آکاایران: روشی برای منتقل نشدن ایدز از مادر به فرزند

atisam.com > تایلند نخستین کشور آسیایی است که به روش عدم انتقال بیماری ایدز از مادر به نوزاد دست یافت و سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه اعلام کرد، این روش مرحله مهمی از مبارزه علیه این بیماری است.

آکاایران: روشی برای منتقل نشدن ایدز از مادر به فرزند

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : سازمان بهداشت جهانی که از این روش به عنوان یک "دستاور قابل توجه" یاد کرده است، اعلام کرد "تایلند به جهان نشان داد می توان ایدز را شکست داد".
کوبا، کشور دیگری است که تاکنون به این روش برای جلوگیری از انتقال ویروس "اچ.آی. وی" از مادر به نوزاد دست یافته است. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که دستاورد جدید تایلند برای از بین بردن ویروس اچ.آی.وی برای نسل های آینده بسیار مهم و تاثرگذار خواهد بود.
به نوشته تارنمای "بانکوک پست"، احتمال انتقال ویروس اچ.آی.وی از مادران باردار به نوزاد در طول بارداری، زایمان و حتی شیردهی بین 15 تا 45 درصد است، اما با روش درمانی جدید و مصرف داروهای کشف شده در طول بارداری میزان آن به یک درصد کاهش می یابد.
تایلند سال 2000 میلادی نخستین کشور جهان بود که با در اختیار قرار دادن داروهای رایگان به مادران حامل ویروس اچ.آی.وی حتی در دور افتاده ترین مناطق این کشور، اقدام به غربالگری بیماری ایدز کرد.
بنا بر آمار ارائه شده توسط دولت تایلند، تعداد فرزندان متولد شده با ویروس اچ.آی.وی از یکهزار نوزاد در سال 2000 میلادی به 85 نوزاد در 2015 میلادی کاهش یافت.
دستیابی به این روش درمانی برای تایلند با وجود بیش از 100 هزار بیمار مبتلا به ایدز در سال 1990 و بیش از یک میلیون نفر در سال 1993 یک موفقیت چشمگیر محسوب می شود.
تایلند یکی از کشورهای جهان است که به دلیل وجود کارگران جنسی با آمار بالایی از ابتلا به ایدز روبرو است، اما طی سال های گذشته توانسته است با توزیع داروهای رایگان ضد ویروس اچ.آی.وی اقدام به کنترل و غربالگری این بیماری کند.
سالانه حدود یک میلیون و 400 هزار زن مبتلا به ویروس اچ.آی.وی در سراسر جهان باردار می شوند. آمار نشان می دهد بیش از 400 هزار کودک مبتلا به ایدز در سال 2009 متولد شده اند که این تعداد به 240 هزار نوزاد در سال 2013 کاهش یافته است.
منبع
آتیسام

.

منبع :