آکاایران: 10 گیاه دارویی برای درمان اختلالات تیروئید

درمان کم کاری تیروئید, گیاه دارویی برای درمان اختلالات تیروئید

در این مطلب از ابرتازه ها ۱۰ گیاه دارویی برای درمان اختلالات تیروئید را بیان می نماییم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

اگرچه تحقیقات نوین کاملا تاثیر گیاهان دارویی را بر درمان تیروئید تایید نمی کنند، اما این گیاهان می توانند جلوی عوارض و اختلالات تیروئید را بگیرند و کارکرد آن را بهبود ببخشند.

ما در صورتی که بیمار نباشیم، به راحتی عملکرد غده تیروئید در بدن را به فراموشی می سپاریم. این غده کوچک که در زیر گردن ما قرار دارد نقش مهمی در تنظیم فرایند های متابولیک ما دارد. در صورت عملکرد نامناسب این غده تقریبا تمامی اندام های بدن دچار اختلال می شوند.

اختلالات غده تیروئید به ۳ صورت طبقه بندی می شوند:

– تیروئید پرکار
– تیروئید کم کار
– بزرگ شدن غده تیروئید

متاسفانه وضعیت تیروئید به خاطر مشابهت عوارض آن با دیگر اختلالات بدن به درستی تشخیص داده نمی شود. وضعیت تیروئید هم گاهی عوارض مشابه ای دارند که این هم به مشکلات تشخیص می افزاید.

به همین دلیل قبل از هرگونه درمان گیاهی یا غیرگیاهی، بهتر است که تشخیص پزشکی بر روی عوارض و ماهیت ناراحتی روشن شود. در حالی که بعضی از گیاهان باعث بهبود شرایط می شوند، بعضی ممکن است که برای تیروئید پرکار خوب باشند و بعضی دیگر برای تیروئید کم کار.

اثر گیاهان دارویی بر غده تیروئید با داروهای شیمیایی که بر فعالیت این غده تاثیر می گذارد متفاوت هستند. گیاهان دارویی غده تیروئید را تقویت می کنند و فرایند درمان آن را تسهیل می کنند. اگرچه تحقیقات نوین کاملا تاثیر گیاهان دارویی را بر درمان تیروئید تایید نمی کنند، اما این گیاهان می توانند جلوی عوارض و اختلالات تیروئید را بگیرند و کارکرد آن را بهبود ببخشند.

۱- گیاه اکیناسه Echinacea

این گیاهی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار بکار می رود و برای کسانی که تیروئید پرکار یا کم کار دارند مفید است. یک متخصص سیستم ایمنی ۲۰ سال است که ریشه اکیناسه را به بیماران خود تجویز می کند و اثرات مثبتی را مشاهده کرده است.

 اختلالات تیروئید

گیاه اکیناسه برای کسانی که تیروئید پرکار یا کم کار دارند مفید است

۲٫ گیاه شیرین بیان

این گیاه برای برقراری تعادل بین غده های بدن بسیار مفید است و بیماران تیروئید که از خستگی رنج می برند از مصرف آن انرژی می گیرند. علاوه بر این، موسسه پزشکی تکزاس موفق به استخراج ماده موثره شیرن بیان در آزمایشگاه شد و متوجه تاثیر ضد سرطان آن در مورد غده تیروئید شد. شیرین بیان برای درمان بالینی سرطان غده تیروئید و اختلالات آن موثر است.

10 گیاه دارویی برای درمان اختلالات تیروئیددرمان اختلالات تیروئید

بیماران تیروئید که از خستگی رنج می برند از مصرف گیاه شیرین بیان انرژی می گیرند

۳٫ گیاه شیپوری Bugle

تحقیقات سال ۲۰۱۳ تاثیر عصاره شیپوری بر روی ۴۰۳ بیمار با غده تیروئید پرکار را تایید کرد. پژوهشگران تاثیر مثبت آن و بهبود عوارض بیماران را ثبت کردند و هیچ گونه عوارض جانبی نیز گزارش نشده است. بخاطر موثر بودن تخم شیپوری در درمان اختلالات ملایم غده تیروئید، بعضی از متخصصان از آن بجای داروهای شناخته شده استفاده می کنند.

 بهداشت بانوان

عصاره شیپوری در درمان اختلالات ملایم غده تیروئید مفید است

۴٫ گیاه اشووغاندا Ashwagandha

این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد و مستقیما بر غده تیروئید و ترشحات آن تاثیر دارد. تعادل هورمونی ایجاد می کند و باعث بهبود سیستم ایمنی بدن می شود و در رفع خستگی و عوارض ضد التهابی هم موثر است. یک تحقیق در سال ۲۰۱۱ تاثیر این گیاه بر فعالیت های غده تیروئید را مشخص کرده است.

 کم کاری تیرویید

گیاه اشووغاندا خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد و مستقیما بر غده تیروئید و ترشحات آن تاثیر دارد

۵٫ گیاه بوکوپا Bacopa

تحقیقات نشان داده اند که بوکوپا می تواند غده تیرویید را تحریک کند و عوارض پرکاری آن را برطرف کند. این گیاه می تواند تراکم هورمونی تیروئید را به میزان ۴۱ درصد تنظیم بکند و عوارض جانبی هم ندارد.

 درمان کم کاری تیروئید

بوکوپا می تواند غده تیرویید را تحریک کند و عوارض پرکاری آن را برطرف کند

۶٫ گیاه رایگان Eleuthero

این گیاه برای بیماران تیروئیدی معجزه می کند. سطح هورمون تیروئید را تنظیم کرده و با ماده موثره خود عملکرد عادی آن را باعث می شود.

 درمان تیروئید

گیاه رایگان برای بیماران تیروئیدی معجزه می کند

۷٫ گیاه بلادراک Bladderwrack

به غیر از تیرویید پرکار، این گیاه تاثیرات دیگری بر سلامت عمومی بدن دارد. این گیاه دریایی مقدار زیادی ید دارد که می تواند باعث تحریک غده تیروئید شود. این گیاه عملکرد عادی تیروئید را باز می گرداند و به کوچک شدن آن کمک می کند. ترشحات هورمون تیروئید را افزایش داده و به این ترتیب با بیماری های آن مقابله می کند. در حالیکه از این گیاه برای درمان اختلالات تیروئید استفاده می شود، اما هنوز به درستی درباره نحوه کارکرد آن اطلاعات دقیقی موجود نیست.

 درمان پرکاری تیروئید

گیاه بلادراک برای درمان تیرویید پرکار مفید است

۸٫ گیاه پنبه دانه Flaxseed

این گیاه از نظر اسید های چرب پایه، به ویژه امگا۳ بسیار غنی است و برای سلامت تیروئید بسیار مفید است. بنا بر تحقیق مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، مصرف غذاهای غنی از امگا۳ به تولید هورمون های تیروئید کمک می کنند و جلوی اختلالات تیروئید را می گیرند.

 داروی تیروئید

گیاه پنبه دانه برای سلامت تیروئید بسیار مفید است

۹٫ گردوی سیاه Black Walnut

به غیر از غذاهای دریایی، گردوی سیاه هم سرشار از ید است. تحقیقات نشان می دهد که ید یک ماده اساسی در سلامتی و عملکرد غده تیروئید است. علاوه بر این کمبود ید می تواند باعث خستگی مزمن، افسردگی، اختلال ذهنی و گواتر بشود.

 پرکاری تیروئید

گردوی سیاه در سلامتی و عملکرد غده تیروئید مفید است

۱۰٫ گیاه بادرنجبویه Lemon Balm

این گیاه از خانواده نعناع است و برای غده تیروئیید بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد تیروئید پرکار با مصرف این گیاه به حالت عادی باز می گردد و تولید هورمون های تیروئید و عوارض ناشی از آن را کاهش می دهد.

 اختلالات تیروئید

این گیاه از خانواده نعناع است و برای غده تیروئیید بسیار مفید است

منبع:jamejamonline.ir

درمان اختلالات تیروئید با گیاه دارویی 

.

منبع : abartazeha.com