آکاایران: » علائم کیست های خوش خیم و بدخیم


مهران زمان زاده در مورد کیست های تخمدان اظهارداشت: کیست ها به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم بندی می شوند که نوع خوش خیم کیست های هورمونی هستند که خیلی از زنان آن را در طول زندگی تجربه می کنند. این کیست ها قابل کنترل و درمان بوده و در اکثرموارد به درمان دارویی پاسخ می دهند.

وی با اشاره به اینکه این کیست ها در ۹۰ درصد موارد به درمان به خوبی جواب می دهند، افزود: کیست های بدخیم دسته دیگری از کیست های تخمدان هستند که بیشتر در خانم های جوان به وجود می آیند و به کیست های آندومتریوز معروفند که خطرناکند و حتی می توانند منجر به نازایی شوند.

متخصص بیماری های غدد و داخلی ادامه داد: از کیست های دیگر که می توانند مشکلات جدی در زنان ایجاد کنند می توان به کیست های درموئید یا خونی یا کیست های پاره شونده اشاره کرد. این کیست ها در واقع می توانند نوعی تومور تخمدان محسوب شوند که مربوط به قشر تخمدان هستند.

زمان زاده اضافه کرد: این کیست ها غیر طبیعی بوده و علائمی چون خونریزی و پرمویی و کلفتی صدا در فرد ایجاد می کنند.البته این کیست شیوع زیادی ندارد و بسیار کم در افراد بروز می کند همچنین با داروها درمان نمی شوند و در بیشتر موارد نیاز به جراحی دارند.

وی با بیان اینکه کیست ها ی بدخیم در هر سنی ممکن است بروز کنند ولی مشاهده شده در افرادی که سنشان زیاد می شود احتمال بروز کیست بدخیم بیشتر است، افزود: کیست های بدخیم با علائمی همچون اندازه بیش از ۵ سانتی متر، توپر بودن، دارای سطح ناصاف و بزرگ شدن با سرعت همراه است.

متخصص بیماری های غدد و داخلی گفت: از علائم شایع دیگر کیست ها در بدن لکه بینی، خون ریزی های نامنظم در دوره قاعدگی، دردهای زیر دل و اختلالات زمانی قاعدگی است.

.

منبع :