یائسگی زنان به معنی توقف همیشگی قاعدگی به علت کاهش فعالیت هورمونی تخمدان ها است. یائسگی یک اتفاق طبیعی است و نباید آن را ناخوشایند دانست.


علت یائسگی زنان چیست؟

با افزایش سن، فعالیت تخمدان ها در ترشح هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون کاهش یافته و سبب قطع دوره قاعدگی می شود. سن شروع یائسگی در خانم ها متفاوت بوده به طور متوسط 51 سالگی سن یائسگی می باشد ولی از 45 تا 51 سالگی متغییر خواهد بود. چون این روند در طی یک دوره چند ساله اتفاق می افتد یائسگی معمولا به دو دوره تقسیم می شود :

1. دوران حوالی یائسگی: این دوره زمانی است که علائم یائسگی شروع می شود ولی هنوز خونریزی ماهیانه وجود دارد، سطوح هورمونی به صورت نامنظم بالا و پایین رفته و شخص دچار گرگرفتگی و تغییرات عادات ماهانه می شود.

2. دوران پس از یائسگی: 12 ماه پس از آخرین قاعدگی را دوران پس از یائسگی گوئیم که در این دوره تخمدان ها، تخمک آزاد نکرده و سطح هورمونی کاهش می یابد و پریود شدن متوقف می شود.

,قاعدگی،پریود،گرفتگی عضلات،آگنوگل،آندروژن،یائسگی


انواع هورمون های جنسی که در دوران یائسگی متوقف می شود

1. استروژن اولین هورمون جنسی: استروژن هورمون جنسی اصلی زنانه می باشد. این هورمون باعث هدایت تخمک گذاری، لقاح و بارداری می شود. استروژن همچنین باعث تحریک رشد سینه، رحم و تخمدان ها شده، کمک به ساخته شدن و حفظ توده های استخوانی می کند. همچنین این هورمون در افزایش سطح کلسترول با دانسیته بالا (کلسترول خوب) و کاهش سطح کلسترول با دانسیته پایین (کلسترول بد) می شود. پس از یائسگی میزان این هورمون به 1 سوم سطح سال های باروری کاهش می یابد.

2. پروژسترون دومین هورمون جنسی: پروژسترون همراه استروژن از طریق تنظیم سیکل پریودی، بدن را برای لقاح و حاملگی آماده می کند. پس از یائسگی بدن تنها دو بخش کوچکی از میزان پروژسترون زمان باروری را تولید می کند.

3. آندروژن سومین هورمون جنسی: آندروژن گرچه معمولا یک هورمون مردانه شناخته می شود اما تخمدان ها، غدد فوق کلیه و سلول های چربی یک زن نیز آن را تولید می کنند. آندروژن در رشد سریع دختران هنگام بلوغ نیز اثر نسبی دارد. همچنین آندروژن در خفظ انرژی، قدرت عضلات و استخوان ها و تمایز جنسی نقش دارد. در طی یائسگی تولید آندروژن نیز به نصف زمان باروری می رسد.

,قاعدگی،پریود،گرفتگی عضلات،آگنوگل،آندروژن،یائسگی


علائم یائسگی چیست؟

با کاهش سه هورمون استروژن، پروژسترون و آندروژن علائم زیر در دوران یائسگی ایجاد می شود:

  1. گر گرفتگی: همچنان که تعدل هورمون ها دچار تغییر می شوند عروق خونی به سرعت متسع شده و باعث می شوند درجه حرارت پوست بالا رفته و گرمایی احساس می شود که از سمت سینه به طرف شانه ها، گردن و سر به بالا حرکت می کند. عرق، ضعف، لرز و گیجی نیز ایجاد می شود و صورت برافروخته می شود. این علائم 30 ثانیه تا 30 دقیقه طول می کشد. گرچه در بعضی از افراد ظرف 3-2 دقیقه پایان می یابد. دفعات گرگرفتگی متغیر بوده و در برخی به طور مکرر و در برخی اصلا ایجاد نمی شود. این حالت ممکن است 1 تا 5 سال ادامه داشته باشد.
  2. قاعدگی نامنظم: سیکل قاعدگی یا به طور ناگهانی متوقف شده یا قبل از توقف کامل دچار بی نظمی می شود.
  3. اختلالات خواب: به صورت کم خوابی ظاهر می شود.
  4. تغییرات روحی
  5. کاهش میل جنسی
  6. بیماری قلبی
  7. پوکی استخوان
  8. بی اختیاری ادرار

,قاعدگی،پریود،گرفتگی عضلات،آگنوگل،آندروژن،یائسگی


درمان یائسگی در زنان:

گرچه یائسگی می تواند علائم ناراحت کننده ای ایجاد کند ولی با استفاده از داروها و تغییر شیوه زندگی می توان علائم و شکایات را تسکین داد. انجام ورزش روزانه، استفاده از مواد غذایی سرشار از کلسیم و ترک سیگار، بسیار کمک کننده خواهد بود. در صورت ادامه شکایات می توان از داروهای زیر کمک گرفت:

  • آگنوگل: این دارو که حاوی گیاه پنج انگشت می باشد به علت خواص فیتواستروژنیک قادر است گر گرفتگی، احتباس مایعات، افسردگی و دیگر علائم یائسگی را بهبود بخشد.
  • سیمی فوگل: این دارو حاوی گیاه بلاک کوهش می باشد. این گیاه گرگرفتگی را کاهش می دهد. همچنین دارای اثر ملایم بر روی واژن بوده و از خشکی واژن پیش گیری می کند. همچنین بلاک کوهش جهت تخفیف اختلالات خلقی و بی خوابی موثر می باشد.

(با توجه با عوارض ناشی از مصرف استروژن های شیمیایی و سرطان زا بودن آنها مصرف دارو های گیاهی و فیتواستروژن ها بسیار توصیه می شود.)


ترجمه: گروه سلامت ستاره

منبع :