آکاایران:  یکی از مشکلات بزرگسالان و کودکان و مادران در فصل پاییز و زمستان سرماخوردگی است. افراد پیوسته در معرض ویروس هستند و سرما می خورند. اما چکار باید کنیم، چگونه از بروز سرماخوردگی جلوگیری کنیم؟بهترین و سریعترین درمان خانگی سرماخوردگی چیست؟چه قرصی را در سرماخوردگی مصرف کنم؟در این مقاله سعی شده به کلیه سوالات شما پاسخ داده شود:

علائم سرماخوردگی چیست؟

تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

تشخیص سرماخوردگی چگونه است؟

سرماخوردگی چقدر طول می کشد؟

درمان سرماخوردگی

در هنگام سرماخوردگی چه غذایی باید بخورم؟

پیشگیری از سرماخوردگی


سرماخوردگی 

ویروس ها، اغلب رینوویروس های سرماخوردگی، می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. یک ویروس می تواند بر روی یک سطح چند روز زندگی کند. اگر کسی با ویروس دستگیره در را لمس کند، افرادی که چندین روز پس از آن دستگیره را لمس می کنند ممکن است ویروس را بگیرند. ویروس بر روی پوست به معنی بیماری نیست. برای بیمار شدن باید ویروس در چشم، بینی یا دهان باشد.

عوامل خطر برای سرماخوردگی:

شرایط خاص خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهند. این شرایط عبارتند از:

زمان سال

 • سرماخوردگی در هر زمانی از سال رخ می دهد، اما در پاییز و زمستان شایع تر است.

سن

 • کودکان زیر 6 سال بیشتر احتمال دارد سرما بخورند. در صورت حضور آن ها در محیط عمومی خطر سرماخوردگی آن ها بیشتر است.

محیط

 • اگر در محیط عمومی با جمعیت زیاد هستید مانند هواپیما و یا کنسرت، احتمال سرماخوردگی بیشتر است.

سیستم ایمنی به خطر افتاده

 • اگر شما بیماری مزمن دارید یا اخیرا مبتلا به بیماری شده اید، احتمال سرماخوردگی وجود دارد.

سیگار کشیدن

 • در افرادی که سیگار می کشند، خطر ابتلا به سرماخوردگی بیشتر است. سرماخوردگی آنها شدیدتر نیز می باشد.

علائم سرماخوردگی چیست؟

قرص سرماخوردگی

نشانه های سرماخوردگی به طور معمول چند روز طول می کشد تا ظاهر شوند. نشانه های سرماخوردگی به ندرت ظاهر می شوند. دانستن تفاوت بین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا ( آنفولانزا | علائم، درمان و واکسن آنفولانزا)  ممکن است به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چگونه بیماری خود را درمان کنید - و اینکه آیا نیاز دارید به دکتر مراجعه کنید یا خیر. البته گاهی علائم سرماخوردگی با آلرژی اشتباه گرفته میشود (آلرژی | علائم، علت و درمان آلرژی)

نشانه های مربوط به بینی عبارتند از:

 • تراکم
 •    فشار سینوس
 •    آبریزش بینی
 •    گرفتگی بینی
 •  حس نکردن بو یا طعم
 •  عطسه
 •  ترشحات آبکی بینی
 •  قطرات ترشحات بینی در پشت گلو

علائم سر عبارتند از:

علائم کلی بدن شامل:

تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

سرماخوردگی و آنفولانزا ممکن است در ابتدا بسیار شبیه به نظر برسند. آنها در واقع بیماری های تنفسی هستند و می توانند نشانه های مشابهی ایجاد کنند. با این حال، ویروس های مختلف باعث این دو بیماری می شوند و علائم به تدریج به تشخیص بیماری کمک می کند. سرماخوردگی و آنفولانزا چند عارضه مشترک دارند. افراد مبتلا به هر دو بیماری اغلب موارد زیر را تجربه می کنند:

 •  آبریزش یا گرفتگی بینی
 •  عطسه
 •  درد بدن
 •  خستگی عمومی.

- به طور معمول، علائم آنفلوانزا شدیدتر از علائم سرماخوردگی است. یکی دیگر از تفاوت های متمایز بین این دو بیماری میزان جدی بودن بیماری است. سرماخوردگی به ندرت باعث ایجاد بیماری یا مشکلات بهداشتی می شود. با این حال، آنفولانزا می تواند منجر به عفونت سینوسی (درمان سریع سینوزیت به روش خانگی )و عفونت گوش (برای درمان فوری گوش درد چه کنیم؟) ، پنومونی و سپسیس شود.

- برای تعیین اینکه علائم مربوط به سرماخوردگی است یا آنفولانزا، باید به پزشک مراجعه کنید. دکتر آزمایشاتی انجام می دهد که می تواند تعیین کند چه علائمی دارد.

- اگر پزشک سرماخوردگی را تشخیص دهد، احتمالا فقط باید علائم را درمان کنید تا زمانی که ویروس فرصتی برای عمل نداشته باشد. این درمان ها می توانند شامل استفاده از داروهای ضد سرماخوردگی (OTC)، هیدراته شدن و استراحت باشند.

- اگر شما مبتلا به آنفولانزا هستید، ممکن است از مصرف داروهای ضدویروسی OTC در اوایل دوره بهره مند شوید. استراحت و هیدراتاسیون نیز برای افراد مبتلا به آنفولانزا مفید است. آنفلوانزای بسیار شبیه به سرماخوردگی، نیاز به زمان دارد تا از طریق بدن برطرف شود.

تشخیص سرماخوردگی چگونه است؟

- تشخیص سرماخوردگی به ندرت نیازمند مراجعه به دکتر است. شناخت علائم سرماخوردگی اغلب کل کاری است که برای تشخیص نیاز دارید. البته اگر علائم بعد از حدود یک هفته بدتر شده و یا ادامه پیدا کند، ممکن است لازم باشد پزشک را ببینید. در واقع ممکن است نشانه هایی از یک بیماری دیگر مانند آنفولانزا یا گلودرد (گلو درد فاقد علائم سرماخوردگی، علت چیست؟ ) مشاهده کنید.

- اگر سرماخورده باشید، احتمالا ویروس پس از یک هفته تا 10 روز از بدن شما خارج می شود. اگر آنفولانزا دارید، این ویروس نیز همان زمان را برای ناپدید شدن کامل نیاز دارد، اما اگر علائم بعد از 5 روز بدتر شد یا پس از یک هفته ناپدید نشدند، ممکن است یک بیماری دیگر داشته باشید.

- تنها راه قطعی برای تشخیص علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا، انجام یک سری آزمایشات توسط پزشک است. از آنجا که علائم و درمان برای سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار شبیه هستند، تشخیص تنها به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که بیشتر به بهبودی توجه کنید.

سرماخوردگی چقدر طول می کشد؟

- سرماخوردگی عفونت ویروسی در دستگاه تنفسی فوقانی شما است. ویروس ها با آنتی بیوتیک ها درمان نمی شوند. در اغلب موارد، ویروس ها مانند سرماخوردگی فقط باید دوره خود را طی کنند. شما می توانید علائم عفونت را درمان کنید، اما در واقع نمیتوانید این عفونت را درمان کنید.

- متوسط سرماخوردگی از 7 تا 10 روز طول می کشد. بسته به سلامت کلی شما، ممکن است علائم بیشتری را برای زمان بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال، افرادی که سیگار می کشند یا آسم دارند ممکن است علائم طولانی تر دارا باشند.

- اگر علائم شما پس از هفت تا 10 روز ناپدید نشود، باید به پزشک مراجعه کنید. علائمی که از بین نمی روند می توانند نشانه ای از یک مشکل بزرگتر مانند آنفولانزا یا گلودرد باشند.


درمان سرماخوردگی

درمان سریع سرماخوردگی

هیچ درمانی برای سرماخوردگی موجود نیست. آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس های سرماخوردگی موثر نیستند مگر اینکه عفونت باکتریایی باشد. درمان برای از بین بردن نشانه ها و علائم استفاده می شود. متاسفانه، سرماخوردگی درمانی ندارد که 100 درصد موثر باشد. لیست داروهای خانگی برای سرماخوردگی گسترده است. بسیاری از آنها تجربی هستند و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده اند، اگرچه برخی از آن ها توانایی تسکین دارند.

درمان سرماخوردگی برای بزرگسالان

اگر علائم سرماخوردگی دارید، به احتمال زیاد به دنبال بهبود هستید. درمان سرماخوردگی به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

داروهای فاقد نسخه (OTC)

شایع ترین داروهای OTC که برای سرماخوردگی استفاده می شوند عبارتند از: ضد انعقاد، آنتی هیستامین ها و مسکن ها. داروهای رایج "سرماخوردگی" گاهی ترکیبی از این داروها را شامل می شود. اگر شما در حال استفاده از یکی از داروها هستید، برچسب را حتما بخوانید و طبق آن عمل کنید.

درمانهای خانگی

موثرترین و رایج ترین راههای درمان خانگی سرماخوردن شامل غرغره کردن با آب نمک، استراحت و جلوگیری از کم آبی بدن است. برخی از تحقیقات همچنین نشان می دهد که گیاهانی مانند اکیناسه ممکن است در کاهش علائم سرما خوردگی موثر باشند. این درمان ها سرماخوردگی و گلودرد را درمان نمی کنند. در عوض، آنها فقط می توانند شدت علائم را کم کنند.

درمان سرماخوردگی برای کودکان

اداره غذا و داروی آمریکا(FDA)  به کودکان زیر 4 سال (سرماخوردگی نوزاد؛ چند توصیه کاربردی) توصیه می کند داروهای سرماخوردگی OTC را مصرف نکنند. برخی از پزشکان تا سن 6 سالگی این داروها را توصیه نمی کنند. اگر سؤالی دارید، با دکتر فرزندتان صحبت کنید. نشانه های سرماخوردگی کودک را با این داروهای خانگی برطرف کنید:

 1. استراحت: کودکان مبتلا به سرماخوردگی ممکن است بیش از حد نرمال بیحال و زودرنج باشند. اجازه دهید مدرسه نروند و تا زمانی که بهبود می یابند در خانه بمانند.
 2. هیدراتاسیون: مصرف مایعات در حین سرماخوردگی کودکان بسیار مهم است. سرماخوردگی به سرعت باعث کم آبی بدن می شود. به طور منظم به کودک مایعات بدهید. آب نوشیدنی خوبی است. نوشیدنی های گرم مانند چای می تواند به کاهش گلودرد (چه چیزی برای گلود درد خوب است؟) نیز کمک کند.
 3. غذا: کودکان مبتلا به سرماخوردگی مثل همیشه احساس گرسنگی نمی کنند، بنابراین به دنبال راه هایی برای دادن کالری و مایعات به آن ها باشید. نوشیدنی ها و سوپ ها دو گزینه عالی هستند.
 4. غرغره آب نمک: این کار لذت بخش ترین تجربه نیست، اما غرغره با آب گرم و نمک می تواند گلو درد را بهتر کند. اسپری های نمکین بینی نیز می توانند تراکم بینی را کاهش دهند (درمان آبریزش بینی کودک)
 5. .حمام گرم: گاهی اوقات حمام گرم می تواند به کاهش تب و تسکین درد و خستگی ناشی از سردرد کمک کند.

قرص سرماخوردگی:

شایع ترین داروهای سرماخوردگی OTC (دارویی که فاقد تجویز پزشک قابل تهیه از داروخانه است) برای بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال شامل داروهای ضد انعقاد، آنتی هیستامین ها و داروهای مسکن است. ضد انعقاد به کاهش تراکم بینی و گرفتگی بینی کمک می کند. آنتی هیستامین ها مانع عطسه کردن و آبریزش بینی می شوند. تسکین دهنده درد باعث کاهش درد بدن می شود. شایع ترین عوارض جانبی داروهای سرماخوردگی OTC عبارتند از:

 • سرگیجه (سرگیجه نشانه چیست؟)
 • کم آبی
 • خشک شدن دهان 
 •  خواب آلودگی
 • حالت تهوع
 •  سردرد

اگر چه این داروها ممکن است به شما در کاهش عوارض جانبی کمک کند، اما مدت زمان سرماخوردگی را کاهش نمی دهند. کودکان جوان نباید این داروها را مصرف کنند. مصرف بیش از حد و عوارض داروهای سرماخوردگی ممکن است برای کودکان جوانتر باعث مشکلات جدی شود.

مسکن ها

 • برای تب، گلودرد و سردرد، بسیاری از افراد به استامینوفن (Tylenol، دیگران) یا سایر داروهای مسکن رو می آورند. استامینوفن را برای کوتاه ترین زمان ممکن استفاده کنید و دستورالعمل های بر روی برچسب را برای جلوگیری از عوارض جانبی استفاده کنید.

آسپرین

 • هنگام مصرف آسپرین توسط کودکان یا نوجوانان، احتیاط کنید. کودکان و نوجوانانی که از علائم آبله مرغان یا علائم آنفلوانزا رنج می برند، هرگز نباید آسپرین مصرف کنند. این به این دلیل است که آسپرین با بیماری سندرم ری در ارتباط است. این بیماری خطرناک است و احتمال مرگ در کودکان وجود دارد.

فکر کنید به نوزادان و کودکان خود قرص های مسکن OTC ( دارویی که فاقد تجویز پزشک قابل تهیه از داروخانه است) داده اید. این قرص ها شامل استامینوفن (تیلنول، Feverall نوزاد، دیگران) یا ایبوپروفن (Pediatric Advil، Motrin Infant، دیگران) برای کاهش علائم می باشد.

 اسپری های محافظ بینی

 • بزرگسالان می توانند تا پنج روز از قطره ها یا اسپری های محافظ بینی استفاده کنند. استفاده طولانی مدت می تواند علائم بازگشتی را ایجاد کند. کودکان زیر 6 سال نباید از قطره های ضد انعقاد یا اسپری استفاده کنند.

شربت سرفه

 • اداره غذا و دارو و آکادمی کودکان امریکا به شدت مخالف داروهای سرماخوردگی و سرفه برای کودکان زیر 4 سال است (درمان سرفه شدید کودکان). هیچ شواهدی موجود نیست که این داروها برای کودکان مفید و بی خطر باشند.

اگر داروهای سرفه یا سرماخوردگی به کودک بزرگ تر می دهید، طبق دستورالعمل رفتار کنید. دو قرص با ترکیب مشابه را به طور همزمان به فرزند خود ندهید، مانند آنتی هیستامین، ضد انعقاد یا مسکن. مصرف بیش از حد از یک ماده منجر به سوء مصرف می شود.

مکمل های مورد نیاز در سرماخوردگی:

به رغم مطالعات در حال انجام، پزشکان هنوز از راه های جایگزین مانند ویتامین C استفاده می کنند. در اینجا چند روش به روز و نوین عنوان شده است:

 ویتامین C

 • به نظر می رسد بیشترین مقدار مصرف ویتامین C به افراد معمولی کمک نمی کند که سرما نخورند.

 روی

 • روی (بهترین زمان برای مصرف قرص زینک) مزایا و معایب خاص خود را دارد. این به این دلیل است که بسیاری از مطالعات روی ناقص هستند. در مطالعات با نتایج مثبت، روی بیشترین اثر را در طی 24 ساعت پس از شروع علائم داشت. عوارض جانبی روی شامل طعم و مزه بد و حالت تهوع است. قبل از مصرف مکمل روی، با پزشک خود صحبت کنید.

رایج ترین روش های خانگی برای درمان سرماخوردگی:

درمان خانگی سرماخوردگی

1- استراحت و هیدراتاسیون

استراحت به بدن کمک می کند با ویروس مهاجم مبارزه کند. یکی از رایج ترین علائم خستگی است، به همین علت به استراحت بیشتر نیاز دارید. مصرف آب، چای و سوپ ها یک راه عالی برای هیدراته است. هنگامی که سرما می خورید، بدن شما از مایعات زیاد برای مبارزه با عفونت استفاده می کند و مایعات زیادی برای بینی تولید می کند. این به این معنی است که شما باید بیش از حد معمول در روز مایعات بخورید. 

2- غرغره کردن آب نمک

گلو درد را با غرغره کردن آب گرم و نمک تسکین دهید. 4/1 تا 2/1 قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب گرم بریزید. دوبار تا سه بار در روز این محلول را غرغره کنید.شستشوی بینی با آب نمک یک روش موثر برای رفع گرفتگی بینی است و همچنین به پاک کردن ویروس ها و باکتری ها از بینی کمک می کند. محلول شستشو را می توان از داروخانه ها تهیه کرد. برای تهیه آن در منزل یک ظرف آب جوش را بگذارید گرم شود. نیمی از قاشق چای خوری نمک را بریزید و داخل بینی را شستشو دهید. برای انجام این کار می توانید از دستگاه های خاصی مانند سرنگ ها استفاده کنید.

3- پروبیوتیک ها

باکتری در روده شما تأثیر زیادی بر سلامت کلی شما دارد. تحقیقات نشان می دهد غلظت بالاتری از باکتری های خوب در روده شما، موجب مبارزه آسان تر با بیماری ها خواهد شد. با توجه به این، بهتر است در هنگام سرماخوردگی مقدار زیادی ماست مصرف کنید. همچنین می توانید مکمل پروبیوتیک (پروبیوتیک چیست+20 خواص درمانی آن ) به صورت روزانه مصرف کنید. باکتری های اضافه شده ممکن است به کاهش علائم سرماخوردگی کمک کنند. همچنین می تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی را در آینده کاهش دهد.

4- خروج هوا و مخاط از بینی - راه درست

خروج هوا از بینی در سرماخوردن راهی مناسب برای خروج مخاط از بینی است - اما دمیدن بیش از حد می تواند باعث تحریک خلط و میکروب های آن در لوله های گوش شود. این مسئله می تواند باعث مشکلات گوش شود. یک سوراخ بینی را ببندید و همزمان زمان هوا را به شدت از سوراخ دیگر خارج کنید.

5-  نوشیدنی های گرم

مصرف نوشیدنی های گرم به کاهش گرفتگی بینی و گلودرد کمک می کند. برخی از داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا با آب جوش تهیه می شوند - اما یک فنجان چای نیز به بهتر شدن شما کمک می کند.

6-  یک دوش بخار بگیرید

دوش بخار باعث بهتر شدن شما می شود زیرا بخار را تنفس می کنید و باعث، مرطوب شدن بینی شما می شود.

7- منتول

محصولات منتول دارای بوی قوی است که می تواند انسداد بینی را برطرف کند. کرم یا ژل زیر بینی می تواند به برطرف شدن انسداد بینی کمک کند.

8-  درمان گرم یا سرد برای سینوس های مسدود شده

اگر سینوس در اثر سرماخوردگی یا آنفولانزا مسدود شده باشد، گرما یا سرما به شما کمک می کند. همچنین می توانید محصولات خاصی را از داروخانه ها خریداری کنید - یا از یک کمپرس گرم و یا سرد استفاده کنید.

9-  استفاده از بالش اضافی در رختخواب 

سر را کمی بالاتر قرار دهید تا انسداد بینی برطرف شود.

10-  از سوار شدن به هواپیما اجتناب کنید

فشار کابین هواپیما موجب ناراحتی گوش می شود. بنابراین اگر سرماخورده هستید یا آنفولانزا دارید از پرواز جلوگیری کنید تا بهتر شوید. اگر مجبور هستید پرواز کنید- برای مقابله با احتقان قبل از فرود آدامس بجوید.

11- بخور و رطوبت ساز

بخور به باز شدن بینی و کاهش تراکم کمک می کند. می توانید دستگاه بخار مخصوص  مانند رطوبت ساز استفاده کنید.


در هنگام سرماخوردگی چه غذایی باید بخورم؟

آنفولانزا

هنگامی که بیمار هستید، ممکن است حس غذا خوردن نداشته باشید، اما بدن هنوز نیاز به انرژی فراهم شده توسط غذا نیاز دارد. غذاهای زیر ممکن است برای بهبود سرماخوردگی مفید باشد:

سوپ ماکارونی مرغ

 • سوپ با نمک یک درمان "کلاسیک" برای انواع بیماری است. این سوپ برای سرماخوردگی بسیار عالی است. مایعات گرم برای کمک به باز کردن سینوس ها مفید هستند، بنابراین می توانید راحت تر تنفس کنید، و نمک سوپ می تواند بافت تحریک شده گلو را بهبود دهد.

چای داغ

 • نوشیدنی های گرم مانند چای برای سرماخوردگی بسیار عالی هستند. اضافه کردن عسل برای تقویت سرفه مناسب است. برش زنجبیل همچنین می تواند باعث کاهش التهاب و تراکم شود. نباید قهوه بخورید. کافئین با داروها تداخل ایجاد می کند و ممکن است خطر کم شدن آب بدن را افزایش دهد.

ماست

 • ماست حاوی میلیاردها باکتری سالم است که می تواند سلامت روده شما را افزایش دهد. داشتن یک میکروبیوم سالم در روده می تواند به بدن کمک کند تا در برابر بسیاری از بیماری ها، از جمله سرماخوردگی، مقاوم باشد.

یخمک

 • مانند چای داغ، یخمک نیز باعث بی حسی و کاهش خارش و گلودرد می شود. می توانید خودتان با نوشیدنی ها یا ماست، میوه ها و آبمیوه های طبیعی یخمک درست کنید.

سرکه سیب 

مواد لازم

 • 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • یک لیوان آب گرم

روش مصرف

سرکه را به آب گرم اضافه کنید و آن را بنوشید. 2-3 لیوان از این نوشیدنی را هر روز مصرف کنید. ACV تعادل pH سطوح بدن را ایجاد می کند و محیط را برای زنده ماندن ویروس نامناسب می کند.

 سیر 

مواد لازم

 •  1-2 حبه سیر
 •  1 قاشق غذاخوری عسل

روش مصرف:

سیر را له کرده و عسل را به آن اضافه کنید. این ترکیب را دو بار در روز مصرف کنید.

 زنجبیل 

مواد لازم

 •  یک قطعه زنجبیل به طول یک اینچ 
 •  یک فنجان آب گرم
 •  1 قاشق چای خوری عسل

روش تهیه

 زنجبیل را له کرده و بگذارید چند دقیقه در آب گرم خیس باشد. آب را از آن خارج کنید، عسل را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.  این چای تازه زنجبیل را مصرف کنید. خمیر زنجبیل یا زنجبیل ریز شده را نیز می توان با سوپ های گرم و بخار مخلوط کرد تا عطر و طعم را تقویت کرده و اثر ضد سرماخوردگی را افزایش دهد. 2-3 فنجان چای زنجبیل در روز مصرف کنید.

چای سبز

مواد لازم

 •  1 کیسه چای سبز
 •  یک فنجان آب گرم
 •     عسل
 •     آب لیمو

روش تهیه

چای سبز را به مدت 3-5 دقیقه بجوشانید. عسل و یا آب لیمو برای طعم و مزه به آن بیفزایید. 2-3 فنجان در روز بنوشید. نوشیدن نوشیدنی های گرم به کاهش ترشحات سینوسی کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که افرادی که نوشیدنی های گرم را در طول روز سرد می خورند، از علائم سرماخوردگی مثل آبریزش بینی، گلودرد و خستگی اجتناب می کنند. نوشیدن چای سبز توصیه می شود، زیرا حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که می تواند موجب بهبودی شود.

 عسل 

مواد لازم

 • 1 قاشق غذا خوری عسل خام

روش تهیه

عسل را بخورید. عسل را می توانید به یک لیوان شیر گرم اضافه کنید و قبل از رفتن به رختخواب میل کنید. دو بار در روز عسل بخورید . عسل به خاطر خواص قوی و ضد ویروسی آن شناخته شده است. این ماده می تواند در درمان گلودرد و سرماخوردگی موثر باشد. آنتی اکسیدان های آن به سیستم ایمنی بدن کمک می کند با ویروس یا باکتری هایی که باعث ایجاد سرماخوردگی می شوند مبارزه کنند. شما باید عسل خام یا ارگانیک مصرف کنید زیرا مزایای بیشتری دارد.

بهترین آبمیوه

 • آب ذغال اخته و آب پرتقال در هنگام عفونت مانند سرماخوردگی و سرفه توسط پزشکان توصیه می شود.

کدا برای سرماخوردگی

مواد لازم

 •  2 فنجان آب
 • 1-1.5 اینچ زنجبیل 
 • 2 فلفل سیاه
 • 5-6 برگ ریحان 
 • 4 میخک
 •  1 قاشق چای خوری عسل

روش تهیه

 زنجبیل، فلفل سیاه، برگ ریحان و میخک را له کنید. آب را به آن اضافه کنید و آب را جوش بیاورید تا حجم آن به نصف کاهش یابد. عصاره را بجوشانید، عسل را اضافه کنید و آن را بنوشید.

پیاز 

مواد لازم:

 •  1 پیاز قرمز
 •   عسل

روش تهیه:

پیاز را پوست کرده و برش بزنید.  به اندازه کافی عسل برای پوشاندن برش ها بریزید. این ترکیب را در یک محفظه در بسته در یک محل خنک قرار دهید. 1-2 پیاز خرد شده آغشته به عسل را هر روز صبح بخورید. 1-2 تکه دو بار در روز مصرف کنید. همچنین می توانید عسل باقی مانده را بر روی برش های باقی مانده بریزید و مصرف کنید. پیازها عامل ضد التهابی و ضد میکروبی هستند و همچنین به دفع آفات کمک می کنند. این به این معنی است که آنها مخاطی را که در کانال بینی و قفسه سینه انباشته شده است را شل کرده و به راحتی از بدن خارج می شود. آنها همچنین با تسکین تورم ناشی از عفونت ویروسی، می توانند مجاری تنفسی را به حالت اولیه بازگردانند.

  جوش شیرین

مواد لازم

 •  2/1 قاشق چای خوری جوش شیرین
 •  یک لیوان آب سرد

روش تهیه

جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و بلافاصله آن را بنوشید. شش بار در روز اول به فاصله دو ساعت مصرف کنید. در روز دوم، چهار بار در طول روز در فواصل یکسان بنوشید. در روز سوم، دو بار یکبار صبح و یک بار عصر بخورید. از روز چهارم به بعد، این نوشیدنی را هر روز صبح تا زمانی که سرماخوردگی برطرف شود بنوشید. جوش شیرین باعث تعادل pH مایع های بدن می شود و محیط را برای ویروس نامناسب می کند.

فلفل سیاه 

مواد لازم

 •  2/1 قاشق چای خوری فلفل سیاه
 •  یک لیوان آب آشامیدنی

روش تهیه

 پودر فلفل را در آب مخلوط کنید. خوب به هم بزنید. این ترکیب را مصرف کنید. اگر نیاز بود بعد از چند ساعت مصرف کنید. مصرف فلفل سیاه سبب جریان خون می شود و همچنین عطسه را متوقف می کند. همچنین درد گلو و سرفه را کاهش می دهد.

 دارچین 

مواد لازم

 • 2/1 قاشق چای خوری پودر دارچین
 •  1 قاشق غذاخوری عسل آلی

روش تهیه

 دارچین (دارچین | 10 خواص درمانی دارچین)  را به عسل اضافه کنید و با هم مخلوط کنید.  مخلوط را بخورید. دو بار در روز مصرف کنید. دارچین دارای خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است که عفونت را درمان می کند و علائم سرماخوردگی را کاهش میدهد.

عصاره دانه گریپ فروت

مواد لازم

 •  10-15 قطره عصاره دانه گریپ فروت
 •  5 اونس آب

روش تهیه

 عصاره را به آب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.  ترکیب را بنوشید.برای کودکان، 3-5 قطره عصاره را در مقداری آب مخلوط کنید. می توانید این مخلوط را تا سه بار در روز بنوشید. خواص ضد میکروبی عصاره دانه گریپ فروت می تواند برای از بین بردن عفونت ویروسی مفید باشد.

 بابونه 

مواد لازم

 •  1 کیسه چای بابونه
 •  یک فنجان آب جوش

روش تهیه

 کیسه چای را 4-5 دقیقه در آب گرم خیس کنید.  کیسه چای را بردارید و چای را بنوشید. همچنین می توانید از استنشاق بخار با استفاده از برگ های بابونه در آب گرم استفاده کنید. یک قوری را با آب گرم پر کنید و سپس چند برگ بابونه خشک یا تازه را در آن بریزید. حالا روی قوری خم شوید و بخار آن را استنشاق کنید. این کا را دو بار در روز برای تسکین سرماخوردگی انجام دهید. دو فنجان چای بابونه هر روز بخورید تا سرماخوردگی برطرف شود.

شنبلیله

مواد لازم

 •  1 قاشق غذاخوری دانه شنبلیله
 • یک لیوان آب
 • عسل

روش تهیه

 دانه شنبلیله را چند دقیقه در آب بجوشانید.اجازه دهید خنک شود سپس  عسل به آن بیفزایید و خوب مخلوط کنید. این آب را در حالی که هنوز گرم است بخورید. این عصاره را می توانید دوبار در طول روز مصرف کنید. شنبلیله ، یک عنصر رایج در آشپزخانه است و می تواند برای رفع سرماخوردگی استفاده شود. همانند اکثر عناصر موجود در این مقاله، شنبلیله نیز دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است.
 


پیشگیری از سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی

سرماخوردگی بسیار جزئی است، اما ناخوشایند است و مطمئنا می تواند پرهزینه باشد. شما نمی توانید یک واکسن برای جلوگیری از سرماخوردگی مانند آنفولانزا بزنید. اما می توانید چندین چیز کلیدی را در فصل سرد برای کمک به جلوگیری از دریافت ویروس ها انجام دهید.در اینجا چهار راهنمایی برای پیشگیری از سرماخوردگی وجود دارد:

1- دست ها را بشویید:

صابون های قدیم و آب، بهترین راه برای جلوگیری از گسترش میکروب ها هستند. هنگامی که به آب دسترسی ندارید، از ژل و اسپری ضد باکتری استفاده کنید.

2-مراقب غذای خود باشید:

 خوردن مقدار زیادی غذاهای غنی از باکتری مانند ماست یا مصرف مکمل پروبیوتیک روزانه برای بدن لازم است. حفظ سلامت باکتری های شکم می تواند به سلامت کلی کمک کند.

3- از افراد بیمار دوری کنید:

به همین دلیل است که افراد بیمار نباید به محل کار یا مدرسه بروند. میکروب ها را در محیط های کوچک مانند دفاتر و کلاس های درس بسیار آسان گسترس می یابند. اگر متوجه شدید کسی سرما خورده است از او فاصله بگیرید. پس از تماس با فرد بیمار، دست ها را بشویید.

4- در حین سرفه دهان خود را بپوشانید:

به همین ترتیب، اگر بیمار هستید، اطرافیان را آلوده نکنید. در حین سرفه یا عطسه دهان خود را بپوشانید تا جرم ها به محیط ساطراف منتقل نشود.

چه زمانی برای سرماخوردگی دکتر بریم؟

برای بزرگسالان - در صورت داشتن مشکلات زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بیش از 5/38 درجه سانتیگراد
 •  پنج روز تب یا بیشتر و یا برگشت تب بعد از یک دوره فاقد تب و تشنج
 • تنگی نفس
 •  خستگی
 •  گلودرد شدید، سردرد یا درد سینوس

برای کودکان - به طور کلی، برای سرماخوردگی معمولی نیاز به مراجعه به پزشک نیست. اما اگر فرزند شما هر کدام از موارد زیر را داشت، به پزشک مراجعه کنید:

 • تب 38 درجه سانتی گراد در نوزادان تا 12 هفته
 • افزایش تب و یا تب بیش از دو روز در یک کودک در هر سنی
 •  نشانه هایی که بدتر می شوند یا بهبود نمی یابند
 •  علائم شدید، مانند سردرد یا سرفه
 •  خستگی
 •  درد گوش
 •  سرگیجه شدید
 •  خواب آلودگی غیر معمول
 •  از دست دادن اشتها

عوارض جانبی سرماخوردگی

عفونت حاد گوش (عفونت گوش میانی)

 • این بیماری زمانی دیده می شود که باکتری یا ویروس وارد فضای پشت گوش می شوند. علائم و نشانه های معمول عبارتند از گوش درد و در بعضی موارد، ترشحات سبز یا زرد از بینی یا بازگشت تب پس از سرماخوردگی معمولی.

آسم

 • سرماخوردگی می تواند یک حمله آسم ایجاد کند.

سینوزیت حاد

 • در بزرگسالان یا کودکان، سرماخوردگی که برطرف نشود، می تواند منجر به التهاب و عفونت سینوس ها شود (سینوزیت).

عفونت های ثانویه دیگر

 • این عفونت ها شامل گلودرد استرپ (Streptococcal faringitis)، پنومونی و کروپ یا برونشیولیت در کودکان است. این عفونت ها باید توسط یک پزشک درمان شوند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir