آکاایران: اهمیت کنترل قند خون را بدانید

اخبار روز سلامت و بهداشت : دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی،فوق تخصص غدد و متابولیسم، طی یادداشتی بیماری دیابت را مورد بررسی قرار داد و نوشت : دیابت شایع‏ترین بیماری ناشی از اختلال‏های متابولیک است. پیش‏بینی می‏گردد تعداد بیماران دیابت در دنیا از 387 میلیون در سال 2014 به 592 میلیون نفر در سال 2035 افزایش یابد.

پایگاه اطلاع رسانی آتیسام : اخبار روز سلامت و بهداشت > دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی در ادامه نوشت : در سال 2014، 9/4 میلیون نفر در دنیا بر اثر عوارض ناشی از دیابت جان خود را از دست داده ‏اند: هر 7 ثانیه، یک نفر. همچنین تخمین زده می‏شود که در هر 20 ثانیه یک قطع عضو ناشی از عوارض دیابت در دنیا رخ می‏دهد. در حال حاضر در ایران نزدیک به 6/4 میلیون نفر از دیابت رنج می‏برند، که درحدود 5/4 میلیون نفر آنها مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.
     چرا کنترل دقیق قند خون اهمیت دارد؟
مهمترین مشکل در سیر بیماری دیابت، عوارض ناشی از تاثیر هایپرگلایسمی بر سلول‏های بدن است. شواهد نشان می‏دهد که در افراد مبتلا به دیابت، آسیب به سلول‏ها سال‏ها قبل از بروز هایپرگلایسمی شروع شده است و زمینه‏ای برای عوارض میکروسکولار و ماکرووسکولار ایجاد کرده است. از طرفی نتایج مطالعات نشان داده‏اند با اثر مستقیم محافظتی انسولین بر اندوتلیوم عروق و تاثیرات ضدالتهابی و ضدآتروژنیکی آن می توان این تغییرات مضر را معکوس کرد. (2) در نتیجه، اخیراً تاکید زیادی روی درمان زودهنگام و سخت گیرانه بوجود آمده است.
مطالعات مقایسه‏ای مهم دنیا (مانند UKPDS و DCCT/EDIC) تاثیر درمان سخت گیرانه و درمان سهل‏گیرانه‏ بر کنترل عوارض دیابت را بررسی کرده‏اند. نتایج این مطالعات نشان داده است که بیمارانی که تحت درمان سخت گیرانه‏ تری قرار می گیرند 12درصد بیشتر به اهداف مورد نظر کنترل قندخون می رسند و خطر بروز عوارض میکرووسکولار نیز در آن ها 25 درصد کاهش می یابد.
به نظر می‏رسد هر یک‏درصد کاهش در میزان HbA1c سبب کاهش حدود 14 درصدی ریسک انفارکتوس قلبی (MI) و 21 درصدی در مرگ‏های مرتبط با دیابت می‏گردد. همچنین در پیگیری‏های انجام شده دیده شده که در دراز مدت نیز در بیماران دریافت کننده درمان سخت‏گیرانه همچنان ریسک بروز عوارض کمتر است.

آکاایران: اهمیت کنترل قند خون را بدانیداین مطالعات نشان دادند دوره طولانی کنترل ضعیف دیابت، باعث باقی ماندن عوارض حتی بعد از شروع کنترل مناسب می‏شود که نشان دهنده پدیده‏ای به نام حافظه متابولیک می‏باشد. در سال‏های اخیر با شناخت پدیده حافظه متابولیک تاکید بیشتری بر کنترل شدید و زودهنگام دیابت بوجود آمده است.
با وجود تاکید گایدلاین‏ها به اهمیت کنترل مناسب دیابت، درصد بیماران دیابتی تحت درمان که به میزان هدف کنترل رسیده اند تنها 31 تا 67 درصد می باشد. (7،8،9،10،11)
درصد بیماران دیابتی که در کشورهای مختلف به HbA1c هدف دست یافته ‏اند.
     چه زمانی شروع انسولین ضرورت می‏یابد؟
انسولین تنها دارویی است که می تواند بر روی جلوگیری یا کند کردن روند تخریب سلول‏های بتای پانکراس موثر باشد. هیچ درمان خوراکی با تاثیر مشابه انسولین تاکنون شناخته نشده است.
همچنین انسولین به عنوان قدرتمندترین عامل در درمان دیابت که می‏تواند هر میزان HbA1c را به میزان هدف برساند، نقش بسیار پررنگی در راهبرد‏های جهانی کنترل دیابت پیدا کرده است. اما علی رغم توصیه گایدلاین‏ها برای در نظر گرفتن زودهنگام انسولین در قدم های درمان دیابت و ادامه درمان با هدف رسیدن به HbA1c کمتر از 7%، در بیشتر بیماران همچنان شروع درمان با انسولین با تاخیر انجام می‏شود. طبق مطالعات، در برخی موارد علی رغم HbA1c 5/8% به مدت سه سال، درمان تنها با ورزش و اصلاح تغذیه دنبال می شود، و علی رغم HbA1c حدود 9%، بیماران برای سه سال بر روی درمان با دو داروی سولفونیل‏اوره و متفورمین نگه داشته می‏شوند و در نهایت حدود 8 سال طول می کشد تا برای بیماران انسولین شروع شود؛ در این هنگام HbA1c به حدود 5/9% رسیده است و در درصد بیماران عوارض ایجاد شده است.
     چه موانعی برای شروع انسولین وجود دارد؟
شناخت عوامل موثر بر شروع دیرهنگام انسولین کمک می‏کند تا بیمارانی که از درمان با انسولین سود خواهند برد از فواید درمانی آن محروم نشوند. اگرچه موانع مختلفی در شروع دیرهنگام انسولین در سطوح پزشکان و بیماران وجود دارد، اما نتایج مطالعات حاکی از آن است که این موانع پیش از آنکه در ذهن بیماران پررنگ شود، در ذهن پزشکان مطرح است. از مهم‏ترین علل نگرانی پزشکان نسبت به شروع انسولین می توان به پیچیدگی درمان با انسولین، نداشتن دانش کافی و احتمال عدم پذیرش درمان توسط بیمار اشاره کرد.
در حالی که از جمله مهم‏ترین علل مقاومت بیماران به دریافت انسولین، ترس از درد محل تزریق، نگرش منفی اجتماع در مورد تزریق، در نظر گرفتن تزریق انسولین به عنوان نشانه‏ای از آخرین مرحله بیماری (احساس بیماری شدید و لاعلاج)، ترس از چاقی و افت قندخون، هزینه درمانی و احساس وابستگی و اعتیاد به انسولین و موارد مشابه می‏باشد. (15،16،14) جدول زیر، تعدادی از رایج ترین نگرانی های ذکر شده توسط بیماران برای شروع انسولین درمانی و پاسخ های پیشنهادی هرکدام را بیان کرده است.
خوشبختانه تحقیقات نشان می‏دهد که موانع ذهنی بیماران بعد از تجربه دریافت انسولین از بین می‏رود و پذیرش بهتری نسبت به آن خواهند داشت.
سلامت نیوز: چرا کنترل دقیق قند خون اهمیت دارد؟
     شروع انسولین درمانی: چگونه و با چه رژیمی؟
در راهبردهای بین المللی، استفاده از انسولین پایه با تزریق یک بار در روز، به عنوان مناسب‏ترین روش شروع انسولین درمانی پیشنهاد شده است. (19) ازنظر بیماران نیز پذیرش نسبت به این نوع رژیم درمانی بیشتر از سایر رژیم‏ها می‏باشد.
در این مطالعات میزان دشواری استفاده از انسولین پایه‏ ی یک‏بار در روز، به اندازه سختی رعایت یک رژیم غذایی متوسط برآورد می‏شود.
با معرفی انسولین‏های آنالوگ طولانی ‏اثر در آغاز دهه‏ ی میلادی پیش، شروع انسولین درمانی به مراتب ساده‏ تر شده و نیاز به بستری در بیمارستان را به حداقل ممکن رسانده است.
استفاده ی یک بار در روز از انسولین‏های آنالوگ طولانی ‏اثر، نسبت به انسولین‏های انسانی، کنترل بهتر قند ناشتا در کنار احتمال بروز هایپوگلایسمی شبانه ‏ی بسیار کمتر و نوسانات کمتر قند خون در طول شبانه ‏روز را به همراه دارد.
امروزه به دنبال پیشرفت تکنولوژی های دارویی و تلاش شرکت های داروسازی، قلم‏ های انسولین آنالوگ با هدف افزایش میزان پذیرش و سهولت درمان، در دسترس بیماران قرار گرفته‏ اند و بنابراین می‏توانند مسیر را برای انتخاب درمان بهتر در دیابت هموار نمایند.

.

منبع :