آکاایران: یک کودک لوس و خودرای چگونه است؟با او چگونه رفتار کنیم؟

حتماً شما هم با بچه های لوس برخورد داشته اید. بچه هایی که مدام بهانه می گیرند، از هیچ چیز راضی نیستند، مدام اخم می کنند و سرکوچک ترین چیزی جیغ و داد راه می اندازند. آنها خود محور یکدنده اند و اگر همه چیز باب میل شان نباشد، پدر و مادر را به ستوه می آورند.

این بچه ها حاضر به همکاری با دیگر کودکان نیستند و نمی توانند با آنها سازگاری پیدا کنند و جالب اینجاست که پدر و مادرشان- انگار که از سرو صدا و بهانه گیری های آنها بترسند- همیشه مطابق میل آنها رفتار می کنند و هرچه می خواهند، برای شان فراهم می کنند و همین مساله اوضاع را بدتر می کند.

وقتی بچه ها صدای شما را که به آنها می گویید کاری را بکنید کلا نشنیده می گیرند، به دلایل گوناگون و حتی در خیابان خود را روی زمین پخش می کنند و از جایشان تکان نمی خورند، روی بزرگ ترها دست بلند کرده و گستاخی می کنند رفتارشان لوس بازی تلقی می شود.

آنها به هر بهانه ای وقتی روی کار خود تمرکز دارید، کارتان را به هم می ریزند و جلوی تمرکزتان را می گیرند تا به جای هرچیز دیگری به آنها فکر و توجه کنید.

آنها حسود و تمامیت خواه هستند و هیچ قواعدی را نمی پذیرند.آنها باهوش هستند و می دانند نقطه ضعف شما چیست و با پافشاری بر آن شما را آنقدر کلافه می کنند که تسلیم شوید.

اگر شما یک زوج لوس پرور هستید و از لوس بازی های بچه خود کلافه شده اید، راه ساده اما سختی در پیش دارید. کافی است به قوانین احترام بگذارید و نرمش نشان ندهید.روان شناسان راه حل قدیمی جایزه به دلیل کار خوب و تنبیه به دلیل کار بد را هنوز هم راه مناسبی برای تقویت رفتار درست می دانند.

برای این که کودکی لوس بار نیاورید سعی کنید امکانات را فقط در شرایط معقول و طبق معیارهای پذیرفته شده درخواست به آنها بدهید.

در اینجا چند الگوی رفتاری نادرست را که سبب لوس شدن فرزندان می شود را می خوانید:

فرزندتان را مهم تر از هرچیزی می دانید
اینکه شما تامین خواسته های فرزندتان را بر همه چیز مقدم بدارید، به او می فهماند که از همه مهم تر است و دنیا حول محور او گردش می کند. این باعث می شود که او نتواند به خواست ها و نیازهای دیگران توجهی کند. کودکان باید مفهوم دریافت خدمت یا محبت در برابر انجام کاری برای دیگران را درک کنند. وقتی مدام دیگران به آنها خدمت می کنند و آنها برای کسی کاری انجام ندهند، کمبود شخصیتی خواهند یافت.

به رفتارهای خوب کودک تان بی توجه هستید
بسیاری از پدرها و مادرها از رفتارهای خوب و درست فرزندان شان تمجید نکرده و تنها رفتارهای زشت را نکوهش می کنند. ولی، اگر این رویه را در پیش گیرید، کودک تان در نخواهد یافت که کدام رفتارش مثبت و قابل ستایش بوده است و نمی تواند آن رفتارها را تقویت کند.

به رفتارهای منفی به گونه تصادفی پاداش می دهید
به گفته کارشناسان بسیاری از والدین اشتباه می کنند و نه تنها رفتار درست را ستایش نمی کنند بلکه به رفتار منفی پاداش می دهند. بسیار ساده است اگر شما تنها وقتی او گریه و جیغ و فریاد می کند و بهانه می گیرد به او توجه کنید، کودک تان درخواهد یافت که این رفتارها ابزار بسیار خوبی برای جلب توجه است و مرتب این کار را تکرار می کند.
بزرگترین مشکلات کودکان لوس

الگوهای رفتاری نادرست سبب لوس شدن فرزندان می شود

رفتارهای او را راهنمایی نمی کنید
اگر شما خطوط راهنمایی رفتارهای او را مشخص نکرده و کار زشت را از کار درست برایش متمایز نکنید، او نخواهد توانست درست رفتار کند و بی ادب و ناسپاس بار خواهد آمد. یادتان باشد کودک شما به خودی خود خوب را از بد تشخیص نمی دهد و این وظیفه شماست که این رفتارها را برای او مشخص کنید.

قوانین درستی برای رفتارش وضع نکرده و آنها را اجرا نمی کنید
بعضی از پدر و مادرها برای رفتار فرزندان شان قانون وضع نمی کنند و حد و مرزی برای او نمی شناسند؛ ولی عده ای دیگر این قوانین را وضع می کنند؛ اما اجرایشان نمی کنند این زمانی رخ می دهد که شما به او دستور می دهید: «این کار را نکن!» ولی برای اینکه مانع از انجام دادن آن شوید، کاری نمی کنید و کودک تان آن کار را انجام می دهد.
اگر کودک شما بفهمد که قوانین وضع شده آنقدرها هم جدی نیست و می تواند از آنها تخطی کند، دیگر به راحتی نمی توانید او را به رعایت قوانین مجبور کنید. برای مثال، اگر یک روز به او اجازه دهید که مسواک نزده بخوابد و شب دیگر او را مجبور به مسواک زدن کنید، او درخواهد یافت که قانون مسواک پیش از خواب آنقدرها هم جدی نیست.

بحث هایی به راه می اندازید که در آنها شکست می خورید
شما می توانید در برابر خواست کودک تان که پیش از ناهار شیرینی می خواهد، مقاومت کنید و به او شیرینی ندهید؛ ولی، نمی توانید او را مجبور کنید که کلم بروکلی بخورد. او یا دهانش را باز نمی کند یا آن را تف می کند و ضرر این اتفاق بیش از یک کلم بروکلی حیف شده است. او با این رویداد می فهمد که می تواند رو در روی شما بایستد و از انجام کارهایی که می گویید، سرباز زند.

او را مسؤول رفتارهایش نمی دانید
اگر فرزندتان را مسؤول رفتارهای اشتباهش ندانسته و او را مقصر ندانید، او اینطور برداشت می کند که هیچ وقت اشتباه نمی کند و کار خطایی انجام نمی دهد. به این ترتیب، او می فهمد که می تواند از زیر بار مسؤولیت نادرستش شانه خالی کند. با این کار او دیگران را مقصر قلمداد می کند.

به دلایل نادرست به او هدیه می دهید
کارشناسان معتقدند آن چیزی که برای فرزندتان هدیه می خرید به اندازه علت خرید این هدیه اهمیت ندارد. بسیار مهم است که برای علتی صحیح به فرزندتان هدیه دهید. برای مثال، اگر برای فرزندتان به این علت که از دوچرخه قبلی اش خسته شده دوچرخه بدهید، کار اشتباهی انجام داده اید.
بدتر از این گونه هدیه خریدن، وقتی است که به خاطر رهایی از احساس گناه برایش هدیه می خرید. برای مثال، اگر او به شما گفت: «تو بدترین مادر روی زمین هستی …» زمانی مناسب برای خرید کادو نیست. اگر اجازه دهید بازیچه خواست و حرف کودکتان شوید، به او محبتی نکرده اید. او به خواسته اش می رسد؛ ولی، می فهمد که چون با حرفش شما را با این کار تهییج کرده، به خواسته اش رسیده است.

در مقابل بدخلقی هایش تسلیم می شوید
این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. اگر وقتی او بهانه می گیرد و برای چیزی جیغ و داد راه می اندازد، او را به خواسته اش برسانید؛ به بدترین وجه به رفتار بدش پاداش داده اید کودک به طور آگاهانه و با هوشیاری این را می فهمد و در بقیه اوقات هم از همین حربه استفاده خواهد کرد، چون می بیند شما در برابرش تسلیم می شوید.

خودتان مانند یک بچه لوس رفتار می کنید
بدانید که رفتار شما با دیگران الگوی رفتار کودک تان با بقیه است، پس اگر مدام جلوی فرزندتان از دیگران عیب جویی کنید، ایراد یا بهانه بگیرید؛ انتظار نداشته باشید که فرزندتان این کارها را نکند. یکی از بزرگترین مشکلات کودکان لوس این است که آنها همه چیز را راحت به دست آورده اند و برای داشتن چیزی انتظار و زحمت نکشیده اند.
آنها از روش های نادرست به خواسته شان می رسند و اگر این رفتار ادامه پیدا کند، در بزرگسالی در رابطه شان با افراد دچار مشکل می شوند. شاید سال ها طول بکشد تا این الگوهای نادرست رفتاری اصلاح شود.

بچه ها رفتار شما را تکرار می کنند، پس خود اولین مجری قوانین باشید.
در قوانین میان همسران باید توافق نظر و همدلی وجود داشته باشد وگرنه خیلی زود یک سوء استفاده گر کوچک در خانه رشد می کند و بزودی باج گیری و توطئه چینی علیه والدین به سود خود را آغاز می کند.

همچنین فراموش نکنید که تشویق ها و تنبیه ها باید بجا و اصولی و در حد سن و سال کودک باشد.
گردآوری:بخش روانشناسی بیتوته

salamatnews.com
niksalehi.com

بیتوته–beytoote.com

منبع :