای خوابیدن بیش از اندازه هیجان زده هستید و بعد از خبر دادن به فامیل و آشنایان حتماً بیشتر از هر کاری تمایل دارید عضو جدید خانواده تان نگاه کنید و او را تجلیل نمایید و البته هر کسی هم به دنبال شباهت تازه وارد عزیز با خود می باشد!

مراقبت های لازم بعد از زایمان از اهمیت ویژه ای برای حفظ سلامت مادر و نوزاد برخوردار است که مطالعه آن به مادران عزیز توصیه می شود.

فیلم زایمان طبیعی

 


منبع :