آکاایران: درمان طبیعی عفونت قارچی واژنReviewed by Iranvij-1 on Aug 16Rating:

استفاده موضعی از روغن درخت چای در ناحیه واژن به عنوان یک درمان طبیعی برای عفونت قارچی شناخته می شود.

آکاایران: » درمان طبیعی عفونت قارچی واژن


عفونت قارچی واژن عارضه ای است که به واسطه رشد قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس در اطراف واژن پدید می آید. برآوردها حاکی از آن است که سه چهارم خانم ها در یکی از ادوار زندگی خود به عفونت قارچی واژن مبتلا می شوند. عواملی که منجر به ابتلا به عفونت قارچی واژن می شوند عبارتند از بارداری، دیابت و استفاده از قرص های ضد بارداری، استروئیدها و آنتی بیوتیکها. احتمال ابتلا به عفونت قارچی با کاهش سطح استروژن پس از یائسگی افزایش می یابد.
درمان طبیعی عفونت قارچی واژن
اگر به دنبال طب جایگزین هستید، با پزشکتان مشورت کنید. توجه داشته باشید که طب جایگزین هرگز جای درمان استاندارد را نمی گیرد. در این مطلب قصد داریم شما را با روش های درمان طبیعی عفونت قارچی واژن بیشتر آشنا کنیم:
۱.پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها ارگانیسم های میکروبی زنده ای هستند که در دستگاه گوارش و واژن حضور دارند. پروبیوتیک ها که به عنوان «باکتری های دوست» نیز شناخته می شوند، از رشد ارگانیسم هایی مانند کاندیدا جلوگیری می کنند. پروبیوتیک هایی که اغلب برای درمان عفونت قارچی واژن مورد استفاده قرار می گیرد، عبارتند از لاکتوباسیلوس، لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، لاکتوباسیلوس رامنوسوس GR-1، و فرمنتوم RC-14.
۲.شیاف بوریک اسید
یکی دیگر از درمان های طبیعی برای عفونت قارچی واژن، بوریک اسید است. بوریک اسید یک ماده شیمیایی با خواص ضد عفونی کننده و ضد قارچ است. مطالعه محققان ایتالیایی در رابطه با اثربخشی درمان موضعی با اسید بوریک در مقایسه با درمان با مصرف داروی خوراکی در ۲۲ خانم مبتلا به عفونت قارچی نشان داده است که درمان موضعی به کمک بوریک اسید بیش از داروهای خوراکی موفق خواهد بود.
در این مطالعه، اثربخشی ۱۵۰ میلی گرم فلوکونازول خوراکی یا اثربخشی شیاف واژینال بوریک اسید (۶۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۱۴ روز) در ۱۱۲ بیمار مبتلا به عفونت قارچی واژن مورد بررسی قرار گرفت. در پایان مطالعه مشخص شد که شیاف بوریک اسید در مقایسه با فلوکونازول تاثیر بیشتری دارد.
۳.روغن درخت چای
استفاده موضعی از روغن درخت چای در ناحیه واژن به عنوان یک درمان طبیعی برای عفونت قارچی شناخته می شود. ترکیب terpinen-4-OL موجود در این روغن نقش التیام دهنده دارد. متاسفانه، مطالعات بالینی چندانی در زمینه اثربخشی این روغن بر درمان واقعی عفونت قارچی واژن صورت نگرفته است. از این رو، تا زمانی که به شواهد بیشتری دست نیابیم، این متد درمانی را به شما توصیه نمی کنیم.
علائم عفونت قارچی واژن
• احساس خارش و سوزش در اطراف واژن
• خروج ترشحات سفید رنگ و پنیرمانند از داخل واژن
• احساس درد حین مقاربت جنسی
• احساس سوزش حین ادرار
با وجود اینکه داروهای بدون نسخه زیادی برای درمان این عارضه وجود دارد، توصیه می شود برای درمان قطعی با پزشک مشورت کنید. اگر شرایط زیر را دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید:
• اولین باری است که دچار عفونت قارچی شده اید.
• پیش از این دچار عفونت مجرای واژن هم شده اید.
• از درمان طبیعی استفاده کرده اما نتیجه نگرفته اید.
• به دلیل سرطان یا ایدز سیستم ایمنی ضعیفی دارید.
• تب، لرز، تهوع، استفراغ، شکم درد یا کمردرد، ترشحات خونی و سختی ادرار دارید. در این موقعیت بهتر است سریعا به بیمارستان مراجعه کنید. ممکن است عفونت کلیه، آپاندیس یا بیماری التهابی لگن داشته باشید.
• با افراد متفاوتی رابطه جنسی دارید.
عفونت قارچی واژن بعضا با مشکلات مشابه اشتباه گرفته می شود:
واژینوز باکتریال– این بیماری شایع زمانی رخ می دهد که تعادل بین باکتری های مفید و مضر داخل واژن به هم بخورد. واژینوز باکتریال ممکن است از طریق مقاربت جنسی منتقل شود، اما می تواند از طریق استفاده از دوش واژینال یا تجهیزات کنترل بارداری داخل رحمی نیز منتقل شود. علائم این بیماری شامل ترشحات بد بو و خاکستری رنگ از واژن است.
واژینیت غیرعفونی– دوش واژینال، صابون های معطر، اسپرم کش ها واسپری های بهداشتی زنانه ممکن است پوست اطراف واژن را تحریک کنند. علائم این بیماری شامل خارش، سوزش و درد در اطراف واژن است.
تریکوموناسیس- این عارضه یک بیماری مقاربتی است که به دلیل رشد انگل تریکوموناس واژینالیس در بدن پدید می آید. این عارضه در مردان باعث اختلال دستگاه ادراری می شود، اما علامت مشخصی ندارد. ترشحات خانم ها معمولا به رنگ زرد مایل به سبز است و حالت کف دارد.
عوارض عفونت قارچی واژن
برای تشخیص صحیح باید به دکتر مراجعه کنید. عفونت قارچی واژن در خانم های باردار ممکن است به زایمان زودرس و وزن کم نوزاد در هنگام تولد منجر شود. عدم درمان عفونت قارچی می تواند به بیماری التهابی لگن نیز منجر شود. عارضه ای که با مسدود کردن لوله های فالوپ باعث ناباروری خانم ها می شود. تریکومونا و واژینوز باکتریال نیز باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و سایر بیماری های مقاربتی می شوند.
نکاتی برای پیشگیری
• از دوش واژینال استفاده نکنید.
• همیشه از کاندوم استفاده کنید.
• به جای لباس زیرهای دارای الیاف مصنوعی از لباس زیرپنبه ای استفاده کنید.
• از حمام آب داغ بپرهیزید.
• از محصولات معطر، ازجمله تامپون و اسپری های بهداشتی زنانه استفاده نکنید.

.

منبع :