آکاایران: ۱۰ آزمایش مهم و نجات بخش زنان!Reviewed by Iranvij-1 on Aug 16Rating:

این ضرب المثل انگلیسی را همواره به یاد داشته باشید که «یک گرم پیشگیری بهتر از یک کیلو مداوا است.» اگر بیماری هایی همچون سرطان، دیابت و پوکی استخوان را در همان مراحل اولیه تشخیص دهید، درمان آن ها آسان تر خواهد بود. تست های غربالگری می توانند وجود یک بیماری را پیش از بروز علائم آن در شما مشخص سازند. تست های غربالگری موردنیاز شما به عواملی همچون سن شما، سابقه وجود یک بیماری در خانواده شما، سابقه یک بیماری در خود شما و دیگر عوامل خطرزا بستگی دارند.


۱. سرطان پستان: هرچه زودتر وجود سرطان پستان را در خود تشخیص دهید، امکان درمان آن بهتر و آسان تر خواهد بود. امکان سرایت سرطان های پستان ناچیز یا بی اهمیت به غدد لنفاوی و دیگر اندام های حیاتی بدن مانند ریه ها و مغز کمتر است. اگر در دهه بیست سالگی یا سی سالگی عمر خود قرار دارید، پزشک شما باید هر سه سال یک بار معاینه پستان را به عنوان بخشی از معاینه منظم شما در نظر بگیرد. اگر پزشک شما عوامل خطرزای اضافی را در شما مشاهده کند، تست های غربالگری بیشتری را به شما توصیه خواهد کرد.

غربالگری با ماموگرافی: ماموگرام ها به تصاویر برداشته شده با اشعه X با دوز پایین گفته می شود که با استفاده از آن ها می توان پیش از احساس وجود یک غده در پستان غده را تشخیص داد، اگرچه نتایج طبیعی یک ماموگرام الزاما به این معنا نیست که قطعا مبتلابه سرطان پستان نیستید. توصیه می شود که از دهه چهل سالگی عمر خود هرساله ماموگرافی را انجام دهید. سپس بین ۵۰ تا ۷۴ سالگی هریک سال در میان ماموگرافی را انجام دهید. البته اگر در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پستان باشید، پزشک شما غربالگری های بیشتری را توصیه خواهد کرد.

۲.سرطان دهانه رحم: با انجام منظم آزمایش پاپ اسمیر می توان به آسانی از سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد. گردن رحم یک دهلیز یا دالان باریک میان رحم (جایی که کودک رشد می کند) و واژن (مجرای تولد) است. پاپ اسمیر می تواند سلول های غیرعادی روی گردن رحم را تشخیص دهد. این تشخیص باعث می شود که پزشک شما تا پیش از تبدیل شدن این سلول ها به سرطان، آن ها را از روی گردن رحم شما حذف کند. مهم ترین دلیل سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ـ یک نوع بیماری مقاربتی- است.

غربالگری برای سرطان دهانه رحم: در طول آزمایش پاپ اسمیر پزشک شما بعضی از سلول های روی دهانه رحم را برای نمونه می گیرد و برای تجزیه وتحلیل به آزمایشگاه می فرستد. باید تا پیش از بیست ویک سالگی اولین آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهید و سپس هر سه سال یک بار این آزمایش را تکرار کنید. اگر سن شما سی سال یا بالای سی سال است، توصیه می شود که حداقل هر پنج سال یک بار نیز آزمایش های ویروس پاپیلوم انسانی را انجام دهید. اگر ازنظر جنسی فرد فعالی هستید و در معرض خطر بیماری های مقاربتی قرار دارید، باید به منظور وجود یا عدم وجود کلامیدیا یا سوزاک در خود تست ترشحات واژنی را انجام دهید.

واکسن ها برای سرطان دهانه رحم: واکسن های گارداسیل (Gardasil) و سرواریکس (Cervarix) می توانند زنان زیر بیست وشش سال را از فشارهای ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی محافظت کند. باوجوداین، این واکسن ها نمی توانند از تمام فشارهای سرطان زای ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی جلوگیری کنند. بنابراین، انجام آزمایش پاپ اسمیر منظم همچنان دارای اهمیت است. علاوه بر این، تمام سرطان های دهانه رحم با HPV آغاز نمی شوند.

۳. پوکی استخوان و استخوان های شکسته: پوکی استخوان به حالتی گفته می شود که استخوان های شخص ضعیف و شکننده هستند. غالبا زن ها پس از یائسگی توده استخوانی بیشتری را از دست می دهند، اما مردها نیز دچار پوکی استخوان می شوند. اولین نشانه پوکی استخوان غالبا شکستگی دردناک پس از زمین خوردن، ضربه و پیچ خوردگی ناچیز است. در ایالات متحده آمریکا حدود نیمی از شکستگی های زنان ۵۰ سال به بالا به دلیل پوکی استخوان است. خوشبختانه می توان از پوکی استخوان جلوگیری کرد و در صورت وقوع این بیماری می توان آن را درمان کرد.

تست های غربالگری پوکی استخوان: یک نوع خاص از اشعه X که معروف به سنجش میزان جذب دوگانه انرژی اشعه Xو(DXA) است می تواند قدرت استخوان ها را اندازه گیری کند و وجود پوکی استخوان را در شما تشخیص دهید. علاوه بر این، DXA می تواند خطر شکستگی های آتی را نیز پیش بینی کند. این تست غربالگری به تمام زنان ۶۵ ساله به بالا توصیه می شود. اگر عوامل خطرزای پوکی استخوان در شما وجود دارد، باید زودتر این تست غربالگری را انجام دهید.

۴.سرطان پوست: سرطان پوست انواع مختلفی دارد و درمان زودهنگام می تواند برای تمام انواع مختلف سرطان پوست مفید و موثر باشد. خطرناک ترین نوع سرطان پوست ملانوم است که سلول هایی را تحت تاثیر قرار می دهد که تولیدکننده رنگ پوست هستند. بعضی از افراد به دلیل عامل وراثت در معرض خطر این سرطان هستند. علاوه بر این، تماس بیش ازحد با نور آفتاب نیز احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهد. پایه ای و سلول های فلسی از دیگر سرطان های پوست مرسوم غیر ملانومی هستند.

غربالگری برای سرطان پوست: مراقب تغییرات به وجود آمده در خال ها و کک ومک های روی پوست خود باشید. به تغییرات به وجود آمده در شکل، رنگ و سایز خال ها و کک ومک ها توجه کنید. علاوه بر این، توصیه می شود که در طول معاینه های پزشکی منظم خود از پوست شناس یا پزشک متخصص خود بخواهید که پوست شما را نیز معاینه کند.

۵.فشارخون بالا: وقتی که سن شما بالا می رود، خطر فشارخون بالا افزایش می یابد، مخصوصا اگر اضافه وزن یا عادت های سلامتی بدی داشته باشید. فشارخون بالا می تواند بدون هیچ علائم هشداردهنده ای باعث حمله های قلبی یا سکته های مغزی خطرناک شود. بنابراین، اطلاع از وضعیت فشارخون خود و کنترل آن می تواند جان شما را نجات دهد. علاوه بر این، کاهش فشارخون می تواند از خطرهای طولانی مدتی همچون بیماری قلبی و نارسایی کبد جلوگیری کند.

غربالگری برای فشارخون بالا: خواندن فشارخون شامل دو عدد است. عدد اول (فشار سیستولیک) نشان دهنده فشارخون شما به هنگام تپیدن قلب است. دومین عدد (فشار دیاستولیک) فشار میان ضربان های قلب است. فشارخون طبیعی بزرگسال ها زیر ۸۰/۱۲۰ است. به فشارخون بالا پرفشاری خون نیز می گویند که در این حالت دستگاه اندازه گیری فشارخون عدد ۹۰/۱۴۰ یا بالاتر را نشان می دهد. به فشارخون میان فشارخون طبیعی و پرفشاری خون، پیش پرفشاری خون می گویند که می تواند بیانگر هشداری برای بالا رفتن احتمالی فشارخون باشد. به منظور جلوگیری از عواقب فشارخون بالا به طور منظم فشارخون خود را بررسی کنید.

۶.سطوح کلسترول: سطح کلسترول بالا می تواند باعث پلاک هایی شود که شریان های خون شما را مسدود می کنند. پلاک ها می توانند برای سال های زیادی و بدون آنکه نشانه ای داشته باشند در بدن فرد انباشته شده و درنهایت باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شوند. علاوه بر این، فشارخون بالا، دیابت و سیگار کشیدن نیز می توانند باعث انباشته شدن پلاک ها شوند. انباشته شدن پلاک ها باعث سفت شدن شریان ها یا تصلب شرایین می شود. تغییرات سبک زندگی و داروها می توانند خطر تصلب شرایین را پایین بیاورند.

بررسی کلسترول: برای بررسی میزان کلسترول خود باید به مدت دوازده ساعت چیزی نخورید یا به اصطلاح روزه بگیرید. سپس به یک مرکز آزمایش خون مراجعه کنید تا خون شما را آزمایش کنند و میزان کلسترول بد، کلسترول خوب و تری گلیسیریدها (چربی خون) را تشخیص دهند. اگر سن شما بیست سال یا بیشتر است، باید حداقل هر پنج سال یک بار آزمایش خون را انجام دهید و از میزان کلسترول خوب و بد خودآگاهی یابید.

۷.دیابت نوع ۲: یک سوم آمریکایی های مبتلابه دیابت نمی دانند که مبتلابه دیابت هستند. دیابت می تواند باعث بیماری قلبی، بیماری کلیه، سکته مغزی، کوری، آسیب به رگ های خونی شبکیه چشم و دیگر مشکلات خطرناک شود. با رژیم غذایی، ورزش، کاهش وزن اضافی و دارو می توانید دیابت را کنترل کنید، مخصوصا اگر دیابت را در مراحل اولیه تشخیص دهید. دیابت نوع ۲ مرسوم ترین شکل دیابت است. دیابت نوع ۱ معمولا در کودکان و بزرگسال های جوانان تشخیص داده می شود.

غربالگری برای دیابت: به منظور تشخیص دیابت باید به مدت هشت ساعت یا بیشتر چیزی نخورید و سپس آزمایش خون انجام دهید. سطح قند خون ۱۰۰-۱۲۵ می تواند نشان دهنده پیش دیابت باشد. قند خون ۱۲۶ و بالاتر می تواند نشان دهنده دیابت در شما باشد. از دیگر تست های غربالگری دیابت می توان به آزمایش هموگلوبین A1c و آزمایش تحمل گلوکز خوراکی اشاره کرد. اگر فرد سالمی هستید و میزان خطر دیابت در شما طبیعی است، باید از ۴۵ سالگی هر سه سال یک بار تست های غربالگری دیابت نوع ۲ را انجام دهید. اگر بنا به دلایلی همچون وجود این بیماری در میان یکی از اعضای خانواده خود در معرض خطر بیماری دیابت هستید، با پزشک خود صحبت کنید تا پیش از وقوع احتمالی دیابت تست ها و درمان های لازم را انجام دهد.

۸.اچ آی وی(HIV): اHIV ویروسی است که باعث بیماری ایدز می شود. این ویروس از طریق خون یا مایعات بدنی فرد آلوده، رابطه جنسی بدون کاندوم یا سرنگ های آلوده پخش می شود. زنان باردار می توانند این عفونت را به کودکان خود منتقل کنند. هنوز هیچ درمان یا واکسنی برای HIV وجود ندارد، اما درمان زودهنگام با داروهای HIV می تواند به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با ویروس HIV کمک کند.

تست های غربالگریHIV: بیماری HIV می تواند برای سال های بسیار زیادی بدون علامت یا نشانه ای در فرد وجود داشته باشد. آزمایش خون تنها روش تشخیص وجود ویروس HIV در خون است. از میان آزمایش های خون مفید در تشخیص ویروس HIV می توان به آزمایش ELISA یا EIA اشاره کرد. اگر آزمایش خون شما مثبت بود، باید یک آزمایش دیگر دهید تا نتایج را تایید کند. باوجوداین، گاهی اوقات ممکن است که نتیجه آزمایش شما منفی باشد، اما درواقع مبتلابه HIV باشید، بنابراین باید برای اطمینان بیشتر آزمایش خون را دوباره انجام دهید. به طورکلی، هر شخصی که بین ۱۳ تا ۶۴ سال است باید حداقل یک بار تست های غربالگری HIV را انجام دهد.

جلوگیری از انتشار ویروسHIV: اگر در معرض ویروس HIV قرار بگیرید تقریبا دو ماه نیاز است تا دچار بیماری ویروس HIV شوید. اما در بعضی از موارد شش ماه طول کشیده است. توصیه می شود که به منظور عدم ابتلا به HIV یا دیگر بیماری های مقاربتی و همچنین انتقال آن ها به دیگران در رابطه جنسی خود از کاندوم استفاده کنید. اگر مبتلابه HIV هستید و درعین حال حامله نیز هستید، با پزشک خود صحبت کنید تا خطر انتقال ویروس HIV را به کودک خود کاهش دهید.

۹.سرطان روده بزرگ: سرطان روده بزرگ پس از سرطان ریه دومین دلیل مرسوم مرگ ناشی از سرطان است. اکثر سرطان های روده بزرگ به دلیل پولیپ (توده های غیر طبیعی) است که در دیواره داخلی روده بزرگ رشد می کند. پولیپ ها ممکن است سرطانی باشند یا نباشند. اگر سرطانی باشند، سرطان می تواند به دیگر بخش های بدن سرایت کند. اگر پولیپ ها را تا پیش از سرطانی شدن آن ها از بدن حذف کنید، می توانید به طور کامل خطر احتمالی آن ها را کاهش دهید.

غربالگری برای سرطان روده بزرگ: کولونوسکوپی یک تست غربالگری مرسوم برای سرطان روده بزرگ است. در این تست پزشک مربوطه یک لوله انعطاف پذیر کوچک را که مجهز به یک دوربین است وارد روده بزرگ شما می کند. یک تست دیگر معروف به سیگموئیدوسکوپ انعطاف پذیر است که بخش تحتانی روده بزرگ را بررسی می کند. اگر در معرض خطر متوسط قرار دارید، بهتر است که غربالگری را از ۵۰سالگی آغاز کنید.

۱۰.آب سیاه: آب سیاه یا گلوکوم زمانی رخ می دهد که فشار درون چشم شما زیاد می شود. اگر آب سیاه درمان نشود، عصب چشمی شما آسیب می بیند و باعث کوری می شود. آب سیاه غالبا تا پیش از آنکه به چشم آسیب برساند هیچ نشانه ای بروز نمی دهد.

غربالگری آب سیاه: تعداد دفعاتی که به چشم پزشک مراجعه می کنید بستگی به سن و عوامل خطرزای شما دارد. از عوامل خطرزا می توان به آفریقایی یا لاتین تبار بودن، سن بالای ۶۰، آسیب چشمی، استفاده از آستروئید و سابقه وجود آب سیاه در میان اعضای خانواده اشاره کرد. افراد بدون عوامل خطرزا و علائم بیماری چشمی نیز باید چشم خود را هرازگاهی معاینه کنند.

در مورد تست های غربالگری با پزشک خود صحبت کنید

یکی از توصیه های بهداشتی مفید این است که در مورد تست های غربالگری با پزشک خود صحبت کنید. بعضی از آزمایش ها مانند آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایش پستان باید یک بخش از برنامه های سلامتی ماهانه هر خانمی باشد. بر اساس دیگر عوامل خطرزایی که ممکن است در معرض آن ها باشید، دیگر تست های غربالگری برای شما الزامی می شوند. غربالگری مناسب همواره از یک بیماری جلوگیری نمی کند، اما غربالگری غالبا امکان تشخیص زودهنگام یک بیماری را به شما می دهد و درنتیجه می توانید در مراحل اولیه آن بیماری را درمان کنید.

.

منبع :