آکاایران:  

شما مادر باردار می توانید در هفته سیزدهم بارداری خود، گذر سه ماهه اول و ورود به سه ماهه دوم بارداری خود را از این هفته به بعد احساس کرده و شاد باشید! حتما به یاد دارید که سه ماهه اول بارداری از هفته اول تا هفته دوازدهم شروع حاملگی طول می کشد، یا به عبارت دیگر از روز لقاح تخمک تا پایان هفته دوازدهم بارداری، شما در سه ماهه اول دوران بارداری خود خواهید بود. سه ماهه دوم دوران بارداری، هم از هفته 13 بارداری شروع شده و تا هفته بیست و هفتم ادامه خواهد داشت.

هفته سیزدهم از ماه چهارم بارداری:

دیگر در حال حاضر، احتمالا شما با این واقعیت روبرو هستید که قطعا باردارید. در واقع، فاقد هیچ گونه تردید و سردرگمی که در طولانی مدت ذهن شما را درگیر نموده بود، خواهید دانست که صد در صد باردار شده اید. در این هفته از دوران بارداری است که شما به عنوان یک مادر باردار اطمینان پیدا می کنید که به زودی و به طور دائم، یک نوزاد دوست داشتنی را در آغوش خود خواهید گرفت. تمام این احساسات و تغییرات ایجاد شده در بدن شما مادر حامله، قلب شما و شریک زندگیتان را به هیجان زیاد که همراه کمی نگرانی است وادار خواهد نمود.

ماه عسل بارداری مادران!

مادران باردار باید به یاد دارا باشند که با ورود به سه ماهه دوم دوران بارداری، علائمی از حاملگی که در اوایل بارداری شروع شده بود، کاهش خواهد یافت و آن ها وارد مرحله جدیدی به نام "دوره ماه عسل بارداری" خواهند شد. در این مرحله از دوران بارداری، شکم مادر آن قدر بزرگ نشده است که او نتواند از انجام بسیاری از فعالیت های مشابه خود که قبل از باردار شدن انجام می داده، لذت ببرد و در واقع، علائم به وجود آمده تاثیری در روال عادی زندگی مادر باردار ایجاد نخواهد کرد. پس، به عنوان یک مادر باردار در این روزها از فعالیت های روزمره خود تا آن جا که می توانید لذت ببرید، چون در هفته های آینده با پیشرفت بارداری، انفجار بزرگی در اندازه شکم شما رخ خواهد داد. یکی دیگر از مزایای بزرگ هفته سیزدهم بارداری نسبت به هفته های قبل این است که خطر سقط جنین در حال حاضر بسیار کمتر از هفته های قبل شده است. به عنوان حس نوین اضافه شده در این هفته ، شما ممکن است تغییر مثبتی در میل جنسی خود احساس کنید. بنابراین، شما مادر باردار ،در سه ماهه دوم این دوران می توانید زمان زیادی را با شریک زندگی گذرانده و از آن لذت ببرید.

آکاایران: مادر و جنین در هفته سیزدهم بارداری(بخش اول)

تغییرات بدنی مادر در هفته سیزدهم از ماه چهارم بارداری:

به عنوان یک مادر حامله به خاطر داشته باشید که از حالا به بعد، تغییرات فیزیکی بارزتری در بدن شما شروع خواهد شد که این اتفاقات بدن شما را تا آخر دوران بارداری تحت تاثیر قرار خواهد داد. به یاد داشته باشید که انبساط رحم مادر در سه ماهه دوم بارداری افزایش خواهد یافت، که با افزایش اندازه شکم خود را نشان داده و با بزرگ شدن جنین بیشتر نمایان خواهد شد. تغییرات دیگر به وجود آمده در بدن مادران در هفته سیزدهم بارداری عبارتند از:

1. افزایش دور کمر در هفته سیزدهم از ماه چهارم بارداری:

در هفته سیزدهم بارداری، با رشد سریع جنین و بزرگ شدن شکم دیگر جایی برای انکار حاملگی وجود نخواهد داشت، چون با افزوده شدن به ضخامت دورکمر مادر، بارداری پنهان نخواهد ماند و شجاعانه خود را برای همه نشان می دهد. معمولا در حالت عادی، آغاز هفته سیزدهم دوران بارداری، وقت مناسبی برای پوشیدن لباس بارداری است.

2. کاهش فشار بر مثانه مادر باردار در هفته سیزدهم از ماه چهارم بارداری:

آیا مشاهده این نکته برای شما به عنوان مادر باردار شگفت انگیز نیست که در حال حاضر فشار بر مثانه نسبت به هفته های قبل کاهش یافته است؟ این کاهش را به وضوح در رفتن مکرر به دستشویی احساس خواهید کرد.این اتفاق به علت این است که رحم در حال رشد، بزرگتر شده و خارج از منطقه لگن قرار می گیرد، روی خواهد داد. به عنوان مادر باردار به یاد داشته باشید که رحم شما با آغاز هفته سیزدهم بارداری، منطقه لگن را پر می کند و با رشد خود در تمام قسمت های شکم گسترش خواهد یافت. شما لازم نیست که در این ماه در مورد نشت ادرار که هر بار بعد از خنده یا عطسه روی می دهد و یا در مورد رفتن با عجله به توالت نگران باشید. همچنین، شما هم اکنون می توانید خواب راحتی را در شبانه روز نسبت به هفته های قبل داشته باشید.

3. نشت ترشحات از واژن زن باردار در هفته سیزدهم دوران بارداری:

شما به عنوان یک مادر باردار باید به یاد داشته باشید که نمی توانید با پوشیدن یک لباس زیر بسیار نازک به مقابله با ترشحات واژن بپردازید، چون این ترشحات بسیار رقیق و شیری رنگ بوده و بوی خفیفی دارد که برای محافظت از مجرای زایمان شما از عفونت ها در این دوران افزایش یافته است. همچنین، وجود این ترشحات باکتری ها را در مهبل (واژن) شما در یک تعادل سالم نگه خواهد داشت.

4. احساس درد در لگن خاصره در هفته سیزدهم از ماه چهارم بارداری:

شما مادر باردار ممکن است درد لگن و شکم را در طول دوره حاملگی خود تجربه کنید. به علت این که رباط های رحم با بزرگ شدن جنین و جای دادن او کشیده شده، باعث ناراحتی بیشتر در لگن خاصره خواهد شد. اما نگران نباشید، هیچ یک از این دردها شدید یا غیر قابل تحمل نیست هر چند که در زمان وقوع این دردها، وحشت القا شده به مادر باردار غیر قابل کنترل است.

5. به وجود آمدن درد لگن با تخلیه خون یا نشت ادرار در مادر باردار:

معمولا درد لگن در مادران باردار همراه با از دست دادن خون یا نشت ادرار یا هر نوع مایع دیگری همراه خواهد شد. تحقیقات ثابت کرده اند که بروز این حالت می تواند به مادر بارداری و جنین او آسیب برساند. همچنین، این ترشحات می-تواند نشانه ای از سقط جنین هم باشد. پس، به عنوان یک مادر باردار حتما در صورت بروز چنین شرایطی با پزشک معالج خود در این باره مشورت کنید.

6. تداوم سوزش سر دل در هفته سیزدهم از ماه چهارم بارداری:

سوزش سر دل در دوران بارداری ممکن است مانند یک هیولا، شما مادر حامله را عذاب دهد، چون ارسال امواج دردناک از طریق قفسه سینه و گلو، برای مادر بسیار دردآور خواهد بود. از آنجا که در حالت طبیعی، نوشیدن شیر مانع از تراوش اسید معده به داخل مری خواهد شد، پس به عنوان یک مادر حامله در دوران بارداری خود نباید مصرف شیر را فراموش کنید، همچنین باید بدانید که تاکنون راه حل های زیادی برای جلوگیری از این امر کشف نشده است. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که افزایش هورمون های بدن مادر باردار، و سوزش سردل، فقط یک روال طبیعی برای پشت سرگذاشتن این دوره است، که هیچ راه مقابله قطعی ندارد.

7. تغییرات ایجاد شده در سینه های مادر باردار:

مادران حامله باید بدانند که شکم و سینه آن ها در حال حاضر با بزرگ شدن جنین داخل رحمشان، کامل تر شده است. به یاد داشته باشید که حتی اگر به نظر عموم مردم، برای تغذیه نوزاد با شیر مادر هنوز خیلی وقت باقی است، اما سینه های مادر در حال حاضر با تولید colostrums در حال آماده سازی خود برای شیردهی می باشد. حالا دیگر مجاری پستان های مادر حامله در هفته سیزدهم بارداری برای خروج شیر بزرگ تر شده است. همه این تغییرات باعث خواهد شد که سینه های مادر باردار بسیار حساس و کمی دردناک شود. مادران حامله ممکن است در سینه های خود احساس ناصافی کنند، که به دلیل باز شدن مجرای پستان ها برای شروع به آماده شدن تولید شیر خواهد بود. همچنین، به یاد داشته باشید که ظهور رگ های زیر پوستی در سینه های مادر باردار هم یکی از علائم نزدیک شدن به زمان زایمان است.

 ادامه تغییرات بدنی مادر و جنین را در مادر و جنین در ماه چهارم بارداری-هفته سیزدهم (بخش دوم) دنبال کنید.

.

منبع : mamanam.com