یک متخصص ارتوپدی گفت: در دوران بارداری چنانچه میزان کلسیم مناسب به بدن نرسد بی شک پوکی استخوان مادر باردار را تهدید خواهد کرد.


سلامتآکا ایران


دوران بارداری و عواملی که باعث پوکی استخوان میشود


پوکی استخوان می تواند به طور موضعی در هر سنی رخ دهد ولی به طور عمومی از سن 35 تا 40 سالگی به تدریج تعادل بین ساخته شدن و تخریب طبیعی استخوان در بدن، در این سن به حداکثر می رسد و پس از آن استخوان سازی در بدن کاهش می یابد.


اگر خانم ها در دوران بارداری بنا به نظر متخصص زنان تحرک کافی داشته باشند و همچنین میزان کلسیم لازم به بدن آنها برسد، در این دوران دچار پوکی استخوان نخواهند شد.


چون جنین برای رشد نیاز به کلسیم دارد، بنابراین اگر مادر در این دوران مکمل کلسیم و شیر و لبنیات کافی مصرف نکند، طبیعی است که کلسیم موجود در مغز استخوان بدن او برای ساخت استخوان های جنین مصرف خواهد شد.


رژیم غذایی نامناسب دوره بارداری، مادر را در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می دهد، البته نباید از اهمیت دوره شیر دادن نیز غافل شد چرا که در صورت نداشتن تغذیه مناسب در این دوران نیز امکان ابتلا به پوکی استخوان وجود دارد. مادر در دوران شیردادن روزانه به حداقل 1500 میلی گرم کلسیم نیاز دارد. یک لیوان شیر طبیعی حدود 400 تا 500 میلی گرم کلسیم دارد و بنابراین یک مادر در روز باید حداقل سه لیوان شیر مصرف کند، از لبنیات دیگر مانند ماست و پنیر نیز می توان استفاده کرد.


برخی سبزیجات، کلم بروکلی، هویچ و دانه هایی مانند مغز بادام نیز حاوی کلسیم هستند ولی بهترین منبع کلسیم همان شیر و مشتقات آن است. تغذیه مناسب، مصرف لبنیات به میزان کافی و کاهش مصرف گوشت قرمز از راه های پیشگیری و کنترل پوکی استخوان در افراد استمنبع: isna
.

منبع :