آکاایران: تغذیه در دوران شیردهی

آکاایران: تغذیه در دوران شیردهی

مادرانی که حاملگی خود را با وزن طبیعی شروع کرده و در انتهای دوران بارداری با افزایش وزنی بیش از ۲۰ کیلوگرم مواجه می شوند، فراوان هستند. مشکل وقتی حادتر می شود که این افزایش وزن پس از تولد نوزاد، نه تنها کاهش نیافته، بلکه برخی از مادران حتی چاقی بیشتر را پس از آن تجربه می کنند.

خیلی از مادران جوان سرگردان هستند که چه رژیم غذایی را باید در دوران شیردهی رعایت کنند که علاوه بر داشتن فرزندی سالم، از افزایش وزن بی رویه خود نجات پیدا کنند. واقعیت آن است که پس از ماه اول، داشتن رژیم برای کاهش وزن مضر نخواهد بود. ولی باید در تامین ریز مغذی ها حتما مشاوره دقیق دارا باشند و سیر کاهش وزن در این زمان بایستی آهسته تر انجام پذیرد.

شیردادن مادر به نوزاد، علاوه بر آثار فراوانی که در رشد نوزاد خواهد داشت،کمک قابل توجهی به بازگشت به وزن طبیعی خواهد بود. خیلی از مادرانی که عدم ترشح شیر کافی را بهانه ای برای قطع شیردهی می دانند، کاملا در اشتباه هستند. چرا که در اکثریت موارد، مشکل مربوط به عدم آشنایی از تکنیک های صحیح شیردادن است.

۱- از چاقی و افزایش وزن بی رویه ناشی از حاملگی خود نترسید. هیچ وقت برای جلوگیری از عوارض جانبی چاقی، دیر نخواهد بود. علاوه بر این متخصصان توصیه می کنند، قبل از آنکه قصد بارداری مجدد داشته باشید، حتما وزن خود را به حد مطلوب بازگردانید.

۲- شما می توانید پس از ماه اول شیردهی، تلاش برای بازگشت به وزن طبیعی خود را شروع کنید. البته نیاز های تغذیه ای شما در این دوران با زمان های دیگر عمر، متفاوت است. از طرف دیگر، سرعت کاهش وزن شما با حالات معمولی قطعا متفاوت خواهد بود. یافته های علمی، حاکی از آن است که کاهش وزن نیم کیلوگرم در هفته، بین هفته های ۴ تا ۱۴ پس از حاملگی، حتی در مادرانی که نوزادشان فقط از شیر آنان تغذیه می کند، باعث کاهش ترشح شیر و نیز کمبود در رشد نوزادان نمی شود.

۳- اگرچه نیاز مادر شیرده به انرژی، بیش از فرد مشابه فاقد شیردهی است، ولی میزان این افزایش نباید بیش ازحد باشد. لذا در دوران شیردهی، شما باید رژیم منظم و متعادلی داشته باشید تا بتوانید هم شیر کافی به کودکتان بدهید و هم دچار افزایش وزن بی رویه نشوید.

۴- عامل مهم دیگر برای بازگشت به وزن و سایز قبل از بارداری، داشتن ورزش منظم است. لذا شما باید ورزش کنید تا فرم بدنتان به قبل برگردد. اگرچه بسیاری از زنان، احساس خستگی زیاد می کنند و برخی نیز دچار استرس پس از زایمان هستند، اما ورزش منظم به کاهش وزن و بهبود اختلالات خلقی و کاهش این نوع موارد کمک به سزایی خواهد کرد.

madaranmag.com- بازنشر – www.abartazeha.com

تغذیه در دوران شیردهی

Save

.

منبع : abartazeha.com