آکاایران: زنان دو برابر مردان در افسردگی!

افسردگی اختلال بالینی و روان شناختی است که به دلایل ژنتیکی و محیطی در برخی از افراد به عنوان اختلال بالینی خود را نشان می دهد.

آکاایران: زنان دو برابر مردان در افسردگی!

فرد در هنگام بروز این بیماری علاقه و انگیزه خود را در امور مختلف از دست می دهد و تمایلی به ادامه کار و زندگی نخواهد داشت ; همچنین در روابط زناشویی خود مشکلاتی پیدا می کند.
 زمینه ایجاد افسردگی در مردان 6 تا 12 درصد و شیوع این بیماری در زنان 12 تا 25 درصد است . افسردگی تاثیر زیادی در اشتهای فرد دارد به گونه ای که فرد پرخوری می کند یا میلی به خوردن غذا ندارد; همچنین در این بیماری فرد انگیزه ای برای برقراری ارتباط با دیگران ندارد و به انزوا و تنهایی دچار می شود.
به دلیل کاهش ترشح دوپامین سروتونی و نوروپنتین علائم افسردگی در فرد ایجاد می شود; این عوامل علت های روان شناختی بیماری است.
اگر کودک در محیطی قرار گیرد که تعریف و تمجید لازم را دریافت نکند و مدام تحقیر و سرزنش شود امکان بروز افسردگی در بزرگسالی برای کودک وجود خواهد داشت.
 اگر فرد در محیطی باشد که در آن پدر و مادر دچار افسردگی باشند احتمال آموختن این عمل توسط فرزند وجود دارد.
افسردگی بر اثر فشارهای روانی نیز ایجاد می شود. شکست در ازدواج عدم موفقیت در کنکور و از دست دادن یکی از عزیزان از جمله فشارهایی است که می تواند باعث بروز افسردگی شود.
دارو درمانی در شرایطی استفاده می شود که افسردگی فرد زیاد باشد و از داروهای 3 و 4 حلقه ای برای درمان این بیماری استفاده می شود.
: شوک درمانی یکی دیگر از روش های درمان این بیماری است. همچنین رفتار درمانی نیز برای درمان این بیماری استفاده می شود.
زنان 2 برابر بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شوند.  زایمان بروز افسردگی در زنان را بیشتر می کند; همچنین به دلیل اینکه زنان بیشتر از مردان مراقب خود هستند و به روانپزشک و پزشک مراجعه می کنند سریع تر از بیماری خود مطلع می شوند.
شرایط فرهنگی جامعه به گونه ای است که سبب می شود مردان بیشتر از زنان در محیط اجتماع قرار گیرند و از این طریق زمینه های بروز این بیماری کمتر در مردان ایجاد می شود.
پس خانم ها بهتر است به فکر سلامتی روانی خود بوده و با داشتن ارتباطات دوستی و اجتماعی مناسب ،ورزش،مراقبت های پزشکی مخصوصا بعد از زایمان ، روحیه و نشاط خود را حفظ کنند.
 

.

منبع :