آکاایران: اگر میخواهید احساس خوبی داشته باشید زیاد در اندیشهٔ جوان بودن نباشید. به جای آن سعی کنید یک چهل و چند سالهٔ جوان باشید – با کفش پاشنه بلند یا بدون آن

زنان سن بالای شاد باشید

در بحث با زنان 40 و چند ساله موضوع قدرت خنده بارها و بارها مطرح شده است. تاریکا ۴۳ ساله، دستیار فروشی، که قبل از رسیدن به ۴۰ سالگی با افسردگی روبه رو گردیده است، میگوید بهترین کاری را که امکان داشته شوهرش انجام داده زیرا به هنگام جشن تولد او از یک کمدین خواسته تا در برنامهٔ جشن تولد حضور پیدا کند:

آکاایران: چرا زنان سن بالا شاد نیستند + آموزش خندیدن و شاد بودن

چرا زنان سن بالا شاد نیستند + آموزش خندیدن و شاد بودن

«وقتی خوب فکر کنید میبینید چیزی نیست که با خنده بهتر نشود. حتماً شما هم این را شنیده اید که می گویند خنده بهترین داروست. واقعا حرف درستی است. تفریح داشتن، خندیدن و رفتارهای مضحک داشتن ذهن شما را آزاد می کند و به شما امکان میدهد که به مسائل به چشم دیگری نگاه کنید. به راستی که زندگی آنقدرها جدی نیست.»

بنابراین رسیدن به مشرب خوش و احساس خوب و راحت و خندیدن به مسائل و مشکلات راهی برای نجات از احساس سراسیمگی است. بعضی از روان شناسان معتقدند زنان می توانند تغییرات فراوانی در خود ایجاد کنند، کافی است به جای اشک و گریه بخندند.

خنده و شاد بودن برای زنان سن بالا

قرنهاست اشخاص بر این عقیده اند که خنده می تواند سلامتی را افزایش دهد و این کار را با ماساژ دادن اندام های داخلی انجام میدهند. هنری دو موندویل، جراح قرن ۱۳ به هنگام عمل جراحی برای بیمارانش لطیفه می گفت. بسیاری از اقوام و گروه های مختلف هم در سالهای گذشته بیماران خود را میخنداندند.

خنده روی عضلات صورت، سینه، شانه ها و شکم تأثیر مطلوبی بر جای می گذارد. خنده در ضمن مادهٔ دردکش طبیعی مغز به نام اندورف بین را ترشح می کند. اندورفین را «هورمون شاد» لقب داده اند. بررسی های اخیر نیز یافته های گذشته را تأیید می کند وقتی تبسم می کنید عضلات صورت سخت می شوند و در نتیجه جریان خون تغییر می کند. در اثر این تحول خون خنک تری به مغز میرسد. شارمین زن ۴۱ ساله که معلم تئاتر است معتقد است که خنده به زن ها کمک می کند تا به طور جدی به پیر شدن خود فکر نکنند:

«خنده مانند آمیزش جنسی، تولید انبساط خاطر می کند. خنده صدای روح آدمی است که از زنده بودن او سخن میگوید. من با خندیدن به چیزهای خنده دار و با دیدن رویهٔ روشن در موقعیتهای مختلف، توانسته ام دربارهٔ پا به سن گذاشتن برخورد مثبتی داشته باشم. من این را به زنان دیگر هم توصیه می کنم.»

آموزش تمرین خنده

در جای راحتی بنشینید. به یاد صحنهٔ جالبی بیفتید، حالا با به یاد آوردن آن صحنه با دهان بسته بخندید. حالا به صحنهٔ جالب تری بروید. خودتان را بشنوید که در حال خندیدن هستید. حالا به یاد صحنهٔ جالب تری بیفتید، خودتان را بشنوید که با صدای بلند میخندید. اکنون به واکنشهای مثبتی که در بدنتان ایجاد شده توجه کنید. این تمرین را به طور منظم انجام بدهید. می توانید از موقعیتها و صحنه های جالبی که در زندگی تان اتفاق افتاده اند استفاده کنید. از نمایشها و شوهای جالبی که قبلا دیده اید استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که خندیدن منظم برای شما مفید است. بررسی های اخیر نشان میدهند اشخاصی که به طور مرتب و منظم میخندند و از بذله و مزاح استفاده می کنند بدنشان در برابر ابتلای به امراض مختلف مقاومت بیشتری پیدا می کند.

افکار منفی باعث تشدید غم می شود

وقتی وارد سالهای چهل می شوید، سعی کنید عوامل منفی زندگی خود را از میان بردارید. می توانید به راحتی بدون این ها زندگی کنید. گرچه همهٔ ما در زندگی به مشکلاتی برمی خوریم اما نباید ذهنمان را به موضوعات کوچک و بی اهمیت مشغول سازیم. در پایان روز دیگر مهم نیست که صبح آن روز کسی اتومبیلش را سر راه شما پارک کرده بود. مهم نیست در اتوبان خطی را که انتخاب کرده اید کند حرکت می کند. مهم نیست اگر سگ همسایه گلدان شما را انداخته است.

وقتی موضوعات کوچک و بی اهمیت ذهن شما را اشغال می کنند و شما درگیر مسائل جزئی می شوید، ذهن و عواطفتان نقصان می گیرند. همهٔ تلاشتان را بکنید تا درگیر مسائل جزئی نشوید. به برنامه های جالب و آموزشی رادیو گوش فرا بدهید، به کتابخانه بروید و کتابی را انتخاب کنید که روی چشم انداز شما در زندگی تأثیر می گذارند. به خاطر داشته باشید که ذهن تازه و با طراوت می تواند جسم شما را متحول سازد. از این رو عادات منفی اندیشی را به کنار بگذارید. احساساتی مانند نگرانی، خشم، احساس گناه و هراس منفی هستند و به ذهنی، جسم و روان شما آسیب می رسانند.

.

منبع :www.sefidak.com