آکاایران: اکثر خانم ها در زندگی با مشکلات واژن یا مهبل، مانند عفونت های باکتریایی، عفونت های دستگاه ادراری، التهاب واژن، برفک، ترشح بیش از حد و خشکی واژن مواجه میشوند و به همین سبب بهداشت واژن در زندگی آنها امری مهم است. بنابراین در این مقاله به معرفی برخی غذاهای سالم میپردازیم که برای جلوگیری از عفونت واژن مفید هستند.

دلایل بسیاری وجود دارند که میتوانند روی سلامت واژن اثرگذار باشند؛ مانند رابطۀ جنسی ناسالم، بیماری التهابی لگن، اندومتریوز، مسائل روانی و تغییرات هورمونی .همچنین عوارض جانبی استفاده از لوازم جلوگیری از بارداری و مصرف محصولات بهداشتی هم میتواند در سلامت واژن خطر داشته باشد.

واژن سالم یک سطح pH اسیدی و مقدار زیادی باکتری سالم دارا است که به دفع عفونت کمک میکند. رعایت بهداشت و مصرف انواع مواد غذایی مختلف، میتواند در سالم نگه داشتن واژن و متعادل نگه داشتن سطح PH کمک کننده باشد.

ماست یونانی

مصرف روزانۀ ماست یونانی در حفظ سلامت و بهداشت واژن کمک کننده است. باکتری های فعال ماست از واژن در برابر موجودات بیماری زا محافظت میکنند و همچنین با تولید مواد شیمیایی مثل اسید لاکتیک، موجوداتی که باعث عفونت هستند را غیر فعال میکند. به حفظ سطح pH مناسب نیز کمک میکند. با توجه به پژوهش های سال ۲۰۱۴ که در مجلۀ زنان و زایمان منتشر شد، لاکتوباسیل در حفظ سلامت دستگاه ادراری و تناسلی، نقش کلیدی دارد و در جلوگیری از واژینوز باکتریال، واژینیت مخمر، عفونت ادراری و بیماری های مقاربتی  نیز بسیار مهم است. از طرفی حتماً هر روز یکی دو فنجان فنجان ماست پروبیوتیک مصرف کنید.

لیمو

لیمو به دلیل ماهیت اسیدی میتواند به حفظ سطح pH سالم واژن کمک کند و آنتی اکسیدان های لیمو به حفاظت سلول ها از آسیب رادیکال های آزاد کمک میکند. نوشیدن روزانه یکی دو بار آب لیمو نیز به حغظ تعادل pH در بدن کمک میکند. میتوان نصف لیوان آب لیمو را به یک لیوان آب گرم و عسل اضافه و مصرف کرد تا سیستم ایمنی بدن تقویت شده و با هرگونه عفونت مبارزه کند.

 سیر

خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی سیر عالیست. سیر میتواند به جلوگیری از مشکلات مهبل مانند خارش، سوزش، بوی بد، ترشحات واژن و حتی عفونت دستگاه ادراری نیز کمک کند. همچنین سیر با افزایش سیستم ایمنی بدن، بدن را برای مبارزه با هر گونه عفونت آماده میکند.

 کلم

برای مبارزه با خشکی مهبل و همچنین خارش و سوزش، کلم پیچ و دیگر سبزیجات سبزی که اگزالات کمی دارند، بسیار مناسب است.

سویا

فیتو استروژن سویا، به روان و لیز بودن واژن کمک میکند؛ این موضوع برای جلوگیری از خشکی، خارش و مشکلات دیگر واژن نیز کاملاً توصیه میشود.

 بهداشت واژن

بذر کتان

این ماده سرشار از فیتو استروژن و اسیدهای چرب امگا ۳ است. فیتو استروژن باعث افزایش سطح استروژن، مانع خشکی مهبل و مانع دیگر علائم یائسگی میشود. همچنین روی یا همان زینک درون این دانه به درمان خشکی، خارش و سوزش مهبل کمک میکند.

 بهداشت بانوان

آووکادو

چربی های سالم درون آووکادو به سالم نگه داشتن دیوار مهبل و لیز بودن آن کمک میکنند. به همین دلیل از خشکی، خارش و سوزش واژن جلوگیری میکند. علاوه بر این، ویتامین B6 و پتاسیم آووکادو در سلامت واژن مفید است.

تخم کدو تنبل

وجود تخمه کدو تنبل در رژیم غذایی واجب است. تخم کدو تنبل منبع غنی از روی یا زینک است و به تنظیم چرخۀ ماهانه و همچنین اتمام خشکی، خارش و سوزش واژن کمک میکند. علاوه بر این، این دانه های کوچک به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکنند و سلامت مثانه را بهبود میبخشند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین هم جزو واجبات رژیم غذایی زنان است. این ماده دیواره های مهبل و رحم را سالم نگه میدارد و هنگامی که جذب بدن می شود، بتا کاروتن موجود در آن به ویتامین A که یک آنتی اکسیدان قوی است، تبدیل میشود. این آنتی اکسیدان شما را در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت میکند و کمک میکند تا سلول های دستگاه تناسلی عملکرد صحیح خود را برای سالم و مرطوب نگه داشتن دیواره های رحم انجام دهند.

در نهایت باید دانست که:

  • برای اینکه مهبل سالم و لیز باشد، در طول روز آب کافی بنوشید.
  • از غذاهای فرآوری شده و پر از قند پرهیز کنید.
  • مقدار زیادی سبزیجات و میوه های تازه مصرف کنید.
  • اگر در حال درمان عفونت مهبل هستید، از خوردن غذاهایی که حاوی مخمر هستند، مانند آبجو و نان خودداری کنید.
  • سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خطر ابتلا به عفونت واژن را افزایش می دهند.
  • هنگامی که میخواهید لباس زیر بخرید، حتما جنس کمی گشاد و پنبه ای انتخاب کنید.
  • ورزش های مرتبط با تقویت عضلات کف لگن را انجام دهید.
  • بدانید که دوش واژینال بدتر خطر ابتلا به عفونت مهبل را افزایش میدهد.
  • از رابطه جنسی ناسالم و غیر بهداشتی دوری کنید.
  • از صابون های معطر، دستمال مرطوب و سایر محصولات مرتبط با واژن که منجر به خشکی مهبل میشود، استفاده نکنید.

اختصاصی ابرتازه ها – هادی فاخریان

.

منبع : abartazeha.com