آکاایران: عادت ماهانه تان نامنظم است؟

شاید تا به حال دختران و زنان جوانی را دیده باشید که در طول زندگی خود برای یک بار هم به صورت طبیعی و بدون کمک دارو عادت ماهانه نشده اند یا آن که دفعات و تعداد عادت آنها به میزانی کم و انگشت شمار بوده که موجب نگرانی و اضطراب و عاملی برای مراجعه به متخصصان شده است، اما سوال اینجاست چه عللی می تواند موجب قطع کامل یا بی نظمی هایی در عادت ماهانه شود و آیا این احتمال وجود دارد که این گروه از افراد دچار نازایی، کم باروری یا یائسگی زودهنگام شوند؟

آکاایران: عادت ماهانه تان نامنظم است؟

دکتر محمدعلی زارعیان، پزشک و پژوهشگر طب سنتی ایران در این باره می گوید:
شایع ترین اختلالات قاعدگی در دختران و زنان جوان بخصوص در سنین باروری که در دهه های اخیر رو به افزایش است «آمنوره» و «الیگومنوره» است که از دیدگاه طب نوین و سنتی، علل بروز این اختلالات بسیار زیاد و متفاوت است.
این اعتقاد وجود دارد که هر زن یا دختری که عادت ماهانه طبیعی و منظمی داشته باشد، یعنی هر ماه مدت دو تا هفت روز قاعده شود، نشان دهنده سلامت و تندرستی بدن اوست، اما اگر در سنین باروری عادت ماهانه در سه سیکل متوالی یا بیش از شش ماه در زنانی که قاعدگی نامرتب دارند، به طور کامل قطع شود، دچار آمنوره و خانم هایی که فواصل بین سیکل های قاعدگی آنها بیش از 36 روز طول بکشد یا در کل تعداد سیکل ها پنج تا هفت بار در سال باشد دچار الیگومنوره و اگر میزان خونریزی کم و در حد لکه بینی باشد، مبتلا به هیپومنوره هستند.
به دلیل اینکه از پیامدهای منفی و نامطلوب این اختلالات، نازایی، کم باروری، بیماری های قلبی ـ عروقی، دیابت و بروز اختلالات روحی - روانی است، تشخیص و درمان سریع آن حائز اهمیت است.
طب سنتی چه نظری دارد
دکتر زارعیان با اشاره به این که در طب سنتی ایران به هر سه مورد اختلالات قاعدگی گفته شده، حبس حیض گفته می شود، می گوید:
در این طب اعتقاد بر این است که اگر فاصله میان دو دوره قاعدگی از بیست روز تا دو ماه طول بکشد، قابل قبول است، ولی اگر بیش از آن باشد یا عادت ماهانه به طور کامل قطع شود غیرطبیعی و حبس حیض نامیده می شود که حکمای ایرانی در خصوص علل بروز آن تحقیقات زیادی انجام داده اند.
در طب سنتی، حبس حیض یا قطع قاعدگی را به دو دسته طبیعی (مثل قطع عادت ماهانه در زمان حاملگی) و عارضی تقسیم بندی کرده اند که حبس حیض عارضی را کامل یا غیرکامل می دانند. حبس حیض کامل یا از نظر طب مدرن آمنوره اولیه، اختلالی است که دختر پس از رسیدن به سن بلوغ اصلا تجربه خونریزی قاعدگی نداشته باشد که به این گروه، زنان خنثی می گویند.
در حبس حیض غیرکامل یا معادل آن آمنوره ثانویه، خانم در زمان بلوغ عادت می شود، ولی پس از آن بنا به دلایلی قاعدگی نامنظم یا کاملا قطع می شود که چون امروزه آمنوره ثانویه در میان دختران و زنان جوان در سنین باروری به وفور دیده می شود، آن را مورد بررسی قرار می دهیم.
چاقی و تجمع چربی بیش از حد در اطراف رحم می تواند با تنگ و سرد کردن عروق رحمی به قطع قاعدگی منجر شود
علل شایع بی نظمی ها و قطع قاعدگی
دبیر انجمن تحقیقات طب سنتی ایران با اشاره به این که علل بروز آمنوره در طب سنتی با زبان خاص خود بیان شده و تفاوت هایی با طب مدرن دارد، می گوید:
ورود به این مقوله و تحقیق و بررسی در این زمینه می تواند در کنار یافته های طب نوین، راهگشایی برای یافتن علل مختلف این اختلالات و کمک به درمان سریع تر آن باشد. از نظر طب سنتی ایران، بی نظمی ها و بند آمدن قاعدگی یا به سبب بیماری رحم است یا به سبب بیماری دیگر اعضای تاثیرگذار بر رحم، که این تقسیم بندی مشابه طب جدید است.
در طب سنتی ایران، کم بودن خون یا وجود مانعی برای خروج خون از رحم را یکی از علل قطع یا بی نظمی های قاعدگی می دانند که مهم ترین آن انسداد منافذ خروجی رحم یا انسداد عروق خونی آن است.
دکتر زارعیان به برخی از علل بروز انسداد منافذ خروجی رحم اشاره می کند و می گوید: زگیل و بواسیر رحمی که بعضی ها، آن را معادل پولیپ یا دیورتیکول رحمی دانسته اند، زخم های رحمی که ایجاد چسبندگی می کنند، شکل غیرطبیعی و کوتاهی گردن رحم، گوشت زائد یا پرده محکم بدون منفذ در دهانه خروجی رحم از جمله علت هایی است که می تواند جلوی خروج خون را بگیرد.
از نظر طب جدید، چسبندگی های رحمی و وجود غشا یا پرده بدون منفذ در دهانه خروجی رحم علت آمنوره تلقی می شود، اما بواسیر رحمی و زگیل تناسلی در این مورد ، هنوز مورد تایید طب جدید نیست.
این پزشک در خصوص عواملی که باعث انسداد عروق رحم یا کندی حرکت خون در آن می شود، می گوید: غلظت خون، خشکی و حرارت و سردی بیش از حد رحم به بسته شدن دهانه عروق و انسداد آن منجر می شود. ضمن این که چربی بیش از حد در اطراف رحم می تواند با تنگ و سرد کردن عروق رحمی به قطع قاعدگی منجر شود که به تبع، هر کدام از این علل در صورت تشخیص صحیح، رویکردهای درمانی خاص خود را دارد و قابل درمان است.
علل خارج رحمی از دیدگاه طب سنتی
دکتر زارعیان به عوامل خارج رحمی بند آمدن قاعدگی از دیدگاه طب سنتی نیز می پردازد و با اشاره به این که سوءمزاج، چه تمام بدن و چه رحم و برخی از اعضا مثل کبد را درگیر کرده باشد، می تواند موجب بی نظمی یا کاهش خونریزی ماهانه شود، می گوید:
اگر مزاج رحم سرد باشد، روان شدن خون به سختی و به میزان اندک خواهد بود. افراد دچار سردی رحمی اغلب لاغر اندام، رنگ پریده و کم مو هستند و آب سرد، کافور در مواد غذایی، مصرف ترشیجات و قرار گرفتن در برابر هوای سرد این وضعیت آنان را وخیم تر می کند.
افراد با مزاج رحمی بسیار گرم نیز خون دفعی شان غلیظ و سرخ مایل به سیاه بوده و در زمان قاعدگی احساس سوزش و گرمی بسیار می کنند. این افراد با قرارگیری طولانی مدت در آب و هوای گرم و خشک ، بیداری های مکرر و اسهال و استفراغ زیاد رطوبت بدن خود را از دست داده و عروقشان باریک و خشک و کم خون می شود.
البته سوءتغذیه، عملکرد نامطلوب کبدی، زیاده روی در فعالیت های سنگین کاری و ورزشی و افراط در روابط جنسی از دیگر عوامل خروج رطوبت و خشکی مزاج محسوب می شود. علت دیگر بروز این اختلالات، لاغری مفرط یا چاقی و تجمع چربی در اطراف رحم است که باعث تنگی و فشرده شدن عروق رحمی می شود و جالب این که بعضی از بیماران پس از لیپوساکشن، سیکل قاعدگی طبیعی پیدا می کنند.
در ضمن اختلالات روحی ـ روانی همچون استرس، اضطراب، غم شدید، افسردگی و بیماری های مزمن و طول کشنده نیز از عوامل قابل توجهی است که می تواند به بی نظمی های قاعدگی منجر شود.
هر چه سریع تر درمان کنید
این پزشک با اشاره به این که از دیدگاه حکمای طب سنتی، عادت ماهانه منظم، یکی از راه های اساسی دفع مواد زائد بدن زنان و تنظیم کننده هورمون ها و عملکردهای مختلف آن است، می افزاید:
وقتی سیکل های قاعدگی متوقف شود و یا با تاخیر صورت بگیرد، تجمع مواد زائد در بدن که باید از طریق عادت ماهانه دفع شود، سبب بروز انواعی از بیماری ها می شود.
بنابراین با توجه به این که اختلالات قاعدگی از زمان بلوغ تا سنین باروری، خود یکی از مهم ترین علل بروز ناباروری و کم باروری و در پی آن متلاشی شدن خانواده هاست، آشنایی با علل به وجودآورنده این اختلالات و آگاهی از علائم و نشانه های آن، کمک بسزایی در تشخیص و درمان هر چه سریع تر این اختلالات خواهد داشت.
ضمن این که به گفته این پژوهشگر، چون برخی از علل یائسگی زودرس با علل اختلالات قاعدگی مشترک است، بنابراین اختلالات قاعدگی می تواند باعث بروز یائسگی زودرس خانم ها حتی تا قبل از سن چهل سالگی شود و بروز زودهنگام یائسگی نیز خود می تواند با کوتاه کردن سن باروری، به کاهش قدرت تولیدمثل و بچه دار شدن در زنان منجر شود.

.

منبع :