آکاایران: عفونت واژن در زنان؛ درمان و پیشگیری

یکی از عفونت های شایع در زنان، عفونت ناحیه تناسلی یعنی واژن است. در اصطلاح پزشکی عفونت واژن را واژینیت می گویند. زنان در هر سنی ممکن است به واژینیت مبتلا شوند، ولی بیشتر از همه در سن باروری شایع می باشد.

آکاایران: عفونت واژن در زنان؛ درمان و پیشگیری

در قسمت اول این مطلب، درباره علل، علائم و انواع عفونت واژن در زنان صحبت کردیم. حالا راه های درمان و پیشگیری از آن را برایتان می گوییم.
 درمان
برای تشخیص عفونت واژن، پزشک آزمایش مستقیم ترشحات واژن (جهت بررسی میکروسکوپی) و در صورت لزوم کشت از ترشحات را درخواست خواهد کرد. برای درمان عفونت های زنانه، پزشک داروهای خوراکی یا موضعی (قرص، کرم یا ژل واژینال) برای بیمار تجویز می کند که حتما باید دوره درمان آن کامل شود. از آنجا که بعضی از عفونت ها به ظاهر فروکش می کنند، ولی درمان نمی شوند، حتما یک یا دو هفته پس از اتمام دوره درمان، برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه کنید.
در موارد عفونت های مزمن نیز درمان همسر و همچنین استفاده از ترکیبات پروبیوتیک که امروزه به صورت داروهای خوراکی یا واژینال در دسترس است و سبب تقویت میکروب های غیر بیماری زای واژن می شود، باید مد نظر قرار بگیرد.
پیشگیری با رعایت نکات بهداشتی
بهترین راه پیشگیری از عفونت های زنانه، رعایت بهداشت ناحیه تناسلی، پوشیدن لباس های زیر نخی، استفاده از ژل های شست وشوی واژن (در صورت لزوم)، شستن مرتب لباس زیر و قرار دادن آن جلوی نور آفتاب برای خشک شدن یا اتو کشیدن آن (اگر نور آفتاب نبود)، جدا کردن لباس زیر از دیگر لباس ها هنگام شست وشو، تعویض سریع مایو پس از اتمام شنا و نپوشیدن مایو روی لباس زیر، جلوگیری از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری هایی مثل سرماخوردگی و مراجعه مرتب به پزشک برای معاینه است. لباس زیر خود را حداقل دو روز در میان عوض کنید و بشویید و جلوی نور آفتاب پهن کنید تا خشک شود
رژیم غذایی خاصی برای پیشگیری از عفونت واژن توصیه نمی شود، ولی ماست به علت داشتن اسیدلاکتیک ممکن است به احیای میکروب های غیر بیماری زای واژن و کاهش عفونت کمک کند.
 در اینجا چند توصیه بهداشتی به خانم ها داریم:
 • - پس از ادرار کردن و دفع مدفوع همیشه از سمت جلو به طرف عقب، خودتان را بشویید. این کار از راندن میکروب های ادرار و مدفوع به طرف واژن جلوگیری می کند.
 • - همیشه سعی کنید جنس لباس زیرتان (شورت) از الیاف نخی باشد، نه پلاستیکی (نایلونی). از پوشیدن لباس تنگ مانند شلوار جین تنگ، ساپورت، جوراب شلواری و مایو نیز به مدت طولانی اجتناب کنید. لباس های گشاد و نخی به تن کنید.
 • - لباس زیر خود را حداقل دو روز در میان عوض کنید و بشویید و جلوی نور آفتاب پهن کنید تا خشک شود. اگر دسترسی به نور خورشید نداشتید، بعد از خشک شدن لباس، آن را اتوی داغ بکشید.
 • - برای شستشوی لباس زیر خود از مواد شوینده ملایم استفاده کنید و لباس زیر خود را با وایتکس نشویید، چون محیط طبیعی واژن را به هم می زند.
 • همچنین لباس زیر خود را جدا از سایر لباس ها بشویید و آن را در ماشین لباسشویی نیندازید.
 • - در صورتی که از تامپون در دوران قاعدگی استفاده می کنید، حداکثر آن را هر سه تا چهار ساعت یک بار عوض کنید. پیش از گذاشتن تامپون نیز دست های خود را کاملا بشویید. در طی خواب شبانه هیچ گاه از تامپون استفاده نکنید و به جای آن از نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • - نوار بهداشتی (پد) را باید هر چهار تا شش ساعت یک بار (حداکثر هشت ساعت) عوض کرد. پیش از گذاشتن پد نیز دست های خود را با آب و صابون بشویید.
 • - از تامپون، نوارهای بهداشتی و دستمال توالت بودار (معطر) استفاده نکنید.
 • - هرگز ناحیه تناسلی خود را با صابون نشویید، زیرا باعث عفونت واژن می شود. بهترین ماده برای شستن ناحیه تناسلی، آب ولرم یا ژل های مخصوص شستشوی واژن (در صورت لزوم) است که در همه داروخانه ها موجود می باشد. از نشستن در وان حمام پر از کف صابون نیز خودداری کنید.
 • - هنگام شامپو زدن و آب کشیدن موها در حمام، سر خود را به جلو خم کنید تا شامپو روی ناحیه تناسلی نریزد.
 • ناحیه تناسلی و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید، زیرا رطوبت رشد میکروب ها را سرعت می بخشد. لذا بعد از شستن ناحیه تناسلی در توالت، خودتان را با دستمال خشک کنید
 • - پس از استحمام ادرار کنید.
 • - به هیچ وجه ادرار خود را نگه ندارید. لذا قبل از بیرون رفتن از منزل، حتما دستشویی بروید و زیاد آب و مایعات ننوشید، چون ممکن است به توالت دسترسی نداشته باشید.
 • - ناحیه تناسلی و اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید، زیرا رطوبت رشد میکروب ها را سرعت می بخشد. لذا بعد از شستن ناحیه تناسلی در توالت، خودتان را با دستمال خشک کنید. بعد از حمام نیز این ناحیه را کاملا با حوله خشک نمایید.
 • - هیچ گاه لباس خیس و مرطوب نپوشید و چنانچه لباس هایتان خیس شد، فورا آنها را عوض کنید. بعد از شنا نیز فورا مایوی خود را درآورید. در ضمن هیچ وقت روی لباس زیر خود، مایو نپوشید.
 • - از دوش واژینال هرگز استفاده نکنید، چرا که این کار ترشحات و باکتری های مفید و محافظ این ناحیه را از بین می برد.
 • - مصرف بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک ها، میکروب های مفید و طبیعی بدن را از بین می برد و زمینه ابتلا به عفونت های قارچی واژن را افزایش می دهد.
 • - خانم هایی که در دوران بارداری، شیردهی و یائسگی هستند و همچنین خانم هایی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند، از آنجایی که میزان هورمون های بدنشان تغییر می کند، باید بهداشت فردی خود را بیشتر رعایت کنند تا دچار عفونت نشوند.
 • - به زنان متاهل نیز باید گفت کاندوم ها و دیافراگم های از جنس لاتکس و ژل های اسپرم کش در برخی از زنان ایجاد تحریک می کنند. لذا باید از سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کرد. همچنین اگر خشکی واژن دارید، حین مقاربت با همسر از لغزنده کننده های محلول در آب و بدون بو استفاده کنید و از وازلین و لغزنده کننده های حاوی سیلیکون استفاده نکنید.


.

منبع :