آکاایران: نکات مهم قاعدگی نامنظم و عدم قاعدگی زنان

bxs1

دوران قاعدگی زنان می تواند همراه با مشکلاتی مانند دوران های نامنظم پریود یا عدم پریود شدن باشد که خانم ها باید به آن توجه کنند تا سلامت بدن کامل دارا باشند. حل مشکل دوره قاعدگی غیر طبیعی ، می تواند یک مســئله پیچیده باشد. هورمون های زنانه (و همچنین هورمون های مردانه ) میتوانند توســط عوامل مختــلف تغییر کرده و سیســتم بدن را تحت تاثیر قراردهد.

بر طبق گزارش منتشر شده در مجله غدد درون ریز و متابولیسم در سال ۲۰۱۱ ، عدم قاعدگی در مدت زمانی طولانی ، یک بیماری نسبتا شایع است. اکنون  ۵ درصد از زنان بالغ چنین مشکلی را دارند. در همین حال بسیاری از زنان نیز انواع قاعدگی های نامنظم را تجربه میکنند. غدد هیپوتالاموس و مغز، هیپوفیز، تخمدان، آدرنال و تیروئید همه به تنظیم قاعدگی و تعادل طبیعی هورمون ها کمک میکنند. در نتیجـه مهم است که به عـادات متداول در زنـدگی که میتوانند تــاثیر منـفی بر میــزان هورمــون ها داشــته باشند توجه کنـیم.

نکات مهم قاعدگی نامنظم و عدم قاعدگی زناننکات مهم قاعدگی نامنظم و عدم قاعدگی زنان

در قاعدگی منظم و عملکرد طبیعی تخمدان ، هر۲۵-۲۸ روز یک بار، یک تخمک آزاد میشود. زمان متوسط بین دوره ها بستگی به دوران بلوغ و یائسگی زنان دارد ، اما به طور متوسط زنانی که در شرایط سلامت قرار دارند یکبار در هر ماه دوره قاعدگی را طی می کنند . مشکل توقف قاعدگی در زنان با نام آمنوره شناخته میشود و درواقع به این معنی است که عملکرد بخشی از چرخه مختل شده است.

به گزارش نیک شو، آمنوره اولیه بدین معنی است که با شروع دوران بلوغ در زنی جوان ، دوره قاعدگی هنوز آغاز نشده است . آمنوره ثانویه بدین معنی است که دوره قاعدگی در زن از قبل شروع شده است اما برای مدتی مثلا سه ماه یا بیشتر متوقف شده است. داشتن دوره ای فاقد درد و منظم، در حد متوسط در هر ماه نشانه خوبی است و بیانگر این نکته که هورمون ها در تعادل هستند و دستگاه تناسلی درست کار می کند.

عکس این حالت نیز درست است: دوره های نامنظم، عدم قاعدگی، و یا علائم بسیار دردناک و شدید ،نشانه آن است که سطح یک یا چند هورمون بیش از حد بالا است یا اینکه هورمونی در بدن موجود نیست. در صورتی که زنی مطــمئن باشد که باردار نیست و دچارعدم قاعدگی شده شود ، نباید ازاین مسئله چشم پوشی کند .یک بیماری زمینه ای ، استرس مزمن ، رژیم غذائی نامناسب ،ورزش بیــش از حد و کاهش وزن می توانند از علل بوجود آورنده این مشکل باشند .

نکات مهم قاعدگی نامنظم و عدم قاعدگی زناننکات مهم قاعدگی نامنظم و عدم قاعدگی زنان

برخی از گزارش های نگــران کننده نشان میدهند که بســیاری از زنان حاضر نیستند برای قاعدگی های نامنظم و یا عدم قاعدگی یا آمنوره با دکتر صحبت کنند . در نتیجه در معرض افزایش خطرات بزرگی مانند: پوکی استخوان، بیماری های قلبی، ناباروری و دیگر عوارض هورمونی قرار می گیرند.به گفته محققان بخش غدد از کلینیک مایو ، آمنوره ممکن است از ویژگی های آشکار اختلالات وسیع آناتومیک وغدد درون ریزباشد. اختلال در باروری از نتایج آمنوره محسوب می شود .

سطح استروژن پایین باعث آمنوره و تغیــیرات در مواد معدنی، گلــوکز و سوخت و ساز چــربی در بدن می شود. این تغییـرات سوخت و ساز بدن را تــحت تاثــیر قرار داده ، سلامت قلب و عروق، استخوان ها را به خطر انداخــته و باعث بیماری عروق کرونر قلب و افــزایش خطر پوکی استخوان در زندگی آینده میگردد.

.

منبع : niksho.com