آکاایران: بیماری های خاص زنان و برنامه ها و حمایت های وزارت بهداشت

اخبار روز سلامت و بهداشت : از آنجا که زنان قشر آسیب پذیر جامعه هستند و قدر مسلم بروز برخی بیماری ها در آنها ممکن است این آسیب پذیری را افزایش دهد، به نظر می رسد حمایت ها و کمک هایی که باید در بهبود و حتی پیشگیری از بروز بیماری های خاص زنان از سوی مراکز و نهادهای مسئول بهداشت و سلامت کشورمان صورت گیرد، ضروری باشد.

آکاایران: بیماری های خاص زنان و برنامه ها و حمایت های وزارت بهداشت

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام :
در هر حال ما در این گزارش تلاش کرده ایم تا در کنار پرداختن به بیماری های خاص زنان، به برنامه ها و حمایت هایی که وزارت بهداشت و آموزش کشورمان در این خصوص دارد نیز بپردازیم.
سرطان پستان
سرطان پستان از جمله بیماری های شایع در زنان است که بارها و بارها به عناوین مختلف به آن پرداخته شده است. در واقع این سرطان شایع ترین سرطان و شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان ایرانی ست.
البته ناگفته نماند خوشبختانه این سرطان از جمله سرطان های قابل پیشگیری و قابل تشخیص زودرس است که با ارائه راهکارهای ویژه، می توان به کاهش مراجعه دیرهنگام و ارائه درمان مؤثر به منظور افزایش بقاء، کاهش مرگ و ارتقاء کیفیت زندگی بیماران کمک شایانی کرد.
در حال حاضر سرطان پستان، علت اصلی منتهی به مرگ در سنین 79ـ40 سالگی در زنان است که نقشی مشابه بیماری های قلبی- عروقی در مردان بازی می کند. گرچه واضح است که ابتلا به این بیماری به دلیل صدمه روانی حاصل از ابتلا به بیماری صعب العلاج سرطان که بعضاً به اشتباه عنوان می گردد، بسیار برای بیماران ناراحت کننده خواهد بود؛ اما خوشبختانه امروزه با استفاده از روش های غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری و همچنین پیشرفت های درمانی، تحول بزرگی در این بیماری ایجاد شده است.
عوامل خطر و ایجادکننده سرطان پستان متعددند. دکتر فتوحی متخصص زنان، زایمان و نازایی در این خصوص  گفت: عوامل متعددی در بروز سرطان پستان دخیل هستند که مهم ترین آنها عبارتند از سن، سابقه فامیلی، عوامل ژنتیکی و هورمونی.
وی ادامه داد: باید بگویم از آنجا که سرطان پستان به عنوان یک بیماری جنس مؤنث شناخته شده، لذا جنس اغلب به عنوان یک عامل خطر در نظر گرفته نمی شود؛ چراکه بطور کلی تنها 1 درصد سرطان های پستان در جنس مذکر اتفاق می افتد. البته افزایش سن از عوامل خطر بسیار مهم در سرطان پستان است؛ سرطان پستان در زنان زیر 30 سال شایع نیست، اما متأسفانه میانگین سن بروز سرطان پستان در زنان ایرانی بین 15-10 سال کمتر از کشورهای غربی است و بیشترین موارد سرطان پستان در بین سنین 49-40 سال گزارش می شود.
فتوحی اضافه کرد: سابقه فامیلی نیز از عوامل خطر شناخته شده مهم بروز بیماری است و هرگونه سابقه فامیلی سرطان پستان میزان کلی خطر نسبی را افزایش می دهد که این افزایش خطر را می توان با نقش ارث و شرایط ژنتیکی یکسان، سبک زندگی و عادت های بدنی مشابه و سن اولین قاعدگی مشاهده کرد. همان طور که پیش از این گفتم عوامل هورمونی نیز اثرگذارند و وسعت بروز سرطان پستان در جنس مؤنث را رابطه آن با هورمون های جنسی مؤنث بیان می کند.
متخصص زنان تصریح کرد: البته نباید رژیم غذایی و سبک زندگی افراد را فراموش کرد؛ رژیم های غذایی حاوی چربی بخصوص چربی حیوانات پستاندار، از عوامل دخیل در بروز سرطان پستان است و رژیم های حاوی میوه و سبزی زیاد ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد.
وی ضمن اشاره به راهکارهایى که جهت پیشگیرى از ابتلا به سرطان سینه توصیه مى شود ،گفت:درباره چربى هایى که مصرف مى کنید دقت کنید. قطعاً بسیارى از انواع چربى ها سبب افزایش سطح استروژن در بدن مى شود که خود خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش مى دهد. طبق تحقیقات به عمل آمده زنانى که حداقل چهار ساعت در هفته ورزش مى کنند، در مقایسه با زنانى که فعالیت بدنى ندارند سى و هفت درصد کمتر به سرطان سینه مبتلا مى شوند. اگر چهل سال یا بیشتر سن دارید، حتماً سالى یک بار ماموگرافى کنید، ماموگرافى دو تا پنج سال قبل از آنکه بتوان توده اى را در سینه لمس کرد، سرطان سینه را شناسایى مى کند. اگر هنوز عادت ماهیانه مى شوید هفت تا ده روز بعد از شروع قاعدگى، خودتان سینه هایتان تان را معاینه کنید و اگر دیگر عادت ماهیانه نمى شوید یک روز در ماه را مشخص کرده و هر ماه در آن روز سینه هایتان را معاینه کنید.
سرطان دهانه رحم و رفتارهای پرخطر جنسی
سرطان گردن رحم یا دهانه رحم نوعی دیگر از بیماری خاص زنان است که در آن رشد بافت سرطانی بدخیم از ناحیه گردن رحم نشأت می گیرد و به طور نامنظم و فزآینده ای تکثیر می شود.
این سرطان، دومین سرطان رایج در زنان است که شیوع آن عمدتاً در سنین پس از یائسگی و مهم ترین مشخصه آن «خونریزی» است که ممکن است این خونریزی پس از یائسگی اتفاق بیفتد یا به صورت خونریزی های نامرتب، حول وحوش سن یائسگی باشد.
فتوحی در خصوص شیوع این سرطان بیان داشت: طبق نتایج آماری در کل کشور شیوع این سرطان بالا نیست، اما نباید از آن غافل شد. در واقعHPV  را می توان از علل اساسی سرطان دهانه رحم ذکر کرد که دارای انواع پرخطر و کم خطر است که نوع کم خطر آن اغلب باعث زگیل تناسلی شده و نوع پرخطر آن بیشتر تبدیل به سرطان می شود. هر زنی در طول زندگی خود ۷۹ درصد احتمال ابتلا به این ویروس را دارد که البته حدود ۹۰ درصد این عفونت ها به خودی خود بهبود می یابند.
وی ادامه داد: معمولاً(نه همیشه) سن شیوع سرطان جسم و دهانه رحم از 50 سالگی به بعد است و زنانی که هرگز زایمان نکرده اند ۲ تا ۳ برابر سایرین مستعد این بیماری هستند. همچنین یائسگی دیرهنگام، چاقی و اضافه وزن بیش از ۱۰ کیلوگرم فرد را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می دهد.
سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه بدون علامت است
این متخصص زنان و زایمان ضمن اشاره به تأثیر رفتارهای پرخطر جنسی در بروز این بیماری تصریح کرد: البته بروز این بیماری یک یا دو دهه طول می کشد، یعنی فردی که به ویروسHPV  آلوده می شود، بلافاصله این بیماری در آن ظهور و بروز نمی کند و رفتارهای پرخطر جنسی از مهم ترین عوامل انتقال این ویروس است و متأسفانه هر چه رعایت اخلاق در ارتباطات جنسی نادیده گرفته شود، شیوع این سرطان نیز افزایش پیدا می کند و در جوامعی که رواج این رفتارها بیش تر است، شیوع این بیماری نیز بیش تر است.
فتوحی شیوع سنی سرطان دهانه رحم را در سنین 45-50 سالگی دانست و افزود: همان طور که گفتم سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه کاملا، بدون علامت بوده و تنها با بررسی سلول های ریزش کرده از دهانه رحم(تست پاپ اسمیر) قابل تشخیص است. در مراحل پیشرفته بیماری شایع ترین علت؛ خونریزی غیرطبیعی واژینال است. این خونریزی ممکن است به صورت خونریزی بین دو عادت ماهیانه و خونریزی پس از نزدیکی باشد که البته گاهی ترشحات بدبو، رقیق و خونی نیز دیده شده است، فشار یا درد لگنی و ورم در پاها نیز از دیگر علائم این بیماری ست.
وی در ادامه گفت: به طور کلی باید بگویم مطالعات بسیاری نشان می دهند که مهم ترین عوامل خطرزا و مؤثر در ایجاد سرطان دهانه رحم، پایین بودن سن در زمان اولین مقاربت(کمتر از 16 سالگی)، داشتن شریک های جنسی متعدد، داشتن شریک جنسی ای که خود شرکای جنسی متعددی داشته باشد، پایین بودن سن در هنگام اولین بارداری و بالا بودن تعداد زایمان ها ست.
این پزشک زنان خاطرنشان کرد: باید بگویم گونه 16،18،11و 6 این ویروس عامل اصلی سرطان رحم شناخته شده اند و در واقع می توان گفت این ویروس فقط بر اثر مقاربت وارد بدن می شود و کسانی که مقاربت جنسی ندارند، از این ویروس در امان هستند.
فتوحی در ادامه به راه های پیشگیر از این بیماری اشاره کرد و گفت: انجام معاینات دوره ای سالانه، یکی از مهم ترین عوامل پیشگیری است. انجام تست پاپ اسمیر یک سال پس از اولین مقاربت باید صورت بگیرد. در واقع می توان گفت زودترین زمان برای انجام این آزمایش، یک سال پس از ازدواج است.
این متخصص نازایی ادامه داد: افرادی که در خانواده سابقه سرطان پستان، رحم، تخمدان، روده و… را دارند، باید به هوش باشند که به محض مشاهده خونریزی های نامرتب به پزشک مراجعه کنند. همچنین درمان سریع کیست ها، البته کیست های دهانه رحم که بر اثر زایمان ایجاد می شوند، زمینه ساز سرطان نیستند. این کیست ها باید هر چه سریع تر درمان شوند؛ چراکه اگر التهاب آن بیش از حد شود، ویروسHPV  زودتر وارد سلول ها می شود. بنابراین یکی از راه های درمانی آن، استفاده از کرم های واژینال و یا استفاده از «فریز» و ایجاد پوشش مناسب به روی سلول هاست.
سرطان روده بزرگ
سرطان روده بزرگ نیز از جمله سرطان های شایع است که در زنان، رتبه سوم و در مردان، رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. آمارها نشان می دهد شیوع این بیماری در کشور ما رو به افزایش است و به عنوان یکی از مهم ترین سرطان ها در هر دو جنس مطرح است.
دکتر رمضانی رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص این بیماری گفت: سرطان روده بزرگ سه نوع است که در نوع ارثی آن سندرم لینچ دو شامل افرادی می شود که علاوه بر سابقه فامیلی در دچار بودن به سرطان روده، سابقه سرطان رحم، تخمدان و سینه هم در اقوامشان شایع است که تا 80 درصد این افراد امکان ابتلا به این سرطان در آنها وجود دارد.
واژینیت
اغلب زنان حداقل یک بار در طول عمر خود عفونت مهبل را تجربه می کنند، واژینیت یک بیماری بسیار شایع است که علل و به تبع آن درمان های متفاوتی برای این بیماری وجود دارد.
فتوحی در خصوص این بیماری نیز اظهار داشت: واژینیت یک التهاب داخل مهبل بوده که علائم آن شامل خارش و سوزش مجراست. یک مهبل طبیعی به طور دائم دارای ترشحاتی روشن و حتی کدر و دارای بوی خاص است که خارش و سوزش ندارد. هنگامیکه شخص دارای مهبل سالم است، این باکتری های غیربیماری زا و جریان ترشحات طبیعی، مهبل را در مقابل عفونت ها محافظت می کنند. اگر این محیط مناسب به هم بخورد یا باکتری های بیماری زا وارد مهبل شوند، ممکن است مهبل طبیعی به سمت عفونی شدن و التهاب پیش رود. هنگامیکه مهبل عفونی شود، افزایش ترشحات غلیظ به همراه بوی نامطبوع، خارش، سوزش و تورم مشاهده می شود.
وی ادامه داد: بیماری های منتقله از طریق جنسی، نزدیکی جنسی، مواد خارجی مثل نوارهای بهداشتی نیز از عوامل بروز این بیماری هستند. هر خانمی نمای خاصی از ترشح طبیعی مهبل برای خودش دارد و تغییر در آن، بایستی شخص را متوجه واژینیت کند.
این متخصص زنان ضمن اشاره به انواع واژینیت تصریح کرد: سه نوع واژینیت زنان را درگیر می کند؛ قارچی، تریکوموناسی(انگلی) و باکتریایی که بهتر است زنان برای پیشگیری از این نوع بیماری ها از صابون های ملایم استفاده و هنگام حمام کردن از تحریک مهبل اجتناب نمایند. هنگام شستشو پس از اجابت مزاج، سطح خارجی مهبل را از سمت جلو به طرف عقب شستشو نمائید تا میکروب های مدفوع به سمت مهبل رانده نشوند، در طی دوره قاعدگی مرتباً نوارهای بهداشتی خود را عوض نمایند، اگر چاق هستند وزن خود را کاهش دهند، خواب و استراحت کافی داشته باشند و به اندازه کافی ورزش نموده و از استرس ها پرهیز نمایند.
افتادگی رحم
افتادگی رحم یکی از مشکلاتی است که اغلب خانم ها در سنین بعد از یائسگی آن را تجربه می کنند. متخصصان معتقدند ریشه اصلی این مشکل در زایمان های مکرر و سخت، چاقی و ورزش نکردن است. متأسفانه بسیاری از زنان با وجود داشتن علائم خفیف و گاهی شدید و آزاردهنده این بیماری، تمایلی به درمان ندارند.
البته خوشبختانه افتادگی رحم یک اختلال خطرناک به حساب نمی آید، بنابراین درمان این بیماری از این جهت و البته به دلیل عوارضی که در حالت شدید می تواند به دنبال داشته باشد، حائز اهمیت است. اگرچه درمان افتادگی رحم یک درمان اورژانسی محسوب نمی شود، ولی نباید از کنار آن به سادگی گذشت و درمان آن را به تأخیر انداخت.
دکتر حسینی متخصص زنان، زایمان و نازایی در خصوص این بیماری اظهار داشت: رحم، مثانه و واژن توسط رباط ها و عضلاتی در محل خودشان نگه داشته می شوند، چنانچه به هر دلیلی این عضلات و رباط های نگهدارنده ضعیف و شل شوند، رحم از محل اصلی خودش جا به جا می شود و به سمت داخل مجرای واژن افتادگی پیدا می کند.
وی ادامه داد: افتادگی رحم معمولاً در خانم هایی که زایمان های مشکل و متعددی داشته اند، ایجاد می شود. مثلاً نوزاد آنها درشت بوده یا سر بزرگی داشته است. در نتیجه زایمان سخت، فشار زیادی را بر عضلات رحم وارد کرده و همین موضوع باعث می شود عضلات کف لگن و بافت نگهدارنده آن آسیب ببیند.
حسینی اضافه کرد: همچنین افرادی که کارهای سختی مانند بلندکردن وزنه های سنگین انجام می دهند، معمولاً از این بیماری رنج می برند. البته این مشکل با سن رابطه مستقیم دارد، یعنی با افزایش سن شانس ابتلا به آن نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین یکی از عوامل افزایش خطر ابتلا، بالارفتن سن است. بیماری هایی که باعث افزایش فشار داخل شکم می شوند مثل تومورها، سرفه مزمن، یبوست مزمن، عدم تناسب اندام و عوامل ژنتیکی در به وجود آمدن این بیماری دخیل هستند.
این پزشک زنان در ادامه به علائمی که می تواند نشانه افتادگی رحم باشد اشاره کرد و افزود: همان طور که قبلاً هم اشاره کردم افتادگی رحم به دو صورت خفیف و شدید وجود دارد؛ در نوع خفیف آن معمولاً علامت خاصی وجود ندارد، ولی در فرم شدید آن بیمار توده برجسته ای را درون واژن حس می کند و در برخی حتی خارج از واژن حس می شود. بیماران معمولاً از درد در ناحیه کمر، بی اختیاری ادرار هنگام عطسه، سرفه یا خندیدن و احساس فوریت در ادرار و اختلال در ادرار و همچنین مشکلاتی در دفع مدفوع مانند یبوست، اسهال، دل پیچه و بی اختیاری مدفوع شکایت دارند. اغلب این افراد به هنگام روابط زناشویی دچار درد می شوند و همین امر می تواند بر سلامت روانی و کیفیت کلی زندگی شان تأثیر نامطلوب بگذارد.
بیماری های مقاربتی
متأسفانه این روزها شیوع بیماری ها و عفونت هایی که از طریق ارتباطات جنسی منتقل می شوند، بسیار گسترده تر شده و بسیاری از افراد در معرض خطرات ناشی از این بیماری ها قرار دارند. بیماری های مقاربتی تأثیر نامطلوبی بر سلامتی زنان دارد؛ زنان بیشتر از مردان به بیماری های مقاربتی مبتلا می شوند و تشخیص بیماری های مسری مقاربتی در زنان مشکل تر است؛ زیرا عفونت حاد ممکن است بدون علامت باشد.
دکتر رسولی نژاد متخصص بیماری های عفونی در خصوص این نوع از بیماری ها اظهار داشت: بیماری های مقاربتی ناشی از عفونت های آمیزشی هستند که واگیر دارند و به طور عمده از طریق آمیزش جنسی با فرد آلوده انتقال می یابند و متأسفانه نقص در تشخیص و درمان اکثر این بیماری ها در مراحل اولیه ممکن است عوارض و مشکلات شدیدی از جمله نازایی، بارداری خارج از رحم، عفونت رحم و لوله های رحمی، سرطان های دستگاه تناسلی زنان، ناهنجاری های مادرزادی نوزادان، مرگ و میر داخل رحمی و یا دوره نوزادی و دردهای مزمن شکمی را ایجاد کند البته  اکثر آنها اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.
رسولی نژاد ضمن اشاره به اینکه این نوع بیماری ها در زنان شایع تر است، اضافه کرد: در واقع محیط دستگاه تناسلی زن به گونه ایست که احتمال ابتلای زنان به عفونت های تناسلی بیشتر از مردان است و این عفونت ها برای زنان مسایل و مشکلات بیشتری به وجود می آورند.
وی ادامه داد: یکی از علائم مهم عفونت های آمیزشی وجود زخم و ترشحات غیرعادی است و اکثر خانم های مبتلا به این بیماری ها با مراجعه به پزشک از درد زیر شکم، مقاربت دردناک، ترشحات مهبلی، خون ریزی زیاد و طولانی مدت، سوزش ادرار، عادت ماهیانه دردناک، تب و گاهی تهوع و استفراغ و خون ریزی در فواصل عادات ماهیانه یا در زمان نزدیکی، وجود ترشحات چرکی، زخمی یا شکننده بودن دهانه رحم و زخم تناسلی شکایت دارند.
سوزاک یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است
این متخصص بیماری های عفونی تصریح کرد: سوزاک یک بیماری عفونی قابل درمان و منتقله از طریق تماس جنسی است. باکتری ایجاد کننده سوزاک می تواند مجاری تناسلی، دهان و رکتوم را در هر دو جنس درگیر کند که در بانوان اکثراً بدون علامت است، اما افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خون ریزی های نامرتب قاعدگی هم می تواند علایم ابتلا به این بیماری باشد.
رسولی نژاد خاطرنشان کرد: همه عفونت های آمیزشی علامت ندارند، به همین دلیل برای تشخیص دقیق لازم است از معاینه یا آزمایش کمک گرفته شود. در هر حال این بیماری از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری منتقل می شود.
سیفلیس
وی در ادامه به نوع دیگری از بیماری های مقاربتی اشاره کرد و گفت: سیفلیس در اثر تماس مستقیم با یک زخم، از شخص مبتلا به شخص سالم منتقل می شود. ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی یا لمس کردن قسمت های عفونی از جمله راه های انتقال این بیماری است و علائم پس از گذشت مدت زمان 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به صورت زخم های شدید گرد و بی دردی در محل عفونی شده پدیدار می شوند و مانند سوزاک درمان آنتی بیوتیکی دارد. البته بیماری کلامیدیا هم با استفاده از همین روش درمان می شود.
کلامیدیا
این متخصص بیماری های عفونی اضافه کرد: کلامیدیا یکی از متداول ترین عفونت های باکتریایی مقاربتی به شمار می رود و در خانم ها موجب عفونت دهانه رحم می شود. چنانچه این بیماری به موقع درمان نشود، می تواند مشکلات جدی را برای فرد ایجاد کند. نشانه ها و علایم بیماری غالبا! بین یک تا سه هفته پس از ابتلا به صورت افزایش اندک ترشحات رحمی(که در اثر ملتهب شدن دهانه رحم ایجاد می شود)، درد زیر شکم، احساس درد هنگام آمیزش جنسی و حتی سوزش و تورم دردناک چشم ها آشکار می شود، اما ممکن است تا مدت زیادی هم نشانه ای ظاهر نشود.
زگیل تناسلی
رسولی نژاد تصریح کرد: در ابتدا زگیل های تناسلی، کوچک، سفت و بدون درد هستند و ممکن است در ناحیه واژن باشند. همچنین ممکن است در اطراف مقعد به وجود بیایند و اگر در مراحل اولیه درمان نشوند، ممکن است بزرگ شده و نمایی گوشتی پیدا کنند، اما اهمیت این زگیل ها در آن است که برخی از آنها ممکن است خطر سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان های منطقه تناسلی را افزایش دهند. البته درمان آنها با یک پماد که روی ضایعه مالیده می شود، امکان پذیر است.
وی در نهایت در خصوص نحوه پیشگیری از بیماری های مقاربتی بیان داشت: رعایت اصول اخلاقی و بهداشتی در روابط جنسی و نداشتن رفتارهای جنسی پرخطر، وفاداری به همسر و داشتن رفتار جنسی مسئولانه، خویشتن داری و اجتناب از روابط جنسی با شرکای جنسی متعدد، استفاده از کاندوم، شستشوی دستگاه تناسلی، ادرار کردن بعد از تماس جنسی، شستشو و انتخاب لباس زیر مناسب از جمله راه های پیشگیری از این بیماری ها هستند.
حمایت های وزارت بهداشت در خصوص بیماری های زنان
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مهم ترین مسئول نهاد درمانی، بهداشتی و حتی آموزشی کشور، قدرمسلم وظایف و مسئولیت هایی را در قبال بیماری های حاد و شایع در تمامی اقشار جامعه به ویژه زنان بر عهده دارد.
بر همین اساس با دکتر رمضانی رئیس اداره سرطان این وزارتخانه در خصوص حمایت ها و برنامه هایی که در حوزه بیماری های زنان وجود دارد به گفت و گو نشستیم.
وی در ابتدا بیان داشت: در خصوص بیماری های خاص زنان باید بگویم که در بخش سرطان ها اقدامات خوبی از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته است و ما یک نظام ثبت سرطان در کل کشور راه اندازی کرده ایم که سالانه اطلاعات بیماران سرطانی جمع آوری می شود. درواقع ما از این طریق سیمای هر سرطان را در کل کشور بازبینی می کنیم.
رمضانی ادامه داد: در عرصه سرطان های خاص زنان ما از دو بعد ساماندهی اطلاعات آماری و همچنین پیشگیری، برنامه هایی را در دستور کار داریم. درخصوص ساماندهی اطلاعات بیماران و بیماری خاصی که دارند، همان طور که گفتم نظام ثبت سرطان را در این راستا راه اندازی کردیم تا با جمع آوری اطلاعات بتوانیم مناسب تر و بهتر برنامه ریزی کنیم.
برنامه های پیشگیرانه وزارتخانه
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت ضمن اشاره به شایع ترین سرطان در زنان یعنی سرطان پستان اضافه کرد: ما در زمینه پیشگیری از این بیماری، برنامه پیشگیری زودرس را در چند شهر و منطقه مثل بابل، اصفهان، یزد، رفسنجان و نیشابور به صورت آزمایشی آغاز کرده ایم که در فاز بعد در 20 استان و در نهایت نیز در تمام کشور اجرا خواهد شد.
وی تصریح کرد: درخصوص دومین سرطان شایع در زنان که سرطان دهانه رحم است، باید بگویم در حال حاضر بروز این بیماری در کشورمان بالا نیست که البته در این خصوص هم ما در 11 استان شیوع و دلایل بروز را بررسی کردیم و برنامه های پیشگیرانه را در دستور کار قرار داده ایم. البته درخصوص این بیماری برنامه غربالگری را پیش بینی کرده ایم و در تلاش هستیم واکسن این سرطان را که در دسترس گروه های پرخطر قرار دهیم.
رمضانی ادامه داد: مدتی است که واکسن سرطان رحم و تخمک به بازار آمده است و می تواند جان نیمی از زنانی را که به این نوع از سرطان مبتلا می شوند را نجات دهد. تزریق، استفاده و تأثیرگذاری این واکسن ۳ مرحله دارد و ۵ سال طول می کشد. طبق تحقیقات به دست آمده، چنانچه این واکسن به موقع تزریق شود، نیمی از آمار مبتلایان به سرطان تخمدان و رحم کاسته می شود. البته با توجه به هزینه بالایی که این واکسن دارد، ما در حال رایزنی برای تأمین منابع مالی آن هستیم.
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت ضمن اشاره به سرطان روده بزرگ در زنان نیز گفت: این سرطان نیز متأسفانه در زنان قدری شایع است که البته برنامه غربالگری را چند سالی ست در دست اجرا داریم.
حمایت 30 تا 100 درصدی وزارت بهداشت از بیماران سرطانی
وی در ادامه بیان داشت: طبق قانون حمایت از بیماران سرطانی، وزارت بهداشت آیین نامه اجرایی را در خصوص حمایت 30 تا 100 درصدی از تمام سرطان های خاص زنان تصویب کرده است و در واقع طبق سازمان بهداشت جهانی ما باید برای تمام بیماری های قابل پیشگیری و تشخیص زودرس، برنامه هایی را تدوین کنیم.
رمضانی خاطرنشان کرد: البته افزایش آگاهی زنان نسبت به بیماری ها بسیار مهم است و ما باید تلاش کنیم عوامل خطر بروز بیماری ها را به آنها گوشزد کنیم و آنها را نسبت به این عوامل آگاه سازیم. از جمله عوامل خطر تغذیه نامناسب، عدم تحرک و انجام حرکات ورزشی و... است که باید هشدارهای لازم به افراد داده شود.
وی در پایان گفت: از جمله عوامل خطر دیگر رفتارهای پرخطر جنسی ست که باید اصلاح شود؛ چراکه موجب بروز عفونت ها می شود و عفونت سرطان زاست. از این رو باید نسبت به این امر هم توجه خاص صورت گیرد. وزارت بهداشت در زمینه حمایت های پیشگیرانه و درمان برنامه های خوبی در دستور کار دارد، اما نباید از نقش رسانه ها در آگاهی بخشی افراد غافل شد.

.

منبع :