آکاایران: بعد از زایمان، مادر باید علاوه بر مراقبت از نوزاد به فکر سلامت خود و نیز رسیدن به وزن مناسب باشد. در این مقاله در خصوص کم کردن وزن پس از تولد کودک، راهنمایی هایی ارائه شده است.


پس از ۹ ماه گذراندن بارداری، اکنون نوزاد دلبندتان در آغوش تان است و الآن موضوعات زیادی هست که مجبورید به آنها فکر کنید.

مانند اینکه چه وقت به نوزادتان شیر بدهید، وقتی گریه می کند، چگونه او را آرام کنید و… البته چگونه از شر اضافه وزن دوران بارداری تان خلاص شوید.

۱- رژیم نگیرید

این توصیه ممکن است کمی عجیب به نظر آید. اما اگر درست زمانی که مادر شده اید و نقش جدیدی پیدا کرده اید، تصمیم نگیرید خود را از برخی از خوراکی های محبوب تان محروم کنید، زیرا دچار خستگی و اضطراب می شوید.

تجربه ثابت کرده است که اضطراب اضافه وزن می آورد.

بنابراین به جای رژیم گرفتن، از انواع متفاوت خوراکی ها مانند میوه و سبزیجات در کنار غذاهای اصلی تان استفاده و در همان حال تعادل را حفظ کنید.

بین غذاها هم هر وقت احساس گرسنگی کردید، ورقه هایی از سیب، هویج و چند تکه بیسکویت گندمی بخورید.
۲- غذاهای بسیار مقوی مصرف کنید
شما که اکنون مادر شده اید و باید به نوزادتان رسیدگی کنید، بدن تان به مواد غذایی بسیاری نیاز دارد.

بهتر است در نوع غذای انتخابی تان دقت کنید و غذاهایی مصرف کنید که به چای چربی و کالری زیاد، ارزش غذایی بسیار بالایی داشته باشند.

به طور مثال ماهی، مانند سالمون، ساردین و تن، یکی از این نوع خوراکی هاست که با وجود اسیدهای چرب امگا۳ به شما و نوزادتان قوت لازم را می دهد و در عین حال به لاغر شدن تان کمک می کند.

شیر، ماست، مرغ و لوبیا نیز سرشار از پروتئین و فیبر هستند اما چربی کمی دارند.

۳- به نوزادتان شیر خودتان را بدهید
تغذیه نوزاد با شیر خودتان، یکی از بهترین روش ها برای لاغر شدن است. تحقیقات نشان داده است که تغذیه نوزاد با شیر مادر، مادر را خیلی زود به وزن پیش از بارداری می رساند.

البته با این کار سیستم ایمنی بدن کودک تان را هم تقویت می کنید.

۴- آب بنوشید
نوشیدن آب کافی علاوه بر اینکه جلوی خشک شدن بدن تان را می گیرد، بلکه معده تان را پر نگه داشته و شما دیرتر گرسنه تان می شود.
همچنین بنابر تحقیقات، معلوم شده است که نوشیدن آب، سوخت و ساز بدن را هم بالا می برد و شما زودتر به وزن دلخواه تان می رسید.

۵- حرکت کنید
رژیم غذایی مهم است اما تنها بخشی از برنامه لاغر شدن تان پس از دوران بارداری است.

شما باید در کنار موارد فوق ورزش های هوازی و قدرتی انجام دهید تا با سوزاندن کالری های اضافی به سمت لاغری پیش روید و در عین حال ماهیچه و استخوان هایتان را نیرومند کنید.

۶- خوب بخوابید
به نظر می رسد که مادران نوزادها نمی توانند خواب کامل هشت ساعته داشته باشند. اما محرومیت از خواب، لاغر شدن را بسیار سخت می کند.

بدن وقتی خسته است، هورمون های اضطراب از جمله کورتیزول ترشح می کند که این هورمون ها موجب چاقی می شوند.

بنابراین باید از هر فرصتی برای تکمیل خواب خود استفاده کنید و حداقل روزی ۷ ساعت بخوابید.

.

منبع :