آکاایران: بهداشت و سلامت زنان مسئله­ ای است که مشکلات زیادی در آن مشاهده میشود؛ شاید اگر دربارۀ مسائل بهداشت و سلامتی که میلیون ها زن را تحت تاثیر قرار میدهد، مطلبی را بخوانید، تعجب کنید. در این مقاله، ۷ مورد از مشکلات این چنینی که هر ساله زنان و دختران بسیاری را تحت تاثیر قرار میدهد، آورده ایم. پس برای آگاهی از این موضوع مهم، با ما همراه باشید.

۱-آسم

آسم در زنان بیشتر از مردان مشاهده میشود. بزرگسالان سالمند، زنان و افراد امریکایی-افریقایی تبار، بیشتر احتمال دارد که در اثر آسم، دوام نیاورند. زنان مبتلا به آسم، همیشه باید سعی در دوری از عوامل محرک آسم دارا باشند. عوامل شناخته شدۀ آسم تنها محدود به آلودگی هوا، دود سیگار و قارچ های گیاهی نمیشوند. میتوانید با پزشک خود مشورت کنید تا برای شما “طرح عملیاتی آسم” را برای کمک به مصرف درست داروها و پرهیز از عوامل محرک آن، پیشنهاد دهد.

۲-خونریزی زیاد در دورۀ ماهیانه

سالانه بیش از ۱۰ میلیون زن امریکایی تحت تاثیر این مورد قرار میگیرند. در هر ۵ زن، یک نفر مستعد این مورد است. مشکل در خونریزی ممکن است باعث خونریزی شدید در دورۀ ماهیانه شود. اگر مبتلا به خونریزی شدید در دورۀ ماهیانه هستید، برای اینکه بدانید آیا نیاز به آزمایش دارید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر این دوره بیشتر از ۷ روز طول بکشد و یا اگر دچار خونریزی سنگین هستید، شاید دلایل پزشکی پشت آن باشد. حتماً در مورد دلایل احتمالی از جمله نشانه های اختلال خونریزی تحقیق کنید.

۳-معلولیت های ذهنی و جسمی

تقریباً ۲۷ میلیون زن آمریکایی با یک نوع از انواع مختلف معلولیت زندگی میکنند که فعالیت های روزانۀ آنها و ارتباط شان با دیگر افراد را بسیار مشکل میکند. بیش از ۵۰ درصد زنان بالای ۶۵ سال، با ناتوانی زندگی میکنند؛ شایع ترین علت ناتوانی در زنان، آرتریت یا روماتیسم است. البته، زنان دارای معلولیت هم مانند دیگر زنان به مراقبت های معمولی نیاز دارند و حتی ممکن است برای نیازهای مخصوص و موقعیت های خاص، آنها نیاز به مراقبت بیشتری هم دارا باشند. با این حال، تحقیقات نشان داده که اکثر زنان دارای معلولیت، احتمالاً بطور منظم برای مراقبت های بهداشتی و آزمایش های سالیانه مانند ماموگرافی یا تست پاپ اسمیر، اصلاً به مراکز بهداشتی و پزشک مراجعه نکنند.

 بهداشت زنان

۴-ناباروری

تقریباً ۶ درصد از زنان متأهل بین ۴۴-۱۵ سال در ایالات متحده، تحت تاثیر ناباروری هستند. همچنین حدود ۱۲ درصد از زنان ۴۴-۱۵ سال (فاقد در نظر داشتن متأهل بودن یا نبودن آنها)، با شروع بارداری و یا نگه داری جنین در طول دوران بارداری مشکل دارند. تعریف ساده ناباروری به صورت زیر است:

“عدم توانایی باردار شدن پس از یک سال انجام رابطه جنسی محافظت نشده.”

دلایل بسیاری موجب افزایش خطر ناباروری در زنان میشود؛ از جمله سن، مصرف سیگار، الکل زیاد، افزایش یا کاهش وزن، بعضی از بیماری های مقاربتی درمان نشده و استرس زیاد جسمی یا روحی که منجر به فقدان دورۀ ماهیانه میشود. ناباروری شاید بسته به علت اصلی آن و درمیان سایر عوامل، توسط دارو، جراحی و یا با استفاده از فناوری بارداری، درمان شود.

تکنولوژی ART شامل تمام درمان های باروری است که با آن، هر دو مورد باروری تخمک و تشکیل جنین، در بیرون از بدن انجام میشود.

۵-واژینوس باکتریایی BV

این عفونت شایع ترین عفونت واژن در زنان ۴۴-۱۵ سال است و شرایطی است که در آن باکتری های مشخص و تعداد زیاد، باعث تغییر و عدم توازن باکتری های موجود در واژن میشوند. در آمریکا تخمین زده میشود که ۲/۲۱ میلیون زن ۴۹-۱۴ سال مبتلا به BV باشند. گام های اولیۀ پیش گیرانه که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به BV کمک کند عبارتند از: عدم ارتباط جنسی مشکوک، محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استحمام بلافاصله پس از ارتباط جنسی.

۶-قاچاق برده های جنسی

این مورد، در بهداشت عمومی کاملاً جدی است و بر سلامت عمومی افراد، خانواده ها و جوامع تاثیر دارد. بیشتر قربانیان این مورد زن و دختر هستند. قاچاق برده های جنسی توسط قانون حفاظت از قربانیان قاچاق انسان، در سال ۲۰۰۰ این گونه تعریف میشود: “استخدام، پنهان کاری، حمل و نقل، تامین یا اخذ یک فرد به منظور هدف جنسی” پیامدهای آن میتواند فوری و یا بلند مدت باشد. مانند مشکلات فیزیکی، مشکلات ارتباطی، نگرانی های روان شناختی و پیامدهای سلامتی مزمن.

۷-سو مصرف دارو

تعداد مرگ و میر ناشی از مواد مخدر در بین زنان، به میزان زیادی افزایش یافته است. حدود ۴۸۰۰۰ زن در طول سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۱۰ در اثر مصرف نسخه های تجویزی مواد مخدر و مصرف بیش از اندازه آن ها در گذشتند. زیرا زنان بیشتر از مردان احتمال دارد که دچار دردهای مزمن شوند و سپس داروهای ضد افسردگی تهیه کنند و برای مدت طولانی از آن ها استفاده کنند.
زنان باید در مورد همه داروهایی که با نسخۀ پزشک میگیرند، با او صحبت کنند و ملاک آن ها برای مصرف دارو فقط دستور تجویزی پزشک باشد و بهداشت خود را جدی بگیرند.

اختصاصی ابرتازه ها – هادی فاخریان

.

منبع : abartazeha.com