آکاایران: درمان تحریک بیش از حد تخمدان ها

تزریق داروهای هورمونی درمان کننده نازایی، رشد تخمک ها را در تخمدان ها تحریک می کند. مقادیر بیش از حد این هورمون ها در بدن شما منجر به بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها OHSS)) می شود که در این حالت تخمدان ها ورم می کنند و درد می گیرند.

آکاایران: درمان تحریک بیش از حد تخمدان ها

سندروم تحریک بیش از حد تخمدان ها بعد از تزریق داروهای هورمونی هنگام لقاح خارج رحمی (IVF) اتفاق می افتد. لقاح خارج رحم یا آی وی اف، یکی از روش های درمان نازایی است که در محیط آزمایشگاهی صورت می گیرد.
 
درمان پزشکی سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها
سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها معمولا به طور خودبخود طی یک یا دو هفته برطرف می شود، ولی اگر باردار باشید، کمی بیشتر طول می کشد. هدف از درمان، رفع ناراحتی شما، کاهش فعالیت تخمدان ها و جلوگیری از ایجاد عوارض آن است.
سندرم خفیف تا متوسط
سندرم خفیف معمولا خودبخود بهبود می یابد. راه های درمان سندرم متوسط عبارتند از:
- مصرف داروهای ضد تهوع، داروهای مسکن و یا هر دو (با تجویز پزشک)
- انجام معاینه منظم بدنی توسط پزشک و سونوگرافی
- اندازه گیری روزانه وزن بدن و دور کمر برای بررسی تغییرات شدید آنها
- اندازه گیری ادرار تولیدشده در هر روز
- آزمایش خون برای بررسی کم آبی بدن، عدم تعادل املاح بدن و سایر مشکلات
- نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی
- کشیدن آب اضافی شکم توسط وارد کردن سوزن به داخل شکم
- پوشیدن جوراب های واریسی برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاها
سندرم شدید
در سندرم شدید تحریک بیش از حد تخمدان ها، بایستی در بیمارستان بستری شوید تا تحت نظر پزشک و درمان های خاص قرار بگیرید، مثل تزریق مایعات داخل وریدی (زدن سرم). ممکن است پزشک برای کاهش علائم بیماری، دارویی به نام کابرگولین (Cabergoline) به شما بدهد.
در برخی موارد، پزشک داروی دیگری که آنتاگونیست GH- RH است، برای شما تجویز می کند که فعالیت تخمدان ها را متوقف کند. عوارض خطرناک این سندرم نیاز به درمان های اضافی دارد، به عنوان مثال عمل جراحی برای پارگی کیست تخمدان و یا مراقبت ویژه برای مشکلات کبدی یا ریوی.
همچنین بایستی داروهای ضد انعقاد را برای کاهش خطر لخته شدن خون در پاها مصرف کنید.
بایستی پزشکی که نازایی شما را درمان می کند، به دقت درمان های شما را کنترل کند، به عنوان مثال برای بررسی رشد فولیکول ها در تخمدان ها هر چند مدت یک بار سونوگرافی انجام دهد و برای بررسی مقادیر هورمون های بدن، آزمایش خون از شما بگیرد
درمان خانگی سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها
اگر سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها را داشته باشید، احتمالا می توانید کارهای روزمره خود را انجام دهید. به توصیه های زیر که می تواند توصیه های پزشک شما باشد عمل کنید:
- برای کاهش درد شکم از داروهای مسکن مثل بروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
- از رابطه جنسی با همسر خود پرهیز کنید تا درمان شوید، زیرا رابطه جنسی در این شرایط باعث ایجاد درد و پارگی کیست تخمدان ها می شود.
- فعالیت بدنی سبک داشته باشید و از فعالیت های شدید و قوی خودداری کنید.
- هر روز خودتان را وزن کنید ( با یک وزنه ثابت) و اندازه دور کمر خود را بگیرید تا هر گونه افزایش غیرعادی وزن و یا دور کمر خود را به پزشک بگویید.
- اگر علائم بیماری شما بدتر شدند، به پزشک بگویید.
جلوگیری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها
برای کاهش خطر ابتلا به این سندرم نیاز به یک برنامه شخصی برای درمان نازایی خود دارید.
بایستی پزشکی که نازایی شما را درمان می کند، به دقت درمان های شما را کنترل کند، به عنوان مثال برای بررسی رشد فولیکول ها در تخمدان ها هر چند مدت یک بار سونوگرافی انجام دهد و برای بررسی مقادیر هورمون های بدن، آزمایش خون از شما بگیرد.
راهکارهای جلوگیری از این سندرم عبارتند از:
1- تنظیم دوز داروهای مصرفی: پزشک کمترین دوز داروهای محرک غدد جنسی (تخمدان ها) را برای تحریک تخمدان ها و شروع تخمک گذاری استفاده می کند.
2- کوآستینگ (Coosting) : اگر میزان هورمون استروژن در بدن شما بالا باشد و یا تعداد زیادی فولیکول کامل در تخمدان های خود داشته باشید، پزشک تزریق داروهای درمان کننده نازایی را متوقف می کند و قبل از تزریق HCG ، چند روز صبر می کند. هورمون HCG تخمک گذاری را تحریک می کند. این کار را کوآستینگ می گویند.
3- خودداری از تزریق واکسن HCG : به دلیل آنکه این سندرم اغلب بعد از تزریق واکسن HCG بروز می کند. جایگزین کردن یک روش درمانی دیگر به جای تزریق HCG برای تحریک تخمک گذاری، یک راه جلوگیری از بروز این سندرم است.
4- فریز کردن جنین : اگر تحت درمان نازایی با روش لقاح خارح رحمی (IVF) هستید، تمامی فولیکول ها (نارس و بالغ) برای کاهش خطر ابتلا به سندرم، از تخمدان های شما برداشته می شوند.
فولیکول های بالغ بارور شده و فریز می شوند. سپس تخمدان ها استراحت می کنند. وقتی که بدن شما آماده شد، مجددا درمان لقاح خارج رحمی از سر گرفته می شود.

.

منبع :