آکاایران: سکته مغزی خانم ها چه دلایلی دارد؟

اخبار روز سلامت و بهداشت بانوان : سکته مغزی ممکن است برای همه اتفاق بیفتد ولی در زنان کیفیت پس از سکته آنها از مردان وخیم تر است به همین علت باید تمام زنان دلایل و عوامل بروز این سکته را بدانند تا شاید از آن جلوگیری شود.

آکاایران: سکته مغزی خانم ها چه دلایلی دارد؟

سالانه بیش از نیمی از 795 هزار مورد سکته مغزی در آمریکا در زنان رخ می دهد و همچنین کیفیت زندگی زنان پس از تجربه سکته نسبت به مردان وخیم تر است.
هورمون ها، بارداری، وضع حمل و دیگر ویژگی ها و فاکتورهایی که خاص زنان هستند، آنان را بیش از مردان در معرض انسداد رگ های مغز و در نتیجه سکته مغزی قرار می دهند و به همین دلیل آشنایی با چگونگی کاهش خطر این عارضه برای زنان حائز اهمیت است.
پری اکلامپسی
این عارضه فاکتور خطرزای مهمی در طول دوره بارداری و پس از آن است. به همین دلیل پیشگیری از ابتلا به این عارضه نکته کلیدی است. در دستورالعمل جدید منتشر شده در مورد چگونگی پیشگیری از سکته مغزی آمده است زنانی که به فشارخون مزمن مبتلا هستند یا از فشارخون ناشی از بارداری های گذشته رنج می برند لازم است از هفته دوازدهم تا زمان وضع حمل، دوز پایینی از آسپرین را مصرف کنند.
در صورتی که عارضه پری اکلامپسی پیشرفت کند، فرد در معرض بیشتر خطر فشارخون بالا و سکته مغزی قرار می گیرد.
داروهای ضدبارداری
مصرف این نوع داروها فرد را در معرض سکته مغزی قرار می دهد به همین دلیل لازم است پیش از مصرف داروهای ضدبارداری، فشارخون تحت کنترل باشد. همچنین زمانی که همزمان با مصرف این داروها سیگار مصرف شود بیشتر احتمال می رود که فرد سکته مغزی و قلبی را تجربه کنند.
هورمون درمانی جایگزین
بررسی ها نشان می دهد روش هورمون درمانی جایگزین با تشدید بیماری های قلبی - عروقی ارتباط دارد.
میگرن آورا
زنان چهار برابر بیش از مردان به سردردهای میگرنی مبتلا می شوند. عارضه میگرن آورا سردردهای میگرنی معمول به علاوه اختلال در بینایی، احساس کرختی و سختی در صحبت کردن اتفاق می افتند و یکی از عوامل خطرزا در بروز سکته مغزی است.
آریتمی قلبی
این عارضه شایع ترین مشکل ضربان قلب است به گونه ای که خطر سکته مغزی را چهار تا پنج برابر می کند. همچنین با افزایش سن، احتمال ابتلای زنان به آریتمی قلبی بالاتر می رود.
فشارخون بالا
رابطه تنگاتنگ بین فشارخون بالا و سکته مغزی یکی از موضوعات مهم و اصلی در حوزه پزشکی است. در صورتی که فشارخون فرد کاهش یابد، خطر سکته مغزی نیز پایین می آید.

.

منبع :