آکاایران: حتما نام بانک اسپرم به گوش‌تان خورده است. بانک اسپرم مکانی برای نگه‌داری وذخیره‌سازی اسپرم به‌صورت منجمد برای مدت طولانی است .اما این کار چه فایده ای دارد ؟ روش ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم چگونه است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا با ما همراه باشید.

 

از بانک اسپرم چه می دانید ؟

بانک اسپرم که به آن سایروبانک نیز گفته می شود، تجهیزاتی است که اسپرم انسان را جمع آوری، منجمد، ذخیره و نگه داری می کند. اسپرمی که در بانک اسپرم نگه داری می شود یا به منظور اهدا به زوج های نابارور و استفاده در روند لقاح مصنوعی یا IVF به کار گرفته می شود، یا به منظور استفاده های آتی توسط فرد ذخیره می شود.

بانک اسپرم
 

چرا مردان اسپرم خود را برای استفاده های آتی ذخیره می کنند؟
باروری مردان از سوی عوامل مختلفی تهدید می شود. در واقع، ذخیره ی اسپرم این اطمینان را به فرد می دهد که  در صورت بروز هر گونه اتفاقی، او می تواند در زمانی که تمایل دارد پدر شود.
سن یکی از عوامل اصلی در کاهش مقدار اسپرم و کیفیت اسپرم است. به همین دلیل، برخی از مردان اسپرم خود را در هنگام جوانی ذخیره می کنند تا مطمئن شوند با گذشت زمان، هم چنان اسپرم سالم دارند. برخی از سرطان ها و درمان های مربوط به آن کیفیت اسپرم و باروری را تهدید می کند. بنابراین، مردانی که با این مشکلات مواجه هستند می توانند پیش از انجام عمل جراحی یا شروع شیمی درمانی و پرتو درمانی، اسپرم خود را در بانک اسپرم ذخیره کنند.
ذخیره سازی اسپرم برای زوج هایی که قصد بارداری از طریق فناوری های باروری را دارند بسیار مفید و کمک کننده است، به خصوص اگر مرد نتواند به طور مداوم در همه ی جلسات باروری حضور داشته باشد. ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم این اطمینان را ایجاد می کند که در هنگام انجام روند باروری، اسپرم کافی برای استفاده وجود خواهد داشت.
در نهایت، برخی از مردان که قصد انجام وازکتومی (نوعی عمل جراحی که طی آن لوله های حامل اسپرم در بدن مرد بسته می شوند) را دارند، اسپرم خود را در بانک اسپرم ذخیره می کنند که اگر در آینده قصد بچه دار شدن را داشتند بتوانند بدون مشکل بچه دار شوند.


   بانک اسپرم چیست     

چرا مردان اسپرم خود را اهدا می کنند؟
امروزه، میزان تقاضا نسبت به اسپرم اهدایی بسیار بالا است. در نتیجه، مردان می توانند از طریق اهدای اسپرم درآمد کسب کنند، این اسپرم ها به زوج هایی که تحت درمان و در حال استفاده از فناوری های باروری هستند فروخته می شود. در حالی که هر کدام از بانک های اسپرم دارای شرایط و ویژگی های خاص خود هستند، اما به طور کلی اهدای اسپرم نیازمند انجام بررسی ها و آزمایش های سلامت است که همه ی آن ها توسط مجموعه ی بانک اسپرم انجام می شود و هزینه ای برای اهدا کننده ندارد.
اسپرم اهدا شده تا زمان فروش به صورت منجمد نگه داری می شود و این موضوع نیز هم چنان هزینه ای برای فرد اهدا کننده ندارد. در بسیاری از موارد، اهداکننده می تواند بدون نام و نشانی از خود، اسپرم خود را اهدا کند یا می تواند اطلاعات شخصی خود را فقط در اختیار زوج خریدار بگذارد. علاوه بر کسب پول، برخی از مردان با اهدای اسپرم احساس کمک به دیگران در رسیدن به رویای خود را تجربه می کنند.
 

روش ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم

فردی که قصد اهدای اسپرم دارد باید 2 – 3 روز قبل از اهدا ، انزال نداشته باشد. 

برای ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم ، فرد باید به یک مرکز بانک اسپرم مراجعه نماید و در اتاق مخصوص با استمنا توسط خودش  مایع منی را داخل ظروف مخصوص جمع آوری بریزد یا این که برای کاهش استرس در زمان نمونه گیری میتواند کیت های جمع آوری نمونه را به خانه برده و سپس مایع منی را بلافاصله به بانک اسپرم ارسال نماید.

بانک اسپرم اصفهان

بانک اسپرم نمونه مایع منی جمع آوری شده را بررسی میکند تا مقدار اسپرم و میزان تحرک اسپرم و سلامت اسپرم ها و همچنین عدم وجود عفونت و بیماری را مشخص نماید. سپس نمونه اسپرم را به ظرف مخصوص منتقل کرده و در حالت منجمد نگهداری میکند. 

اسپرم را میتوان برای سال ها به صورت منجمند نگهداری کرد. استفاده از اسپرم منجمد برای باروری احتمال افزایش نقص ژنتیکی هنگام تولد را افزایش نخواهد داد. 


چگونه می توان به بانک اسپرم اعتماد کرد؟
پیش از تصمیم گیری برای انتخاب محل ذخیره سازی اسپرم، بهتر است در خانه در این باره به خوبی تحقیق کنید. در مورد اعتبار آزمایشگاه، مجوزهای آن و مسائلی از این قبیل تحقیق کنید و مطمئن شوید که اطلاعات کافی در مورد هزینه های ذخیره سازی و برداشت اسپرم را کسب کرده اید.
اگر قصد خرید اسپرم اهدایی از یک بانک اسپرم را دارید، عوامل بسیاری را باید در نظر بگیرید. استانداردهای لازم در مورد نظارت و آزمایش فرد اهداکننده، گزارشات صحیح در مورد نمونه گیری و تمامی موارد این چنینی باید به طور کامل از سوی بانک اسپرم مورد نظر شما انجام شده باشد. البته، خارج از این قوانین، هر کدام از بانک های اسپرم می توانند چند قانون مختص خود در مورد جمع آوری و به اشتراک گذاری اطلاعات فرد اهدا کننده و محدودیت تولد از یک فرد اهداکننده داشته باشند.

.