آکاایران: گذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شان

آکاایران: گذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شان

هر ماه تکرار می شود، خونریزی از دیواره های رحم شروع می شود و همراه با انقباضات رحم است که همراه با درد می باشد، خون باید از طریق واژن بیرون بیاید. این دوران هفت الی ده روز به طول خواهد انجامید. این است دوران عادت ماهیانه یا پریود زنان که تا دوران یائسگی ادامه خواهد داشت.

گذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شانگذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شان

اگر یک خانم باشید، با یک مشکل همیشگی و تکراری در زندگی خود مواجه هستید که به هیچ عنوان خوشایند نیست و تبعات منفی بیشماری به همراه دارد. مشکلی که تقریبا نیمی از هر ماهِ زندگی را تحت تاثیر خود قرار داده و بسیاری از جذابیت های دنیا و شادی های درونی را کمرنگ می کند و حتی گاها موجب می شود تا دنیا را سیاه دیده و دوست داشته باشید در گوشه تنهایی خود نشسته و یک دل سیر گریه کنید. چون اگر این کار را نکنید احتمال درگیر شدن با اطرافیان زیاد است و شاید حتی موجب تخریب روابط شود.

به گزارش نیک شو، حتما متوجه شده اید که در مورد سیکل ماهانه صحبت می کنیم؛ قاعدگی در زنان یا همان اصطلاح عامیانه اش یعنی پریود! دورانی که شاید ظاهرا ۳ تا ۷ روز ادامه داشته باشد، اما در واقعیت ۱۰ تا ۱۴ روز از زندگی زن را تحت الشعاع خود قرار می دهد و دردهای فیزیکی و روحی متعددی به دنبال دارد.

یک زن، حتی اگر تاریخ آخرین قاعدگی خود را فراموش کرده باشد، وقتی اشتهایش به طور غیرعادی زیاد می شود، اعصابش برای مسایل پیش پاافتاده و بی ارزش به هم می ریزد، وقتی دنیا جذابیتش را از دست می دهد، رفتار آدم ها برایش عجیب می شود، تلخی ها، ناراحتی ها، خاطره های بد زیادی را به یاد می آورد و هر آن احتمال گریه کردن را دارد، وقتی دلش می خواهد در اتاق خود را حبس کرده و با هیچ کسی، حتی عزیزانش هیچ ارتباطی نداشته باشد،

وقتی دوست دارد فقط بخوابد و در رختخواب بماند، سینه هایش متورم و دردناک می شوند، بی قرار می شود و تمایل شدیدی به خوردن اسنک های شور یا شیرینی جات پیدا می کند، به خوبی متوجه خواهد شد که پریود نزدیک است و دوباره باید دردهای همیشگی را تحمل کرده و قدرت صبر و حوصله خود را افزایش دهد.

گذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شانگذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شان

از آن جا که زندگی همیشه جاری است و فرد نمی تواند در دوران سیکل ماهیانه خود از روند عادی آن فرار کند، اما همزمان، توانایی تحمل این همه تغییر به صورت یکجا را هم ندارد، بنابراین یا بدخلق و عصبی می شود، یا تنبل و بی حوصله! اما دلیل این امر چیست و چرا همیشه خانواده ها از این پدیده واهمه دارند؟

همه می دانیم که این دوران نه فقط برای زنان، بلکه برای مردان هم دردآور است زیرا ترکش های این تغییرات هورمونی به اعصاب مردان هم اصابت کرده و ممکن است لحظه های ناخوشایندی را در زندگی زوجین پدیدار نماید.در این راستا، شاید شناخت درست و هرچه بهتر سیکل ماهانه زنان بتواند تا حد زیادی در پیشگیری مشکلات و دردهای ناشی از آن یاری رسان باشد. از این رو از شما دعوت می کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید و همراهمان باشید.

گذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شانگذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شان

دل درد یکی از آزاردهنده ترین موارد دوران پریود است که به علت انقباضات رحم می باشد

عادت ماهانه چیست؟

آن چه ما به عنوان پریود از آن یاد می کنیم نتیجه ی یک کارگروهی اعضای داخلی بدن همچون مغز، غده هیپوفیز، رحم، گردن رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ و واژن است. به این صورت که، مغز دستور تولید و ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون را به تخمدان مخابره می کند. به طور همزمان، هورمون های FSH و LH نیز در غده هیپوفیز ساخته می شوند.

پیش از توضیح ادامه این روند لازم است بدانید که فاصله بین دو قاعدگی به صورت طبیعی بین ۲۱ تا ۳۵ روز است. البته در حالت نرمال و رایج، ۲۸ روزه خواهد بود.در نیمه نخست این دوره، میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلول های رحمی می شود. سپس، بدن در واکنش به ترشح هورمون FSH، یک تخمک در داخل یکی از تخمدان ها آزاد می کند. این تخمک رشد کرده و در حوالی روز ۱۴ از یک سیکل ۲۸ روزه در پاسخ به هورمون LH تخمک از تخمدان جدا می شود. این مرحله تخمک گذاری نامیده می شود.

در ادامه، در نیمه دوم سیکل، تخمک وارد لوله فالوپ می شود که بین تخمدان و رحم قرار دارد. در این مرحله، پروژسترون وارد عمل شده و رحم را آماده بارداری می کند.اگر در این مرحله تخمک توسط اسپرم بارور شود بارداری رخ خواهد داد. در غیر اینصورت، تخمک پس از مدتی از بین می رود و میزان استروژن و پروژسترون نیز کاهش می یابد. در نتیجه ی این اتفاق ها، لایه ضخیم رحم ریزش کرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه شروع می شود.

دوره های قاعدگی عموما بین ۳ تا ۷ روز ادامه دارند. سن شروع قاعدگی نیز حدود ۱۲ سالگی است. اما این بدان معنی نیست که همه دختران در سن ۱۲ سالگی پریود می شوند؛ بلکه اگر قاعدگی پیش از ۹ سالگی یا پس از ۱۶ سالگی روی دهد حتما باید به پزشک مراجعه شود.پریود تا یائسگی ادامه دارد. سن متوسط یائسگی نیز حدود ۵۱ سالگی است. گفتنی است که بدن یک زن یائسه قادر به تولید تخمک نبوده و نمی تواند دیگر باردار شود.

گذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شانگذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شان

نوسانات روحی زنان در دوران سیکل ماهانه چگونه است؟

از آنجا که در این چرخه، سطح هورمون ها به طور منظم در مغز و بدن خانم ها تغییر می کند، ظاهر، میزان انرژی بدن و حساسیت روحی زنان نیز دستخوش تغییرات می شوند.به این صورت که، حدود ۱۰ روز بعد از شروع عادت ماهیانه، درست قبل از تخمک گذاری، زنان احساس شادی بیشتری می کنند. ناآگاهانه لباس های جذاب تری می پوشند، چون سطح بالای استروژن و تستوسترون آن ها را به پیدا کردن فرصت های جنسی بیشتر در طول این دوران باروری ترغیب می کنند.

یک هفته بعد از آن، پروژسترون بدن افزایش می یابد، هورمونی که درست مثل والیوم می ماند و باعث می شود زنان دوست دارا باشند با یک فنجان چای و یک کتاب در تختخواب زیر پتویشان بروند.هفته بعد از آن، پایین آمدن پروژسترون موجب آسیب پذیری و حساسیت بالای خانم ها می شود. روحیه اکثر زنان، ۲۴-۱۲ ساعت قبل از شروع عادت ماهیانه، به بدترین وضعیت خود می رسد.

مشکلات رایج قاعدگی چیست و چگونه می توان آن ها را برطرف کرد؟

پریود در زنان به صورت های گوناگون ظهور می کند. از پریودهای دردناک (دیسمنوره) گرفته تا پریود نشدن و لکه بینی. به همین خاطر، لازم است با این مشکلات آشنا شده و راه های درمان هر کدام را به طور جداگانه بیاموزید. برای این منظور همچنان در ادامه همراهمان باشید.

قاعدگی دردناک (دیسمنوره)

پریود دردناک یکی از شایعترین مشکلات زنان محسوب می شود. بیش از نیمی از زنان هنگام قاعدگی دچار درد می شوند و حدود یک درصد آنها به مدت ۱ تا ۳ روز توانایی انجام فعالیت های روزمره را ندارند.اندومتریوز، فیبروئید، زخم واژینال دلایل بروز این قاعدگی است. اندومتریوز، شرایطی است که باعث می شود بافتی که با هر پریود ریخته می شود خارج از رحم و در جاهایی مانند تخمدان، لوله های فالوپ و پایین شکم رشد کنند. بافت آندومتری که خارج از رحم رشد می کند در طول هر چرخه ی عادت ماهیانه همچنان خراب می شود و خون ریزی می کند، اما به این دلیل که راهی برای خروج از بدن ندارد، بافت ساخته می شود و می تواند باعث درد لگن شود.

گذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شانگذری بر عادت ماهیانه یا دوران پریود زنان در زندگی شان

درد معمولاً در کمر، زیر شکم و پهلوها ظاهر می شود و به صورت قولنجی است، یعنی شدت آن کم و زیاد می شود. درد در روز اول شدید است و به تدریج کاهش می یابد. همچنین گاهی با تهوع، استفراغ، ضعف، خستگی و سردرد همراه است.گفتنی است که قاعدگی دردناک بیشتر دختران جوان را تحت تأثیر قرار می دهد و بیشتر در بین این رده سنی دیده شده است و معمولاً با افزایش سن و پس از ازدواج و زایمان کاهش می یابد.

اقدامات مفید جهت کاهش و رفع درد قاعدگی

ماساژ شکم، کمر، پهلوها
استفاده از حوله گرم یا کیسه آب گرم
خم شدن روی آرنج و زانوها
پیاده روی
دوش آب گرم
پرهیز از غذاهای نفاخ و سنگین
مصرف دمنوش هایی همچون بابونه، گل گاو زبان، چای سبز
کاهش مصرف قند و نمک

مصرف ویتامین E دو روز قبل از شروع خونریزی قاعدگی، در کنترل انقباضات رحمی دردناک به مراتب از دارودرمانی موثرتر است.‏ بعد از‏ چهار ‏ماه مصرف مرتب ویتامین E، زمان انقباضات دردناک رحمی از‏ ۱۷ ‏ساعت به ۲ ‏ساعت کاهش خواهد یافت.‏

قاعدگی شدید

این مشکل به دلایل مختلف می تواند روی دهد که از جمله باید به کم خونی، تورم گردنه رحم، پولیپ، فیبروم، هموفیلی، عدم تعادل هورمونی، رقیق کننده های خون و کیست اشاره کرد. هم چنین ممکن است برخی از خانم ها به خاطر استفاده از (IUD) با این مشکل مواجه شوند.بد نیست یادآوری کنیم که پریود شدید در خانم های مسن ممکن است نشانه سرطان رحم باشد.

قاعدگی طولانی

بیماری هایی همانندمانند کم خونی، کم کاری غده تیرویید، فیبروم، کیست، بارداری خارج از رحم و سرطان رحم باعث بروز این حالت هستند. البته استفاده از (IUD) نیز ممکن است در برخی خانم ها منجر به این وضعیت گردد.

قاعدگی نامنظم

عواملی همانند بارداری، استرس، رژیم غذایی، ورزش، قرص های ضدبارداری، مصرف الکل، سندرم تخمدان پلی کیستیک، یائسگی و مصرف دارو می تواند در این بروز این شرایط دخیل باشد.

لکه بینی

لکه بینی که برخی زنان با آن مواجهند می تواند به خاطر مصرف قرص های ضد بارداری، بارداری خارج از رحم، عفونت واژن، فیبروم، پولیت، فقدان موقتی استروژن هنگام تخمک گذاری یا فقدان تخمک گذاری روی دهد.

قطع قاعدگی

در ایجاد این حالت عوامل مختلفی دخیل هستند. از جمله می توان به ورزش بیش از حد، اختلالات تیروئیدی، فشار روحی و استرس، مصرف داروهای آرامش بخش، پرخوری، خام خواری، اختلال در ترشحات غدد داخلی، سندرم تخمدان پلی کیستیک و چربی بدنی کم اشاره کرد. البته قطع مصرف قرص ضد بارداری نیز ممکن است به بروز این مشکل منجر شود.

خونریزی بعد از یائسگی

عفونت، خشکی رحم، نازک شدن دیواره رحم و پولیپ می توانند باعث خونریزی پس از یائسگی شوند. البته این امر ممکن است نشانه سرطان رحم نیز باشد.

توصیه های طب سنتی برای کاهش درد عادت ماهیانه

برای کاهش دردهای زیرشکم باید چهار تا پنج روز قبل از شروع عادت ماهانه، روزانه دو نوبت به طور موضعی روغن بابونه را زیر ناف خود ماساژ ملایم دهید، اما انجام این کار در دوران عادت ماهانه توصیه نمی شود.ماساژ زیر ناف با روغن زنجبیل در اوقاتی که خونریزی طبیعی و همراه با درد است، در کاهش علائم قاعدگی موثر است.

یک دوم قاشق غذاخوری سنبل الطیب، یک قاشق مرباخوری گل گاوزبان و یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه را با هم مخلوط و دم کرده و در فواصل دو دوره یا در ایام عادت ماهانه میل کنید. این نوشیدنی باعث کاهش استرس، خشم و دردهای قاعدگی می شود.مصرف روزانه یک لیوان چای دارچین همراه با صبحانه تاثیر بسیار زیادی روی آرامش و کاهش درد قاعدگی می گذارد.

افرادی که مزاج سرد و خشک یا گرم و خشک دارند، بیشتر دچار درد و اختلال های دوران قاعدگی می شوند که با اصلاح مزاج، میزان دردها کاهش می یابد. برای مثال افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، می توانند با مصرف دم کرده ترکیبات زیره و انیسون از اثرات ضداسپاسم و ضددرد آن بهره ببرند. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند هم می توانند با مصرف دمنوش گل گاوزبان درد خود را کاهش دهند.

خوردن غذاهایی با طبع سرد مثل ماست یا کاهو ممکن است درد شکم را در قاعدگی افزایش دهد. درمقابل آن، خوردن خوراکی های به اصطلاح گرم مانند خرما یا نان های سبوس دار مانند نان جو می تواند دردها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.زنجبیل در بهبود درد قاعدگی مانند اسیدفولیک و ایبوپروفن عمل می کند! اگر هم به طعم آن علاقه ای ندارید، می توانید از کپسول های زنجبیل استفاده کنید.

دم کرده بابونه، سنبل الطیب، گل گاوزبان، تمشک و سرخ ولیک در کاهش درد عادت ماهانه و ایجاد آرامش بسیار موثر هستند. هریک از این دمکرده ها را می توانید به صورت جداگانه یا مخلوط تهیه کنید و به دلخواه در زمان عادت ماهانه مصرف کنید.از عرق رازیانه و بومادران استفاده کنید، به خصوص اگر درد همراه با خونریزی زیاد باشد باید از هفت روز قبل، صبح ها یک استکان عرق رازیانه رقیق شده با آب و یک استکان عرق بومادران رقیق شده با آب میل کنید. در روزهای دوم و سوم عادت ماهانه هم می توانید این کار را ادامه دهید.

اگر پیش از آغاز خونریزی احساس درد می کنید، سه قاشق غذاخوری زرشک پلویی را در یک لیوان آب به مدت یک دقیقه جوشانده و محلول صاف شده آن را پس از ۱۰دقیقه دم کردن، میل کنید. بعد از ۱۰ساعت هم می توانید بار دیگر از این محلول بنوشید.افرادی که خونریزی شان به صورت لکه بینی است، می توانند برای کاهش درد خود از دمکرده گل گاوزبان استفاده کنند. برای این منظور باید ۱۰گرم گل گاوزبان را به همراه یک عدد لیمو عمانی و دو لیوان آب بجوشانید تا زمانی که تنها یک لیوان از محلول باقی بماند، سپس آن را از صافی رد کرده و بنوشید.

رابطه جنسی در دوران پریود

مطابق با تحقیقات سایت سلامت مردان Mens health این زنان هستند که در دوران عادت ماهیانه تمایل به رابطه ندارند نه مردان. بیشتر از سه چهارم مردان دوست داشتند که رابطه زناشویی در دوران قاعدگی با زنانشان دارا باشند اما این زنان هستند که مانع این کار می شوند.

قبل از هر چیزی ذکر این نکته لازم است که در دین اسلام و برای مسلمانان رابطه زناشویی در دوران قاعدگی زن حرام است. اما برای عزیزان فارسی زبان به ادیان دیگر این مطلب می تواند مفید باشد

اگر زنان دردسرهای بهداشتی آن را نادیده بگیرند بیشترین لذت رابطه زناشویی را در دوران قاعدگی خواهند برد. در ادامه مطلب به چند نکته برای داشتن بهترین و لذت بخش ترین رابطه در دوران عادت ماهیانه اشاره می شود.

قبل از شروع رابطه زناشویی در دوران قاعدگی یک حوله تیره رنگ روی تخت بیندازید. دیدن خون روی ملحفه سفید انرژی و لذت جنسی را از خیلی ها می گیرد.

از کاندوم رنگی به ویژه قرمز رنگ در دوران قاعدگی استفاده کنید. رنگ قرمز آن باعث می شود کمتر متوجه خونریزی شوید.

یک حوله گرم و مرطوب در نزدیک و دسترس داشته باشید حتما در ادامه رابطه به آن احتیاج خواهید داشت.

حالت های متفاوتی را انجام دهید، به پشت و یا پهلو خوابیدن کمتر باعث کثیف شدن می شود.

حتما هنگام رابطه زناشویی در دوران قاعدگی از کاندوم استفاده کنید. خیلی ها فکر می کنند دوران قاعدگی احتمال حاملگی موجود نیست و می خواهند از این فرصت استفاده کنند اما این کاملا در زنان مختلف متفاوت است و در خیلی ها دوران تخمک گذاری منظم نیست. به هیچ وجه ریسک نکنیدو مهمتر آنکه احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی در این دوران بسیار زیاد است.

هیچ دلیلی برای خجالت کشیدن موجود نیست. بیشتر زنان به این دلیل که ممکن است دیدن خون همسرشان را اذیت کند اجازه نمی دهند در این دوران رابطه جنسی دارا باشند و خودشان را از لذت رابطه در دوران ماهیانه محروم میکنند. این طبیعت بدن زن است و هیچ دلیلی برای خجالت موجود نیست.

.

منبع : niksho.com