آکاایران: شپش: آنچه والدین باید بدانند!

بارداری تا بلوغ, بیماریها, دانستنیهای پزشکی ارسال دیدگاه 1,789 بازدید

این روزها یکی از نگرانی های والدین آلودگی کودکانشان به شپش می باشد که در مدارس و مهدکودک ها شیوع زیادی پیدا کرده است. بهتر است اطلاعاتی در این خصوص داشته باشیم تا بتوانیم از ابتلا به آن پیشگیری نموده و در صورت امکان درمان کنیم.

شپش: آنچه والدین باید بدانند! شپش: آنچه والدین باید بدانند!

  شپش سر (Lice) چیست؟

شپش سر حشرات کوچک شش پا است که به پوست سر و گردن چسبیده و از خون انسان تغذیه می کند. اندازه هر کدام از این حشرات در حدود دانه کنجد است. تخم این حشرات را در انگلیسی nit و در فارسی رشک میگویند که توسط شپش های بالغ بر روی موها و در نزدیکی پوست سر چسبانده می شود.

چه کسانی در معرض ابتلا به شپش هستند؟

کودکانی که در مدارس ابتدایی یا مهدکودک ها هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این حشره هستند. کودکان در این سنین اغلب بیشتر با هم ارتباطی نزدیک دارند و از وسایل هم مانند کلاه، کلیپس و … استفاده کنند، بنابراین احتمال ابتلای آنها بیشتر است. همچنین بزرگسالانی که با بچه ها در تماس هستند هم در معرض ابتلا می این حشره می باشند.

شپش چگونه انتشار پیدا می کند؟

شپش معمولا از طریق تماس مستقیم سر به سر گسترش می یابد که اجازه می دهد تا آفات از موی یک شخص به دیگران وارد شود. همچنین می تواند برای مدت کوتاهی در لباس و یا سایر وسایل شخصی زنده بماند، به همین دلیل استفاده از یک برس موی اشتراکی می تواند به آفت کمک کند که یک میزبان نوین پیدا کند. ولی این حشره نمیتواند پرواز یا پرش کند.

نحوه قرارگیری بر روی مو چگونه است؟

شپش: آنچه والدین باید بدانند! شپش: آنچه والدین باید بدانند!

اگرچه شپش ها و تخم آنها (نیت) کوچک هستند، اما به راحتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. شپش سر می تواند سفید، قهوه ای یا خاکستری تیره باشد. آنها اغلب در موهای پشت گردن یا پشت گوش ها یافت می شوند. حشرات بیضی شکلی هستند که به موهای تقریبا پوست سر چسبیده اند. اگر شما سعی می کنید که انگشتانتان را به پایین بکشید، آنها حرکت نخواهند کرد. تحقیقات نشان می دهد که شانه زدن موهای خیس یک روش ایده آل برای تشخیص آلودگی است.

 علائم آلودگی به شپش:

در بسیاری از کودکان ابتلای اولیه به تخم های شپش علائم خاصی ندارد و مشکل اصلی زمانی است که خارش ایجاد میشود. در این حالت ممکن است هفته ها یا ماهها از ابتلای اولیه سر به شپش گذشته باشد.

 

آلرژی:

خارش سر  یک واکنش آلرژیک است که به نیش حشرات ایجاد شده است. گاهی خارش ممکن است به زخم پوست منتهی شود. این مورد شایع نیست اما اگر پوست به رنگ قرمز، متورم شود و یا غدد لنفاوی گردن دردناک شوند باید سریعا با پزشک تماس بگیرید. این ممکن است علائم عفونت پوست باشد.

شپش: آنچه والدین باید بدانند! شپش: آنچه والدین باید بدانند!

آیا شما مشکوک به ابتلا به شپش سر هستید؟

شپش سر به تنهایی از بین نمی رود. اگر گمان می کنید فرزند شما آلوده شده برای تأیید تشخیص با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک اطلاعات درمانی مناسب را در اختیار شما قرار خواهد داد. این اطلاعات را با مدرسه فرزند خود در میان بگذارید تا دانش آموزان دیگر هم بررسی شوند.

.

منبع : fa.parsiteb.com