آکاایران: آیا وجود هر توده ای در پستان خطرناک است؟


افزایش بی رویه سرطان ، موجب نگرانی بسیاری از بانوان شده و همه روزه، مراجعان زیادی درصدد یافتن راه هایی برای پیشگیری از این بیماری هستند و این سوال برای آنها مطرح است که آیا وجود هر توده ای در پستان آنها لزوما خطرناک است؟

 غده های پستانی لزوما خطرناکند؟

بدخیمی پستان در میان سایر انواع سرطان بسیار شایع تر است و در بسیاری نقاط جهان، اولین عامل بدخیمی در میان زنان است. بعد از این چند جمله نگران کننده، می خواهم به دو موضوع خوشحال کننده بپردازم. اول این که درمان بسیار خوب و مؤثری برای این نوع سرطان وجود دارد و بیشتر موارد به خوبی و به طور کامل درمان می شوند. دومین موضوع این است که بیشتر توده های پستانی خوش خیم هستند و برخلاف تصور عامه، خطر چندانی ندارند و نباید از داشتن آنها نگران شد.

اکنون به موارد اصلی توده های خوش خیم پستانی می پردازم ولی ابتدا باید گوشزد کنم که تشخیص توده های خوش خیم از بدخیم برعهده پزشک مجرب در زمینه پستان است.

 

1 ـ فیبروآدنوما

یکی از بیماری های شایع پستان، فیبروآدنوماست که مخصوص سنین پایین تر از 15 تا 35 سال است. اغلب به صورت یک توده نرم و متحرک لمس می شود، اما می تواند متعدد هم باشد که در سنین پایین (25 سالگی) یافت می شوند و دردناک نیستند و معمولا از 3 سانتی متر بزرگ تر نمی شوند (انواعی هم وجود دارد که بسیار بزرگ می شوند). اینها اغلب خود به خود بهبود می یابند و نیاز به درمان ندارند و تنها برای تشخیص سرطان های احتمالی پستان (که فقط در چهار درصد موارد چنین است) معاینه و سونوگرافی سالانه برای بررسی تغییرات اندازه توده لازم است. در موارد خاص، نمونه برداری از این توده ها لازم می شود.

 

2 ـ بیماری فیبروکیستیک پستان

این بیماری که حاصل تغییرات طبیعی پستان ها در پاسخ هورمون هاست، موجب نگرانی بسیاری از بانوان بخصوص در سنین 35 تا 55 سالگی می شود، اما این تغییرات، طبیعی است و بیماری مهمی محسوب نمی شود. این مشکل در 10 درصد خانم ها دیده می شود و می تواند سابقه این بیماری در بستگان نزدیک وجود داشته باشد. علائم آن به صورت دردهای دوره ای پستان ها بخصوص تقریبا شروع عادت ماهانه همراه با احساس بزرگ شدن پستان ها همراه است، می تواند فاقد درد باشد و فقط در معاینه با احساس توده های متعدد پستانی تشخیص داده می شود. بیماری در سونوگرافی به صورت کیست های متعدد و دو طرفه پستان دیده می شود. در برخی بیماران، ترشحات زرد مایل به سبز یا بی رنگ از نوک پستان ها دیده می شود. اندازه این کیست ها کمتر از سه سانتی متر است و اغلب در اندازه های 2 تا 10 میلی متر وجود دارد. این کیست ها هر چند وقت از بین می رود و کیست های نوین تشکیل می شود. برخلاف تصور عمومی، این کیست ها بندرت منجر به سرطان پستان می شوند.

بر این نکته تاکید مجدد می کنم که اکثریت قریب به اتفاق توده های پستانی خوش خیم و درصد کمی بدخیم هستند ولی فقط با معاینه و بررسی دقیق و علمی می توان انواع بدخیم را شناسایی کرد و خانم ها با مراجعه سالانه به متخصص می توانند از سلامت خود مطمئن شوند.

دکتر رضا کریمی - متخصص داخلی و فوق تخصص غدد و متابولیسم

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir

.

منبع : seemorgh.com