آکاایران: چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند؟Reviewed by Iranvij-1 on Jun 7Rating:

یک کارشناس مامایی گفت: چاقی باعث افزایش ابتلا به دیابت بارداری می شود.

وی با بیان اینکه بارداری در سنین بالای ۲۵ سال، چاقی و سابقه بیماری دیابت نوع ۲ در بستگان درجه اول خطر ابتلای مادران باردار به دیابت را افزایش می دهد، اظهار کرد: نمای توده بدنی بالای ۲۵، ابتلا به دیابت بارداری در حاملگی های قبلی، مبتلا به تخمدان پلی کیستیک و به دنیا آوردن نوزاد بیش از چهار کیلو گرم از دیگر عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری است.

راه های تشخیص دیابت بارداری

وی با اشاره به اینکه اگر فردی دارای عوامل خطر ابتلا به دیابت باشد از او تست قند خون گرفته شده و در صورتیکه قندخون بالا باشد، رژیم کم قند به مدت یک هفته به بیمار داده می شود، تصریح کرد: پس از یک هفته مجددا قندخون را اندازه گیری کرده که اگر بیش از ۹۲ باشد نزد متخصص داخلی ارجاع می دهیم.

وی با بیان اینکه تشخیص نوع دیابت و اینکه مادر باردار باید از انسولین استفاده کند یا نه را پزشک معالج تعیین می کند، اضافه کرد: همه مادران باردار باید در هفت ماهگی تست تحمل گلوکز را انجام بدهند و این آزمایش به نحوی است که باخوردن گلوکز باید بدن بیمار بتواند انسولین کافی را بسازد و اگر قادر به این کار نباشد برچسب دیابت به فرد مبتلا می خورد.

عوارض دیابت بارداری چیست؟

اسدی در خصوص عوارض ناشی از دیابت بارداری، تصریح کرد: احتمال ابتلا به ناهنجاری مادرزادی به ویژه در کسانی که پیش از بارداری دیابت داشته اند بالا می رود همچنین زایمان زودرس و درشتی نوزاد از عوارض این بیماری است.

این کارشناس مامایی با تاکید بر اینکه دیابت بارداری احتمال سقط جنین و ابتلای مادر به عفونت توسط مایع دور جنین را افزایش می دهد، یادآور شد: وقتی دیابت در مادر باردار تشخیص داده شود باید در تغذیه و رژیم غذایی آن تغییراتی ایجاد شود مثلا قندهای معمولی حذف و به جای آن از قندهای گیاهی استفاده شود همچنین مواد غذایی نشاسته ای را در رژیم غذایی کاهش یابد.

اسدی با بیان اینکه پس از زایمان دیگر انسولین تزریق نمی شود چراکه زایمان به خودی خود موجب افت قند می شود، خاطرنشان کرد: ۴۰ روز پس از زایمان قند خون بیمار گرفته می شود و در صورتیکه بیش از حد نرمال باشد یعنی دیابت با او باقی مانده است.

.

منبع :