آکاایران: فیبرومیالژیا

بیماری فیبرومیالژیا نوعی بیماری است که از ترکیب فشار های روحی و جسمی که بر فرد وارد می گردد به وجود می آید و با شوک شدید سیستم اعصاب مرکزی مرتبط است و بیشتر زنان را مبتلا می نماید.

آکاایران: فیبرومیالژیا

محققان به توصیفات مختلفی درباره این بیماری پرداخته اند، بعضی از آنها به اختلالات هورمونی و به هم خوردگی شیمیایی که اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد توجه می کنند.
برخی دیگر معتقدند که این بیماری با دردهای عمیق ماهیچه ای، ناشی از استرس، بیماری و یا شوک عصبی می باشد. از طرفی دیگر بعضی از محققین مدعی هستند که این بیماری ریشه ارثی و ژنتیکی دارد و بعضی دیگر هیچ دلیل خاصی برای آن ندارند. آنچه از نظر اغلب محققان مسلم است ، این بیماری نتیجه یک اتفاق ساده نیست ، بلکه ترکیبی از فشارهای روحی و جسمی می باشد.
دلایل ابتلا به فیبرومیالژیا
بعضی از متخصصان معتقدند که سطح پایین سروتونین خون باعث کاهش تحمل درد و یا افزایش حساسیت نسبت به درد می شود. سروتونین نوعی فرارسان عصبی در مغز می باشد که مرتبط با آرامش و کاهنده اضطراب است.
کاهش تحمل درد ممکن است نتیجه کاهش تاثیر مسکن طبیعی اندروفین و افزایش ماده شیمیایی به نام ماده P باشد. این ماده باعث تقویت سیگنال درد می شود.
بعضی مطالعات نشان می دهد که فیبرومیالژیا با شوک شدید سیستم اعصاب مرکزی مرتبط است. البته توجه داشته باشید که تمام دلایل ذکر شده برای این بیماری کاملا برحسب گمانه زنی می باشد.
چه کسانی مبتلا به فیبرومیالژیا می شوند:
این بیماری بیشتر در زنان رایج است. بعضی مطالعات نشان می دهد که مقدار سروتونین مغز زنان ۷ مرتبه کمتر از مردان است و این می تواند یکی از دلایل شیوع بیشتر این بیماری در زنان باشد. تئوریهای دیگر مدعی است که این بیماری ناشی از تغییرات شیمیایی در بدن و تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی باشد.
به علاوه بعضی افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دارای هورمون رشد کمی هستند که ممکن است با درد ماهیچه ای در این بیماری مرتبط باشد.
آیا استرس باعث بروز فیبرومیالژیا می باشد؟
بعضی متخصصان معتقدند که استرس و یا شرایط فیزیکی ضعیف فاکتور مهمی در بروز این بیماری است. تئوری های دیگر مدعی است که شوک ماهیچه ای ضعیف باعث درد و خستگی چرخه ای در ماهیچه ها می شود که البته این تئوریها هنوز به طور کامل ثابت نشده است.
آیا بی خوابی و یا به طور کلی اختلالات خواب باعث فیبرومیالژیا می شود؟
اغلب افراد مبتلا به این بیماری از بی خوابی و یا داشتن خواب سبک شکایت می کنند. اختلالات خواب نیز ممکن است مربوط به کاهش سطح سروتونین و در نتیجه افزایش حساسیت به درد باشد. بعلاوه تحمل درد در زنانی که دچار فقر خواب هستند بسیار کم است.
آیا افسردگی با فیبرومیالژیا مرتبط است؟
بعضی دانشمندان معتقدند که این دو بیماری با هم مرتبط هستند. اگر چه امروزه این اعتقاد شکل گرفته است که مسائل مربوط به سلامت روح دلیل بروز فیبرومیالژیا نیست. اما به هر حال دردهای مزمن ایجاد اضطراب و افسردگی می کند که مسلما علائم فیبرومیالژیا را تشدید می کند.
آیا فیبرومیالژیا ارثی است؟
مشابه سایر بیماری های روماتیسمی ، این بیماری نیز می تواند نتیجه گرایش ژنتیکی باشد که از مادر به دختر منتقل می شود.
بعضی محققان معتقدند که ژن افراد می تواند به روند تحریک درد در بدن نظم دهد. این محققان می گویند که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دارای ژن خاصی هستند که باعث می شود سریع به محرکات پاسخ دهند. البته باید گفت که تاکنون این ژن ها شناسایی نشده اند.
افراد دارای چنین گرایش ژنتیکی، اگر دچار شوک عاطفی یا فیزیکی شوند، نحوه پاسخ بدنشان به استرس تغییر می کند و این تغییر باعث درد بدن می شود.
فاکتورهای خطر برای فیبرومیالژیا چیست؟
فاکتورهای خطری وجود دارد که شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. از طرفی بعضی افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دارای بیماری های خاصی مثل ورم مفاصل، رماتیسم مفاصل و لوپوس و یا سایر بیماری های خود ایمنی هستند. اما بعضی افراد نیز تنها مبتلا به فیبرومیالژیا هستند و بیماری دیگری ندارند.
فاکتورهای خطر ممکن برای ابتلا به فیبرومیالژیا عبارتند از:
۱) جنس، که معمولا زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
۲) ژنتیک
۳) یائسگی که باعث کاهش استروژن خون می شود.
۴) شرایط فیزیکی ضعیف
۵) جراحی
۶) شوک سیستم عصبی مرکزی بعد از آسیب ، تصادف، بیماری و یا استرس عاطفی.
درمان فیبرومیالژیا:
تحقیقات جدید موسسه ملی سلامت، موسسه ملی آرتریت، بیماریهای پوستی و بیماریهای ماهیچه ای اسکلتی نمایانگر آن است که داروی ضد صرع گاباپنتین که برای انواع مشخصی از صرع بکار می رود می تواند در درمان درد و سایر نشانه های معمول و مزمن سخت درمان شونده بیماری فیبرومیالژیا موثر باشد.
دکتر Lesley M.Arnold رئیس برنامه تحقیقاتی سلامت زنان در دانشگاه Cincinnati و همکارانش آزمایشی را بر روی ۱۵۰ زن و مرد (۹۰درصد این جمعیت را زنان تشکیل می دادند) انجام دادند این آزمایش بصورت تصادفی و بر پایه مطالعات دوسوکور استوار گشته بود پس از انجام این آزمایش محققان دریافتند آنهایی که از ۱۲۰۰ میلی گرم تا ۲۴۰۰ میلی گرم گاباپنتین بصورت روزانه و به مدت ۱۲ هفته استفاده نمودند کاهش آشکاری را در درد نسبت به آنهایی که از پلاسبو استفاده نموده بودند، نشان دادند بیمارانی که گاباپنتین را مورد استفاده قرار دادند همچنین از شدت خستگی مزمنی که داشتند کاسته شد و بهتر به خواب فرو می رفتند.
اکثر شرکت کنندگان تحمل پذیری خوبی را نسبت به گاباپنتین نشان دادند.
شایعترین عوارض جانبی ایجاد شده توسط این دارو شامل سرگیجه و خواب آلودگی بوده که در بیشتر موارد بصورت ملایم تا متوسط ظاهر می گشت.
Stephen I.Katz رئیس موسسه ملی سلامت خاطر نشان می سازد اگر چه گاباپنتین در درمان فیبرومیالژیا توسط FDA تأیید نگردیده است اما من معتقدم این تحقیقات بینش وسیعی را در خصوص استفاده از این دارو در بیماران فیبرومیالژیا برای پزشکان ایجاد می نماید.
فیبرومیالژیا شرایط تحلیل رونده ایست و داروهای رایج تاثیر بسیار کمی را بر روی آن ایجاد می نمایند بنابراین مطالعاتی از این قبیل می تواند یک خبر بسیار خوب برای بیمارانی باشد که با این بیماری دست و پنجه نرم می نمایند.
اگر چه گاباپنتین تاثیر کمی بر روی دردهای حاد دارد ولی نشان داده شده است که این دارو می تواند تاثیر بسیار زیاد روی سندرم دردهای مزمنی داشته باشند که به علت حساسیت بیش از حد به محرکهای التهابی یا آسیب عصبی در مدلهای حیوانی ایجاد گشته است.
محققان به این نکته امیدوارند که این تاثیر در بیماران مبتلا به فیبرومیالیژیا نیز ممکن است نشان داده شود.
اگر چه محققان قادر نیستند در خصوص چگونگی عملکرد گاباپنتین در کاهش درد نظر قطعی خود را ابراز کنند لیکن دکتر Arnold بیان می کند، یک دلیل محتمل در این روند این است که گاباپنتین به قسمت مشخصی از کانالهای کلسیمی نورون ها متصل گشته و بر اثر این اتصال ورود کلسیم به سلولهای عصبی را کاهش می دهد متعاقب این عمل بعضی از سیگنالهای مولکولی که مسئول پروسه درد هستند کاهش می یابند.
دکتر Arnold خاطر نشان می سازد اینکه چگونه گاباپنتین می تواند باعث بهبود به خواب رفتن و سایر علایم و نشانه های فیبرومیالژیا شود کاملاً واضح و روشن نیست گاباپنتین باعث بهبود روند به خواب رفتن بیماران فیبرومیالژیا می شود که این خود یک مزیت بسیار مهم برای بیمارانی است که غالباً بعد از خواب شبانه سرحال و شاداب نبوده یا مکرراً از خواب بیدار می شوند.
دکتر Arnold در خاتمه می افزاید مساله مهم این است که بیماران فیبرومیالژیا هم اکنون دارای شانس درمانی جدید با سودمندیهای موثر هستند مطالعات این چنینی به پزشکان و کادر درمانی این امکان را می دهد که به راهنمای هر چه بهتر بیماران خود بپردازند.

.

منبع :