آکاایران: اگر به طور مکرر ادرار می کنید و ادرار شما دردناک و سوزنده است، احتمالا عفونت ادراری  (UTI) دارید. احتمالا تعجب می کنید که عفونت ادراری دومین عفونت رایج موجود در بدن است . گاهی اوقات عفونت ادراری محدود کننده است، به این معنی که بدن می تواند فاقد آنتی بیوتیک با عفونت مبارزه کند؛ با این حال، بیشتر موارد عفونت ادراری فاقد عارضه می تواند به سرعت با یک دوره کوتاه از آنتی بیوتیک های عفونت ادراری خوراکی درمان شود.

عفونت ادراری (UTI)  چیست؟

عفونت ادراری ممکن است در هر کجا در امتداد دستگاه ادراری از جمله کلیه ها (اندام هایی که خون را به ادرار می رسانند)، حالب (لوله هایی که ادرار را از هر کلیه به مثانه می رسند)، مثانه (ذخیره ادرار)، یا مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج می فرستند) اتفاق بیفتد.

عفونت مجاری ادراری هنگامی رخ می دهد که باکتری به داخل مجرای ادرار وارد می شود و به مثانه منتقل می شود - این عفونت سیستیت نامیده می شود. عفونتهایی که از مثانه و به کلیه ها منتقل می شوند، پیلونفریت نامیده می شوند. عفونت لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج خارج می کند، اورتریت نامیده می شود. علائم عفونت ادراری در زنان و مردان مشابه است. علائم عفونت ادراری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا سوزش ناشی از ادرار
 • نیاز مکرر یا فوری به ادرار کردن
 • خون در ادرار یا ادرار صورتی رنگ
 • درد و گرفتگی کمر در معده 

عفونت ادراری بالایی که شامل کلیه هستند ممکن است علائم تب، درد پشت و حالت تهوع یا استفراغ دارا باشند. عفونت های ادراری در زنان بیشتر از مردان است، زیرا مجرای ادراری زن ها نسبت به مردان کوتاه تر و تقریبا مقعد است و اجازه می دهد باکتری ها به مجرای ادرار به راحتی وارد شوند. احتمال عفونت در زنان بعد از فعالیت جنسی و یا هنگام استفاده از دیافراگم برای کنترل بارداری بیشتر است. یائسگی همچنین خطر ابتلا به UTI را افزایش می دهد.

آنتی بیوتیک مناسب برای درمان عفونت ادراری چیست؟

- انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های ادراری  وجود دارد. اکثر (75-95٪ )  عفونت در زنان بوسیله یک باکتری شناخته شده به نام Escherichia coli )E. coli) ایجاد می شود. انواع دیگر باکتری ها ممکن است به ندرت وجود داشته باشد. درمان های مختلفی در مناطق مختلف کشور بر اساس الگوهای منطقه ای مقاومت دارویی توصیه می شود.

- اکثر بیماران مبتلا به عفونت ادراری فاقد عارضه فاقد هیچ تست تشخیصی خاص شروع به درمان می کنند، اگر چه آنالیز ادرار ممکن است با انجام یک نمونه ادرار انجام شود. در بررسی ادرار، اجزای شیمیایی ادرار مشخص می شود و پزشک ممکن است به رنگ ادرار، وضوح و نمونه زیر میکروسکوپ نگاه کند. کشت ادرار می تواند باکتری های خاصی که باعث عفونت ادراری شده اند را مشخص کند.

- علائمی مانند سوزش در هنگام ادرار معمولا در عرض یک تا دو روز پس از شروع درمان دیده می شود. حتما دوره دارو را کامل مصرف کنید. اگر علائم بعد از 2 تا 3 روز هنوز وجود داشته باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

سوالات رایج شما درباره مصرف آنتی بیوتیک در عفونت ادراری

آنتی بیوتیک

1- چه آنتی بیوتیک های خوراکی فاقد عارضه برای درمان عفونت ادراری استفاده می شود؟

آنتی بیوتیک های خوراکی زیر معمولا برای درمان عفونت های عفونت ادراری (سیتیت حاد) مورد استفاده قرار می گیرند:

 • سولفامتوکسازول تری متوریم
 • نیتروفورانتوئین (مکبوید، مکرواندین)
 • فسفومایسین (مونورول)
 • آموکسی سیلین / کلوولانات (Augmentin)
 • بعضی از سفالوسپورین ها مانند سفتوپوکسیم، سفیدیینیر یا سفافلر
 • فلوروکینولونها مانند سایپروفلوکساسین (Cipro)  و لووفلوکساسین (Levaquin)  نیز معمولا برای سیتیت استفاده می شوند.

یک بررسی نشان داد که هر دو فلوروکینولون خوراکی و تزریقی (همچنین به نام "کینولون ها") با عوارض ناشی از تاندون ها، عضلات، مفاصل، اعصاب و سیستم عصبی مرکزی همراه هستند. این عوارض جانبی می تواند به زودی پس از یک هفته دیده می شوند و ممکن است به طور بالقوه دائمی باشد. بیماران باید در خصوص استفاده از فلوروکینولون ها با پزشک خود صحبت کنند. با این حال، فلوروکینولون های خوراکی برای عفونت ادراری های پیچیده تر، از جمله پیلونفریت مناسب هستند. برای درمان سرپایی پیلونفریت فاقد عارضه معمولا کینولون های زیر استفاده می شود:

 • (Ciprofloxacin ، Cipro,Cipro XR)
 • لووفلوکساسین 

2- آیا آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV)  برای عفونت ادراری شدید استفاده می شود؟

- اگر حامله هستید، تب بالا دارید یا نمی توانید غذا و مایعات را حفظ کنید، پزشک ممکن است شما را بستری کند، بنابراین شما می توانید با آنتی بیوتیک های داخل وریدی درمان شوید. وقتی عفونت شما شروع به بهبود می کند، ممکن است به خانه بازگردید و با آنتی بیوتیک خوراکی جریان بهبود را ادامه دهید.

در مناطقی که مقاومت فلوروکینولون بیش از 10 درصد است، در بیماران مبتلا به پیلونفریت شدید، افرادی که دارای عفونت ادراری پیچیده هستند که به فلوروکینولون ها آلرژی دارند یا قادر به تحمل کلاس دارو نیستند، درمانی با یک عامل از قبیل سفتریاکسون یا آمینوگلیکوزید به عنوان گنتامایسین یا توبرامایسین ممکن است مناسب باشد. درمان مداوم شما باید بر اساس اطلاعات حساسیت دریافت شده از آزمایشگاه باشد.

 • سفریکسون
 • جنتامایسین
 • ترومایسین

3- عوارض جانبی رایج استفاده از آنتی بیوتیک در عفونت ادراری چیست؟

هر آنتی بیوتیک مسئول تعدادی از عوارض جانبی است. عوارض جانبی آنتی بیوتیک خود را با پزشک مورد بحث قرار دهید. عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها عبارتند از:

 • عفونت های مخمری واژینا یا ترشحات دهانی (گونه های کاندیدا): آنتی بیوتیک ها همچنین ممکن است تعادل فلور طبیعی در واژن را تغییر دهند و منجر به رشد بیش از حد قارچی شود. کاندیدا آلبیکنس یک قارچ رایج است که معمولا به مقدار زیاد در واژن وجود دارد و معمولا باعث بیماری یا علائم نمی شود. با این حال، کاندیدیازیس واژینال زمانی رخ می دهد که رقابت باکتریها به دلیل درمان با آنتی بیوتیک محدود باشد. 
 • ناراحتی شکم: آنتی بیوتیک ها اغلب با ناراحتی معده مانند حالت تهوع، استفراغ، عدم اشتها (بی اشتهایی)، درد معده یا سوزش (دیسپپسی) ارتباط دارند. مصرف غذا ممکن است باعث کاهش ناراحتی معده شود، اما با داروساز چک کنید.
 • اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک: آنتی بیوتیک ها معمولا منجر به اسهال ناشی از آنتی بیوتیک و یا مدفوع شکننده می شوند که پس از قطع آنتی بیوتیک مشخص می شود. آنتی بیوتیک های وسیع طیف همچنین می توانند فلور روده نرمال ("باکتری خوب") را از بین ببرند و منجر به رشد بیش از حد باکتری های عفونی مانند Clostridium difficile )C. difficile) شوند. اگر اسهال شدید، خونریزی همراه با گرفتگی معده یا استفراغ باشد، با پزشک تماس بگیرید تا از C. difficile جلوگیری شود. شایع ترین آنتی بیوتیک های مرتبط با اسهال مرتبط با آنتیبیوتیکی آموکسی سیلین-کلووولانات، آمپی سیلین و سفالوسپورین ها، فلوروکینولون ها، آسیترومایسین و کلاریترومایسین هستند.
 • سندرم استیونس جانسون (SJS)، نکرولیز اپیدرمال سمی(TEN) : سندرم استیونس جانسون و نکرولیز اپیدرمی سمی، واکنشهای شدید آلرژیک هستند. واکنش های پوستی مانند بثورات پوستی، لایه برداری پوست و زخم های غشای مخاطی می تواند رخ دهد و ممکن است تهدید کننده زندگی باشد. آنتی بیوتیک ها مانند سولفونامید ها، پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها و فلوروکینولون ها ممکن است به SJS و TEN منجر شوند.

4- مقاومت آنتی بیوتیکی یعنی چی؟

نرخ مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها همواره بر اساس الگوهای محلی در جامعه و عوامل خطر خاصی برای بیماران مانند استفاده از آنتی بیوتیک یا سفر اخیر متغیر است. با افزایش میزان مقاومت آنتیبیوتیکی به آمپی سیلین و آموکسی سیلین برای سیستیت (E. coli)، با وجود آموکسی سیلین / کلووولانات (Augmentin)  هنوز ممکن است گزینه ای باشد. سایر درمان های خوراکی با افزایش میزان مقاومت گزارش شده شامل سولفامتوکسازول-تریمتوپریم (Bactrim DS، Septra DS ) و فلوروکینولون ها می باشد. میزان مقاومت در برابر سفالوسپورین خوراکی و آموکسی سیلین / کلوولانات هنوز هم کمتر از 10 درصد است.

5- چه آنتی بیوتیک های جدیدی برای عفونت ادراری ها در دسترس هستند؟ 

آخرین مصوبات آنتی بیوتیک FDA برای عفونت ادراری عبارتند از:

Avycaz

 • Avycaz  )avibactam and ceftazidime) نسل بعدی، مهار کننده β- لکتام غیر بتالاکتاماز و نسل سوم آنتی بیوتیک سفالوسپورین آنتی پیسودومونال برای درمان عفونتهای داخل شکمی پیچیده در ترکیب با مترونیدازول و ادرار پیچیده است.
 • Avycaz برای اولین بار در تاریخ 25 فوریه 2015 تایید شد و توسط Allergan Inc. ساخته شده است. Avycaz به عنوان تزریق داخل وریدی هر 8 ساعت داده می شود. تنظیمات لازم در بیماران با اختلالات کلیوی ضروری است.

Zerbaxa

 • Zerbaxa  (سفتووزان و تازوباکتام) ترکیبی از مهارکننده های سفالوسپورین و بتالاکتاماز برای درمان عفونت های شکمی در داخل شکمی است و با مترونیدازول مصرف می شود. Zerbaxa همچنین برای عفونت های دستگاه ادراری پیچیده (CUTI)، از جمله پیلونفریت استفاده می شود.
 • Zerbaxa برای اولین بار در 19 دسامبر 2014 تایید شد و توسط Merck و Co. تولید شده است. Avycaz به عنوان تزریق داخل وریدی هر 8 ساعت داده می شود. تنظیمات لازم در بیماران با اختلالات کلیوی ضروری است.

6- آیا آنتی بیوتیک های فاقد نسخه برای عفونت ادراری وجود دارد؟

آنتی بیوتیک های فاقد نسخه برای عفونت ادراری در دسترس نیستند. پزشک شما ممکن است یک محصول OTC به نام  فنازوپیریدین را توصیه کند تا مثانه را خنثی کند تا درد سوزش را در طی ادرار کاهش دهد. Uristat را می توان فاقد نسخه در داروخانه خریداری کرد. یک محصول فنزانوپیریدین مشابه Pyridium نیز با نسخه از پزشک در دسترس است. فنازوپیریدین را فقط 48 ساعت مصرف کنید و ممکن است ادرار را به رنگ قهوه ای، نارنجی یا قرمز تبدیل کند. بهتر است هنگام استفاده از فنازوپیریدین، از لنز استفاده نکنید.

7- چه اتفاقی می افتد اگر عفونت ادراری مکرر داشته باشم؟

برخی از زنان ممکن است یک یا دو یا سه نوع عفونت ادراری در سال دارا باشند؛ برای این زنان پیشگیری با آنتی بیوتیک ها توسط پزشک توصیه می شود. برای عفونت ادراریهای مکرر، چندین گزینه وجود دارد:

 • یک دوره کوتاهتر (3 روز) آنتی بیوتیک در اولین علائم عفونت ادراری ؛ یک نسخه ممکن است به شما برای نگهداری در خانه تجویز شود.
 • دوره طولانی تر درمان آنتی بیوتیک.
 • یک دوز از آنتی بیوتیک را بعد از مقاربت جنسی مصرف کنید.

انتخاب آنتی بیوتیک بر اساس عفونت ادراری قبلی، اثربخشی و عوامل خاص مانند آلرژی و هزینه های درمانی است. آنتی بیوتیک هایی که معمولا برای عفونت ادراری های عادی استفاده میشوند میتوانند شامل سولفامتوکسازول، ترتریتوپریم، نیتروفورانتوئین، سفافلور، سفالکسین یا نورفلوکساسین باشند.

در زنان بعد از یائسگی خشکی واژن ممکن است منجر به عفونت های مجدد شود، استروژن واژینال ممکن است یک درمان موثر باشد.

8- آیا می توانم فاقد آنتی بیوتیک عفونت ادراری را درمان کنم؟

درمان عفونت ادراری فاقد آنتی بیوتیک معمولا توصیه نمی شود. عفونت ادراری اولیه مانند عفونت مثانه (cystitis) می تواند در طول زمان بدتر شود و منجر به عفونت شدید کلیوی (پیلونفریت) شود. با این حال، یک مطالعه کوچک نشان داده است که ابتلا به عفونت ادراری های خفیف ممکن است به خودی خود برطرف شود. اگر علائم عفونت ادراری دارید، بهتر است با پزشک خود چک کنید. زنان باردار در صورتی ابتلا به عفونت ادراری باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنند، زیرا این می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به کمبود وزن یا زایمان زودرس نوزاد شود.

9- آیا آب ذغال اخته از عفونت ادراری جلوگیری می کند؟

برخی از بیماران مایل به استفاده از ذغال اخته یا آب ذغال اخته به عنوان درمان خانگی برای درمان عفونت ادراری می باشند. مشخص نشده است که آب ذغال اخته عفونت باکتریایی مداوم در مثانه یا کلیه را درمان می کند یا خیر.
ذغال اخته به عنوان یک عامل نگهدارنده پیشگیری برای عفونت ادراری مورد مطالعه قرار گرفته است. طبق گفته یکی از متخصصان، ماده فعال در ذغال اخته - پروانتوسیانیدین های نوع آ  (PACs) -  را در برابر باکتری های عامل بیماری عفونت ادراری موثر است، اما فقط در کپسول های ذغال اخته ، نه در آب ذغال اخته است. به نظر می رسد ذغال اخته با جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به داخل مثانه اثر می کند؛ با این حال، برای جلوگیری از چسبندگی باکتری ها، مقدار زیادی آب زغال اخته نیاز است. علاوه بر این، زغال اخته برای جلوگیری از عفونت ادراری های عود کننده در مطالعات کنترل شده ثابت نشده است. مطالعات قبلی نشان داد که آب زغال اخته یا زغال اخته برای جلوگیری از عفونت ادراری ها مفید است.

اثربخشی بسیاری از داروهای گیاهی یا خانگی ممکن است به اندازه داروهای تجویزی مورد آزمایش قرار نگرفته باشد. محصولات گیاهی فاقد نسخه و مکمل های غذایی توسط FDA قانون گذاری نمی شود. عوارض جانبی و تعاملات دارویی نیز هم ممکن است با درمان های جایگزین رخ دهد. همیشه قبل از استفاده از درمان جایگزین، مکمل گیاهی یا رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید. در اکثر موارد آنتی بیوتیک بهترین درمان برای عفونت ادراری است.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir