آکاایران: موج دوم و سوم ایدز جنسی! + نمودار

سهم زنان در ابتلا به ایدز ازطریق روابط جنسی از 40 درصد سال 80 به 60 درصد سال رسید.

آکاایران: موج دوم و سوم ایدز جنسی! + نمودار

موج سوم ابتلا به ایدز (ابتلا از طریق روابط جنسی)، شانه به شانه موج دوم ابتلا به ایدز (ابتلا از طریق تزریق مشترک) در حال پیشروی است.
هشدارهای کارشناسان و رسانه ها طی 5 سال اخیر مبنی بر اینکه موج سوم در حال پیشروی بیشتر در جامعه ایران است، حالا به حقیقت پیوسته و جزییات آماری آن نشان از آن دارد که این موج بیش از پیش دامن زنان را گرفته است.
براساس آمار های وزارت بهداشت، که در پایان هر سال جهت بررسی متخصصان و پژوهشگران ارایه می شود، در سال 1391، سهم زنان در جدیدترین موارد ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی کنترل نشده، به بیش از 60 درصد می رسد.
اهمیت این آمار از آنجایی است که بدانیم سهم زنان در موارد ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی کنترل نشده در 12 سال پیش چگونه بوده است؟
در سال 1380 از مجموع 362 مورد ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی، سهم مردان 60.2 درصد و سهم زنان 39.8درصد بود، آماری که نشان می دهد موج سوم ایدز طی 12 سال اخیر حالا به یکی از نگران کننده ترین شرایط خود رسیده و سهم زنان از 40 درصد موارد جدید ابتلا از طریق روابط جنسی در سال 1380، به 60 درصد در سال 1391 رسیده است.
علاوه بر ابتلای به ایدز از طریق روابط جنسی، اوضاع ابتلا به ایدز زنان در تمامی موارد ابتلا نگران کننده است و ظاهرا روندی رو به پیش دارد.
آمارهای رسمی نشان می دهد، در 10 سال ابتدایی آغاز بیماری ایدز در ایران، یعنی از سال 1365، سهم مردان و زنان در ابتلا به ایدز حدود 98 درصد به دو درصد بود، اما این در شرایطی است که این آمار حالا در سال به درصدی حدود 65 درصد مردان و 35 درصد زنان رسیده است.
موج دوم و سوم ایدز جنسی! + نمودار -آکاایدز جنسی،نمودار ایدز،ایدز،آمار ایدز

ابتلا به ایدز میان زنان بیشتر از طریق روابط جنسی محافظت نشده و بعد از آن از طریق اعتیاد است
در همین رابطه پیش از این نیز، رییس مرکز تحقیقات ایدز نسبت به روند رو به رشد شیوع ایدز در زنان هشدار داد، مینو محرز درباره شیوه های ابتلا به این بیماری در زنان، ضمن اشاره به بیشتر بودن خطر ابتلا به دلیل روابط جنسی محافظت نشده در زنان، گفت: ابتلا به ایدز میان زنان بیشتر از طریق روابط جنسی محافظت نشده و بعد از آن از طریق اعتیاد است.
زنان بیش از مردان در معرض ابتلا هستند
در آمار بسیاری از کشورها، بیشتر زنانی که آلوده به شده اند، از راه تماس جنسی با شریک جنسی آلوده مرد، ویروس را دریافت کرده اند. در رابطه بین دو شریک جنسی مرد و زن، زنان از نظر جسمانی آمادگی بیشتری نسبت به مردان برای دریافت ویروس دارند. این واقعیت یک پیام با خود به همراه دارد و آن این است که باید توجه خاصی به زنان در مقابله با اپیدمی داده شود و از آنان حمایت بیشتری به عمل آید.
اطلاعات به دست آمده از تحقیقات متفاوت نشان می دهد که در تماس جنسی بین زن و مرد، زنان در مقایسه با مردان به میزان دو برابر امکان دریافت ویروس از شریک جنسی آلوده خود را دارند.
در ایران، اگر آمارهای رسمی اعلام شده افراد آلوده به ویروس از طریق سرنگ آلوده را بپذیریم و نیز این باور را که بیشتر این افراد را گروه مردان تشکیل می دهند و با توجه به این نکته که این افراد احتمالاً خانواده و همسر نیز دارند، علاوه بر موارد یاد شده، خود نشان دهنده میزان بالای خطر انتقال آلودگی در بین قشر زنان ایران خواهد بود.
به این ترتیب از همان سال های ابتدایی دهه 70، بسیار محتمل بود که آمار زنان آلوده از تعداد مردان پیشی بگیرد، مگر آن که در عمل اقداماتی انجام می گرفت که مانع از آن شود. اما چنین چیزی با کتمان های اولیه، عملا اتفاق نیفتاد.

.

منبع :