معمولاً از هر ۸ زن، یک نفر آنها در طول حیات خود بی نظمی تیروئید را خواهد داشت. با این حال حدود ۶۰ درصد از افرادی که مشکل تیروئید دارند، از آن خبر ندارند. یکی از مشکلات تیروئید هیپوتیروئیدیسم است که در بین افراد معمول است و جای بحث دارد.

مثلاً برخی افراد میگویند جواب تست های آزمایشگاهی درمورد این مشکل همیشه قطعی نیست. بخاطر همین است که افراد باید همیشه مطالعه دارا باشند تا سلامت خود را همواره حفظ کنند. مواردی که در زیر میخوانید، تمام آن چیزی است که باید بدانید.

آکاایران: تیروئید و مشکلات آن در زنان بیشتر شایع است.

۱-تیروئید یک نیروگاه کوچک است

غده های پروانه ای شکل که در پایه گردن قرار دارند، در کارهای بسیاری در بدن و به نفع آن همکاری میکنند؛ از خستگی گرفته تا اضافه وزن. دکتر Angela Leung در این باره میگوید:

“هورمون های تیروئیدی تقریباً بر هر یک از اندام ها و کارهای بدن اثر میگذارند.” و روش کار آن به این صورت است: هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) که از غده هیپوفیز مغز آزاد میشود، به تیروئید دستور میدهد که تیروکسین (T4) آزاد کند.

سپس T4 به یک فرم قابل استفاده تر به نام T3 متابولیزه میشود و آن هم به داخل بدن میرود تا وظایف زیادی که دارد را انجام دهد.

 تیروئید در زنان

۲-مشکلات تیروئید در زنان شایع است

حدود ۱۰ درصد از زنان، یک نوع از انواع هیپوتیروئیدیسم را دارند که در آن غده تیروئید نمیتواند به اندازه کافی هورمون های تیروئیدی برای بدن تولید کند. زنان حدود ۸ برابر بیشتر از مردان آن را تجربه میکنند و آنهایی که بالای ۶۰ هستند، در خطر بیشتری هستند. از طرفی هایپر تیروئیدیسم هم وجود دارند که کمتر شایع است (حدود ۱ درصد از جمعیت آمریکایی ها) و در آن هورمون های تیروئیدی بیش از حد نیاز تولید میشوند.

 تیروئید

۳-نشانه های بیماری در اوایل نامحسوس است اما بعداً آسیب میرساند

هنگامی که تیروئید کُند شود، شما هم کُند میشوید! متابولیسم بدن به مشکل میخورد، انرژی کاهش میابد، فرد احساس سردی و ضعف میکند، ضربان قلب پایین میاید و مغز به مشکل برمیخورد.

هیپوتیروئیدیسم همچنین با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و ناباروری مرتبط است. هایپر تیروئیدیسم هم برعکس هیپوتیروئیدیسم است و در آن اعمال بدن سرعت میابند.

 بهداشت بانوان

۴-مشکلات تیروئیدی میتواند تغییرات هورمونی را مختل کند

ریسک ابتلا به بیماری های تیروئیدی با افزایش سن بالا میرود و در آن صورت، دوره پیش از یائسگی هم در دهه ۴۰ زندگی صورت میگیرد. از آنجایی که هیپوتیروئیدیسم علایم مشابهی مانند قاعدگی نامنظم، خستگی و افزایش وزن را با یائسگی نشان میدهد، تشخیص این دو از هم برای یک زن سخت است.

یکی از سرنخ هایی که میتواند نشان دهد نشانه های شما مربوط به تیروئید است و نه یائسگی، این است که در فامیل مادری خود سابقه بیماری تیروئیدی باشد. میتوانید از مادر یا هر زنی که نسبت فامیلی با شما دارد این مسئله را بپرسید.

سرنخ دیگر این است که شما یک بیماری خود ایمن مانند دیابت نوع ۱ یا بیماری سلیاک دارید. التهابی که دلیل آن یک بیماری خود ایمن باشد، هنگامی که سیستم ایمنی بدنتان به تیروئید حمله میکند، شایع ترین دلیل هیپوتیروئیدیسم است.

اختصاصی ابرتازه ها – هادی فاخریان

.

منبع : abartazeha.com