آکاایران: با کم خونی های زنانه چه کنیم؟Reviewed by Iranvij-1 on Jul 25Rating:

دکتر سیدرضا صفایی- فوق تخصص خون با بیان توضیحاتی درباره کم خونی ، ارتباط میان خونریزی های غیرطبیعی در دوران قاعدگی را با کم خونی تشریح کرد و راهکارهایی برای مبارزه با کمخونی های زنانه ارائه داد.

دکتر سیدرضا صفایی با بیان اینکه کم خونی ها می توانند ارثی یا اکتسابی باشند، اظهار کرد: به عنوان مثال ابتلا به بیماری سلیاک می تواند باعث بروز کم خونی شود که منشا آن ارثی است. سلیاک جزو سندروم های سوءجذب محسوب می شود و در صورت ابتلا، بدن نمی تواند مواد مختلف از جمله آهن را جذب نکند. البته این بیماری کم دیده می شود و چندان شایع نیست.

وی گفت: کم خونی انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال تالاسمی از جمله کم خونی هایی است که بعد از شش ماهگی بتدریج ظاهر می شود و تا پایان عمر همراه بیمار است و اتفاقا جنبه ارثی هم دارد.

تالاسمی هم چند نوع دارد، تالاسمی ماژور که نیاز همیشگی به تزریق خون دارد از شیوع بالایی برخوردار نیست، اما تالاسمی مینور بویژه در شمال و جنوب ایران شیوع بالایی دارد. البته تالاسمی مینور با اینکه در تعریف، یک نوع کم خونی است، اما بیماری جدی نیست و این افراد زندگی عادی دارند.

البته کم خونی های دیگری هم هستند که در سنین مختلف بروز یافته و در هر دو جنس مشاهده می شوند. اما مختص زنان نیستند. عمدتا نوع کم خونی که در زنان دیده می شود و در سنین باروری تظاهر می کند، کم خونی ناشی از کمبود آهن است.

این متخصص داخلی با بیان اینکه اگر فردی علامت بیماری را داشته باشد و به پزشک مراجعه کند، آزمایش هایی برای وی تجویز می شود که در تشخیص موثر است، گفت: درمان کم خونی به کمک تجویز قرص آهن و ترکیبات خوراکی آهن دار انجام می شود و این افراد معمولا به سرعت به درمان جواب می دهند.

خونریزی های غیرطبیعی ایام قاعدگی و ارتباط آن با کم خونی

صفایی ادامه داد: اگر درمان موثر نباشد و در مدت کوتاه حدود یک ماه اصلاح نشود، باید منشا خونریزی را پیدا کرد. ممکن است بیمار هنوز مشکل و خونریزی در بدن داشته باشد. به عنوان مثال باید به خونریزی های غیرطبیعی دوران قاعدگی توجه کرد.

این فوق تخصص خون افزود: ممکن است شخصی که کمبود آهن و متعاقب آن کم خونی داشته باشد، دچار کاهش و یا قطع خونریزی در ایام قاعدگی شود. اینها وابسته به میزان ذخایر آهن بدن است که معمولا با تجویز قرص برطرف می شود، اما اگر طبیعی نباشد و به درمان پاسخ ندهد، باید علت را دقیق تر بررسی کرد. زیرا ممکن است سیکل های هورمونی دچار اختلال شده و یا فرد مبتلا به ناراحتی گوارشی باشد.

مصرف مداوم قرص آهن، برخی بیماری ها را پنهان می کند

وی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه نمی توان قرص آهن را چه در زنان و چه در مردان در هر سنی بدون علت تجویز کرد، گفت: این مسئله بویژه در سنین بالاتراز ۴۵ سالگی حساسیت بیشتری دارد.

زیرا مصرف مداوم قرص آهن باعث می شود برخی بیماری ها پنهان شوند. به عنوان مثال کم خونی علامت سرطان روده بزرگ است اما با مصرف قرص آهن که جلوی کمبود را می گیرد دیگر نمی توان سرطان را تشخیص داد و پزشک زمانی متوجه شود که بیماری وارد مراحل پیشرفته شده باشد.

البته ممکن است به زنانی که در سنین باروری قرار دارند بگوییم قرص آهن را چند روز در ماه استفاده کنند، اما آن هم باید با احتیاط انجام شود.

علت توزیع قرص آهن در مدارس دخترانه

وی درباره علت توزیع قرص آهن در مدارس دخترانه گفت: علت اینکه در مقطع ابتدایی یا راهنمایی قرص آهن به دانش آموزان می دهند کمک به رشد آنهاست. چون بچه ها در سن رشد هستند و آهن علاوه بر خونسازی در ساختن عضلات هم تاثیر دارد.

بنابراین اگر دانش آموزان تغذیه خوبی نداشته باشند، ممکن است اختلال رشد پیدا کنند. بنابراین توزیع قرص آهن یک راهکار مناسب برای پیشگیری از بروز اختلالاتی از این دست است.

غنی سازی نان و نمک با آهن، تدبیر وزارت بهداشت برای پیشگیری

این فوق تخصص خون ادامه داد: راهکار دیگر هم غنی سازی مواد غذایی چون نان و نمک با آهن است که آن هم بر اساس غربالگری ها و برآوردهای وزارت بهداشت مبنی بر کمبود یک ماده مغذی در سطح جامعه انجام می شود که البته در حد درمان نیست و در راستای پیشگیری صورت می گیرد

.

منبع :