آکاایران: نکات مهم بهداشت و سلامت واژن خانم ها

واژن خانم ها ناحیه حساسی در بدن است و در معرض انواع بیماری ها قرار دارد. از طرفی این اندام در زندگی زن و همسرش نقش مهمی دارد بنابراین باید به آن توجه شود. واژن خود را همیشه تمیز و سالم نگه دارید تا زندگی خوبی داشته باشید. افراد درباره ی اینکه چگونه پوست نرمی دارا باشند، حجم مو ها را افزایش دهند، چه رژیمی دارا باشند تا جذاب تر به نظر برسند، با یکدیگر تبادل اطلاعات می کند و به هم پیشنهاداتی می دهند. اما به ندرت کسی درباره ی مراقبت از شخصی ترین قسمت بدن صحبت می کند!

اما این بدین معنی نیست این قسمت نیاز به مراقبت و توجه از طرف شما نداشته باشد. کارهای زیادی است که می توانید برای جلوگیری از عفونت و بوی بد در واژن خود انجام دهید. در اینجا چند راه برای مراقبت و حفظ سلامت و پاکیزگی از واژن آمده است.

تغذیه مناسب برای خانم ها
تغذیه در اندام تناسلی می تواند تاثر گذار باشد.غذاهای گوناگونی در سوپر مارکت ها وجود دارند که می توانند تعادل PH واژن را در حد سلامت نگه دارند. خوردن ماست های پروبیوتیک، آب کرن بری،سویا های فرآوری شده با فیتواستروژن و روان کننده های واژن برخی از غذاهایی هستند که برای واژن بسیار خوب می باشند.واژن را تمیز و خشک نگه دارید.موی ناحیه تناسلی و موی زیربغل ماده شیمیایی فرومون را منتشر می کند √ موهای زائد را جدی بگیرید در دهه های گذشته، نظرات مختلفی راجع به موهای زائد زنان و مردان ابراز می شد.

باید بدانید که موهای زائد هدفی دارند. گفته می شود که موی زائد به تمیز و گرم نگه داشتن ناحیه تناسلی و احساس راحتی هنگام دخول کمک می کند. هم چنین گفته می شود که موی ناحیه تناسلی و موی زیربغل ماده شیمیایی فرومون را منتشر می کند که به جذب شدن افراد به یکدیگر کمک می کند.یکی از دلایل بوی بد و خارش واژن رعایت نکردن بهداشت می باشد.

اگر واژن خود را خشک و تمیز نگه ندارید، باکتری ها را به منطقه ی شخصی خود دعوت می کنید و از آنها پذیرایی می کنید. اگر می توانید همیشه واژن خود را با آب یا آب ولرم بشویید و به خاطر داشته باشید که این منطقه را از جلو به عقب خشک کنید.

از روان کننده های طبیعی استفاده کنید.
بین چرب نگه داشتن واژن و خشک نگه داشتن آن تفاوت وجود دارد. کمی روانکاری برای حفظ رطوبت آن و حفظ تعادل طبیعی PH نیاز است. به جای استفاده از روان کننده های مصنوعی که حاوی مشتق های نفتی هستند و می توانند به سلول های حساس واژن صدمه بزنند، از روغن نارگیل به عنوان روان کننده استفاده کنید. این یک روش و درمان شخصی و خانگی مورد آزمایش شده می باشد.

بی درنگ عفونت های واژن را درمان کنید.
احساس درد در واژن در طول ادرار، احساس ادرار در هر لحظه، احساس سوزش و خارش دلایل وجود عفونت در واژن می باشند. باید سریعا به درمان آن اقدام کنید تا به حفظ سلامت واژن کمک کرده باشید.

از ارتباط با شرکای متعدد جنسی اجتناب کنید.
از داشتن شرکای جنسی متعدد اجتناب کنید. داشتن این گونه روابط، شانس بیماریهای مقاربتی و عفونتی ناحیه تناسلی و واژن را افزایش می دهد.

کنترل استرس
استرس می تواند منجر به تغییرات مختلف فیزیولوژیکی و هورمونی در فرد شود، که می تواند کاهنده ی سطح استروژن و منجر به بیماری ها و عفونت های واژن شود. بنابراین با کنترل استرس خود به حفظ تعادل pH واژن خود کمک کنید.

انتخاب مناسب لباس زیر
شورت ها و لباس های زیر زنانه ی فانتزی برای استفاده ی مداوم از آنها مناسب نمی باشد. از لباسهای زیر نخی استفاده کنید تا کمتر دچار حساسیت پوستی شوید و بیشتر در برابر عفونت های باکتریایی محافظت شوید.

هر سال یک بار چک آپ انجام دهید.
حداقل یک بار در سال (ایده آل دو بار در سال ) برای چک کردن و اطمینان یافتن از سلامت وازن که عاری از هرگونه عفونت یا بیماری باشد با پزشک مراجعه نمایید و آزمایش های مربوط را انجام دهید.

از غذاهای با قند بالا اجتناب کنید.
غذاهای حاوی مقدار زیاد قند می تواند تعادل PH واژن را تحت تاثیر قرار داده و احتمال عفونت قارچی و کاهش سطح استروژن را افزایش می دهد.

اجتناب از سیگار و الکل
استعمال سیگار و دخانیات و همچنین مصرف الکل سطوح هورمونی را تحت تاثیر قرار داده و با ایجاد اختلال در تعادل PH واژن خود، آن را برای ابتلا به عفونت مستعد می کند.

.

منبع : niksho.com