آکاایران: اکثر پژوهشگران به این نتیجه رسیده ­اند که سویا و مشتقات آن، نوعی اکیسرجوانی برای خانم ها دارد. این ماده در استروژن سازی بسیار قوی میباشد و میتواند برای خانم هایی که مشکل کمبود استروژن دارند، مؤثر باشد. برای آگاهی از فواید بسیار این ماده، با ابرتازه ها همراه باشید.

Tempeh (تمپه)

تمپه یکی از مشتقات سویا است که استروژن آن طی تولید، باقی مانده است. چنانچه پزشک به شما گفته که بدنتان به میزان کافی تولید استروژن ندارد، تمپه برای شما بسیار مفید میباشد. این ماده، می تواند به درمان نشانه های یائسگی کمک کند.

تمپه منیزیم، آهن و دو مادۀ معدنی مهم دیگر را دارا است که این مواد گاهی اوقات به میزان کافی در بدن وجود ندارند. تمام این ویژگی ها باعث میشود که تمپه یک غذای ارزشمند باشد . همچنین این ماده منبع مناسب پروتئین است. به گیاهخواران توصیه می شود که از آن به عنوان گوشت غذاهای گیاهی استفاده کنند.

 شیر سویا

این نیز از سویا مشتق شده است و همان مزایایی که توفو، تمپه و سویا در رابطه با هورمون استروژن دارند، در این ماده نیز وجود دارد. شیر سویا ساختاری دارد که به راحتی میتوان آن را مصرف نمود. شیر سویا یک میانبر فوق العاده سریع و راحت برای افزایش تعداد استروژن است.

این ماده میتواند به جلوگیری از برخی از علایم مربوط به یائسگی کمک کند و همانند شیر گاو، منبع مناسب برای کلسیم است.

اگر صبح ها غلات با شیر مصرف میکنید، بهتر است شیر سویا را جایگزین شیر گاو کنید. از شیر سویا در طبخ و پز هم استفاده میشود.

 اکسیر جوانی

Tofu (توفو)

استفاده از توفو به حفظ تناسب استروژن بدن بسیار کمک میکند زیرا دارای ماده ای به نام ایزوفلاون است که این ماده هم با گیرنده های استروژن داخل بدن مرتبط است. توفو دارای آهن و پروتئین بسیاری میباشد و به همین دلیل جایگزین گوشت برای گیاهخواران است. میتوان با افزودن توفو به رژیم غذایی، استروژن بیشتری به دست آورد و همچنین شاهد کاهش چربی و کلسترول بدن بود.

عادت داشته باشید که حداقل چندبار در هفته این ماده را در عوض گوشت مصرف کنید. زیرا توفو در مقایسه با گوشت مرغ و گاو، استروژن بیشتری فراهم می کند.

سویا

طبیعی است که خود این ماده هم باید مصرف شود زیرا تمام مواد بالا از آن مشتق شده اند. ابتدا باید گفت که این ماده به مقدار بسیار زیادی فیبر و پروتئین دارد و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی بسیار. اگر مداوم سویا مصرف کنید، میتوانید با یک آزمایش خون مشاهده کنید که سطح آهن، منیزیم، کلسیم و پتاسیم بدن شما در چه حدی بالا میرود.

همه میدانیم که فرم خام سویا همه جا موجود است و از آن میتوان به عنوان تنقلات استفاده کرد. همچنین افزودن سویای پخته شده به سالاد و سوپ هم نوع دیگری از مصرف آن است. این ماده به خودی خود عطر و طعم قوی ندارد. در نتیجه افزودن طعم های مورد علاقه میتوانند مصرف آن را لذت بخش کند.

اختصاصی ابرتازه ها – هادی فاخریان

.

منبع : abartazeha.com