آکاایران: زنان در مقابل عفونت ریه مقاوم ترند

اگر زن هستید، پس باید به شما بگوییم که خیلی خوش شانسید چون تحقیقات جدید نشان داده زنان نسبت به مردان در برابر عفونت های ریوی مقاوم ترند.

آکاایران: زنان در مقابل عفونت ریه مقاوم ترند

این مسئله تا حد زیادی به هورمون های آنها ارتباط دارد. محققان ثابت کرده اند که بالا رفتن میزان مقاومت نسبت به ذات الریه باکتریایی در موش های ماده به آنزیمی مربوط می شود که با انتشار هورمون جنسی در موش ماده یعنی هورمون استروژن فعال می شود. موش های ماده و موش های نری که استروژن به آنها تزریق شده بود نسبت به موش های نری که هیچ چیزی به آنها تزریق نشد، توانستند این باکتری را سریع تر در ریه از بین ببرند.
چرا زنان در مقابل عفونت ریه مقاوم ترند؟
اگر زن هستید، پس باید به شما بگوییم که خیلی خوش شانسید چون تحقیقات جدید نشان داده زنان نسبت به مردان در برابر عفونت های ریوی مقاوم ترند. اما چرا؟ این مسئله تا حد زیادی به هورمون های آنها ارتباط دارد. محققان ثابت کرده اند که بالا رفتن میزان مقاومت نسبت به ذات الریه باکتریایی در موش های ماده به آنزیمی مربوط می شود که با انتشار هورمون جنسی در موش ماده یعنی هورمون استروژن فعال می شود.
موش های ماده و موش های نری که استروژن به آنها تزریق شده بود نسبت به موش های نری که هیچ چیزی به آنها تزریق نشد، توانستند این باکتری را سریع تر در ریه از بین ببرند. همچنین سلول های دفاعی موجود در ریه موش های ماده در کشتن و از بین بردن باکتری ها بهتر عمل کرد. در نهایت این نتیجه به دست آمد که با استفاده از این روش می توان در کاهش خطر ذات الریه ی باکتریایی ثانویه در آنفولانزای فصلی یا فراگیر هم استفاده کرد.
سرطان ریه چیست؟
سرطان یا اختلال ریه که در بخش های مختلف ریه رخ داده و عملکرد آن را مختل می کند. این بیماری می تواند از یک سرماخوردگی ساده شروع شود و در نهایت به عاملی تهدیدکننده مانند ذات الریه و سرطان تبدیل شود. علل اصلی سرطان ریه می تواند عفونت ، التهاب ، انسداد مجاری هوا، کاهش عملکرد ریه، مشکلات مربوط به جریان هوا در شش ها و غیره باشد. سیگار کشیدن، انواع عفونت ها، آلودگی هوا، عوامل ژنتیکی و غیره هم می تواند از دیگر علائم آن باشد.
علل و انواع سرطان ریه
1-آسم. از رایج ترین بیماری های ریوی است که به علت انواع حساسیت ها، عفونت ها و مواد آلاینده ای ایجاد می شود که مجراهای هوا را مسدود می کند.
۲- برونشیت حاد. برونشیت، التهاب مجراهای هوا است. برونشیت حاد به خاطر عفونت های تنفسی باکتریایی رخ می دهد.
۳- بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD). گروهی از بیماری های که باعث بروز مشکلات تنفسی شده و در روند بازدم مشکل ایجاد می کند.
(

.

منبع :