آکاایران: خارش واژن | علت و درمان خارش واژن

آکاایران: علائم خارش واژن چیست؟

این وضعیت با خارش (زخم) یا درد ناحیه اطراف ورودی واژن (ولو) مشخص می شود. ممکن است احساس سوزش وجود داشته باشد و منطقه آسیب دیده ممکن است شامل پوست در اطراف مقعد نیز باشد. پوست ممکن است خشک باشد و ممکن است ترشحات واژن سفید باشند. خارش و ناراحتی می تواند شدید باشد، به خصوص در شب. زنان در هر سنی ممکن است این نوع خارش را تجربه کنند     

علت خارش واژن چیست؟

 1. چند دلیل ممکن برای این خارش زنانه وجود دارد. یک علت ممکن است تورم واژینال باشد.
 2. در زنان بعد از دوران یائسگی، خارش و ناراحتی در ناحیه واژن ممکن است ناشی از کمبود استروژن باشد. دیابت همچنین می تواند باعث خارش واژن شود.
 3. با این حال، در بسیاری از موارد، تعدادی از عوامل اساسی ممکن وجود دارد و تعیین دقیق علت دشوار است. رژیم غذایی، لباس و واکنشهای آلرژیک تماسی ممکن است باعث خارش شوند- پوشیدن لباس های تنگ مانع از گردش هوا می شود و ممکن است باعث تحریک شود. صابون ها، دئودورانت ها، عطرها و حوله های بهداشتی می توانند به عنوان عوامل تحریک کننده بالقوه محلی مورد توجه قرار گیرند. پوست واژن حساس است و واکنش های آلرژیک به مواد شیمیایی و تماس با مواد می تواند به راحتی مشکل ایجاد کند.
 4. برخی از انواع غذاها یا نوشیدنی ها با سوزش ناحیه تناسلی (چگونه واژن را سفید کنیم) همراه است. بادام زمینی، گوجه فرنگی و غذاهای تند می تواند باعث خارش شود و مصرف قهوه، شیر یا مصرف آب آشامیدنی نیز ممکن است باعث شروع خارش شوند.
 5. خارش در اطراف واژن ممکن است بخشی از یک بیماری پوستی جدی تر باشد که بر کل بدن تاثیر می گذارد، به عنوان مثال، درماتیت یا پسوریازیس.

چه عوارضی در اثر خارش واژن ممکن است رخ دهد؟

 • خارش واژن بعید است که منجر به عوارض بعدی شود، مگر اینکه علائم بیماری دیگری از جمله درماتیت یا کمبود استروژن باشد.
 • عفونت های باکتریایی یا قارچی پوست و التهاب پوست در موارد شدید ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز دارا باشند.

 جلوگیری از خارش واژن:

لباس مناسب

- این مشکل با پوشیدن لباس زیر تنگ بدتر می شود. اگر هوا قادر به گردش نباشد، گرما و رطوبت باعث بدتر شدن خارش میشوند. نایلون و دیگر مواد مخصوص لباس های مردانه از مواد جذب کننده رطوبت ساخته شده اند و اجازه گردش هوا نمی دهند.  گرما و رطوبت بیش از حد می تواند باعث ایجاد عفونت قارچی واژن شود.  لباس زیر پنبه ای گشاد بپوشید. تماس نزدیک بین لباس و ولو ممکن است یک واکنش حساسیتی ایجاد کند.

بهداشت

 • در حالی که تمیز نگه داشتن منطقه ضروری است، انتخاب انتخاب صابون مناسب در صورت حساسیت نیز بسیار مهم است. سعی کنید از صابون ها یا دئودورانت های معطر استفاده نکنید - بعضی افراد به این نوع محصولات واکنش تلاش می کنند و این می تواند باعث خارش شود. در عوض، از یک محصول خنثی، فاقد عطر و یا یک جایگزین صابون استفاده کنید. پد بهداشتی یا تامپون ها خود را به طور مرتب عوض کنید.
 • منطقه واژن را به خوبی تمیز کنید و در هنگام شستشو از واژن به طرف عقب دست بکشید. این امر احتمال ابتلا به باکتری ها را از ناحیه مقعد به ولو کاهش می دهد.

محرک ها

- حساسیت می تواند موجب خارش و درد شود. برخی از پارچه های لباس ممکن است باعث حساسیت بر روی ولو و واکنش آلرژیک شوند. برخی از غذاها ممکن است همان اثر را دارا باشند. تماس فیزیکی به صورت مالش یا خارش واژن (بخوانید: خارش واژن در بارداری) می تواند شرایط را بدتر کند.

- اگر حساسیت دارید مواد مختلف را جدا کنید و آزمایش بدهید. می توانید یک دفترچه داشته باشید و هر گونه تغییری که در رژیم غذایی یا نوع لباس شما اتفاق می افتد و اثر خارشی دارد در آن بنویسید. فقط یک مورد را در رژیم یا لباس خود در یک زمان تغییر دهید و سپس تغییرات حاصل را بررسی کنید. درمان خارش واژن شامل بیهوشی موضعی، محصولات ضد خارش و مرطوب کننده ها است.

بی حسی موضعی

 • این محصولات به بی حس شدن پوست در هنگام خارش کمک می کنند. گاهی اوقات، واکنش های آلرژیک به بی حسی موضعی ممکن است اتفاق بیفتد، بنابراین باید با دقت از آن ها استفاده شود. نمونه هایی از محصولات شامل درمان با Lanacane و Vagisil می باشد.

محصولات ضد خارش

 • محصولاتی مانند Eurax باعث کاهش خارش می شوند و مانند بی حس کننده های موضعی باید در ابتدا کم مصرف شوند چون گاهی اوقات باعث واکنش آلرژیک می شوند.

مرطوب کننده ها 

 • مرطوب کننده های واژینال شامل تک محصول می باشد. این محصول برای رفع خشکی واژن و خارش استفاده می شود.

آنتی هیستامین ها

 • آنتی هیستامین های خوراکی مانند Piriton، Benadryl، Clarityn و Zirtek ارزش امتحان کردن دارند. اگر فکر می کنید خارش ناشی از واکنش آلرژیک باشد.

 درمان خارش واژن:

درمان های موجود از دکتر بستگی به علت اصلی تحریک واژن دارد. اگر عفونت مشکوک باشد، داروهای ضد باکتری، ضد ویروسی یا ضد قارچی برای مبارزه با آن تجویز می شود. این قرص ها به صورت واژینال، کرم یا کپسول می باشند. قبل از آن، حضور عفونت باید تایید شود، که تحقیقات بیشتر انجام شود.

علت خارش واژن

چه تحقیقات اضافی برای خارش واژن ممکن است مورد نیاز باشد؟

خارش واژن که به درمان پاسخ نمیدهد، نیاز به توجه پزشک دارد. ممکن است یک عفونت پوستی وجود داشته باشد و در این صورت، نمونه هایی از ناحیه ولو برای بررسی و شناسایی ماهیت عفونت مورد نیاز است. اگر احتمال اختلال پوستی وجود داشته باشد، ممکن است یک نمونه کوچک پوستی برای آزمایش مورد استفاده قرار گیرد.

آیا اطلاعات دیگری در خصوص خارش واژن وجود دارد که باید بدانم؟

اگر بیماری پس از مصرف قرص همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، باید به دکتر خود مراجعه کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir