آکاایران: اشتباهاتی که بعد از سزارین باید از وقوع شان جلوگیری کنیدReviewed by Iranvij-1 on Jun 2Rating:

آکاایران: » اشتباهاتی که بعد از سزارین باید از وقوع شان جلوگیری کنید

بسیاری از مادرهای پا به ماه علاقه ای ندارند کلمه سزارین را بشنوند. اما اگر در موارد خاص، خطر بیماریِ مادر یا نوزاد وجود داشته باشد، انجام سزارین اجتناب ناپذیر خواهد بود. ممکن است پیش از آنکه درد زایمان آغاز شود، کیسه آب تان پاره شود و مجبور شوند شما را به اتاق عمل ببرند و سزارین کنند. دوران نقاهت بعد از سزارین دورانی زمان بر است. در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که برای تسریع این دوران به شما کمک خواهند کرد.
۱.زمانی که سوند را از شما جدا می کنند، سعی کنید تا جایی که می توانید در اطراف قدم بزنید و راه بروید (در صورت نیاز می توانید از پرسنل بیمارستان هم کمک بگیرید). باور کنید این کار بیشتر از دراز کشیدن در تخت باعث تسریع دوران بهبودی تان می شود. فقط حواستان باشد که آرام راه بروید یا حرکت کنید.
۲.وقتی به شما اجازه دادند تا از دستشویی استفاده کنید، هرگز برای ادرار کردن خود را نگه ندارید چرا که ممکن است فشار آن، به ناحیه برش جراحی آسیب وارد کند. حتی اگر مجبور شدید برای این کار چند بار از تختتان بلند شوید، این کار را بکنید.
۳.ممکن است حداقل تا دو روز تحت مراقبت های ویژه باشید و اجازه نداشته باشید چیزی بخورید. اما هر وقت که توانستید (این اجازه را داشتید)، سعی کنید گوشت سوخاری یا نان شیرینی قهوه ای نخورید. سزارین در اغلب مواقع باعث به هم خوردن سیستم گوارشی تان می شود؛ اسیدی بودن معده و ریفلاکس معده-مری آخرین چیزی است که در این شرایط بخواهید با آن سر و کله بزنید.
۴.از بلند کردن چیزهای سنگین خودداری کنید. سوای بلند کردن نوزاد، هرگز نباید چیز سنگینی بلد کنید تا به جای زخمتان فشاری وارد شود. سعی کنید این مسئله را تا دو هفته بعد از زایمان رعایت کنید.
۵.سعی کنید بلافاصله بعد از زایمان، ورزش نکنید. صبر کنید برای این کار، پزشک مربوطه به شما بگوید چه زمانی می توانید این کار را انجام دهید. چندان جالب و خوشایند نیست که حتی بعد از آنکه زایمان کردید بخواهید همان لباس های مخصوص زنان باردار را بپوشد، اما باید صبر کنید تا بتوانید دوباره به اندام مطلوب خود برسید. اگر خیلی زود دچار فشار و دردهای شکمی شوید می تواند خطرناک باشد و به خونریزی بیانجامد. به جای آن سعی کنید با فرزندتان راه بروید و یا در پارک بچرخید.
۶.برای کاهش حجم شکم، از کمربندهای مخصوص بارداری استفاده نکنید. شکم شما به خودیِ خود و به مرور به جای اولیه اش بازخواهد گشت. استفاده از این کمربندها ممکن است بعدها خطر فتق را افزایش دهد.
۷.از جای زخم و بخیه خود به خوبی مراقبت کنید. سعی کنید تمام توصیه های پزشک را بعد از زایمان به منظور مراقبت از خود رعایت کنید. تا زمانی که زخم و بخیه تان التیام پیدا نکرده از دوش آب داغ یا در کل دوش گرفتن خودداری کنید.
۸.سعی کنید جای خواب خوبی داشته باشید. حتی وقتی بخیه هایتان را باز کردید و روند بهبودی آغاز شد، نمی توانید به پشت دراز بکشید چرا که درد شدیدی خواهد داشت. در این شرایط هم باید سعی کنید به پهلو بخوابید.
۹.سعی کنید کالسکه یا تخت نوزاد را در نزدیکی خودتان بگذارید تا دسترسی به آن برایتان راحت باشد. این مسئله باعث می شود هر زمان که بلند می شوید به بچه شیر بدهید، فشار کمتری به جای بُرش و بخیه تان وارد شود.
۱۰.مراقب یبوست باشید. همیشه بدنتان را هیدراته نگه دارید. از آنجایی که زخم بخیه و بُرش عمل در حال التیام است، بنابراین فشار به شکم به خاطر یبوست می تواند واقعا وحشتناک باشد.
۱۱.عجله ای برای رابطه جنسی نداشته باشید. با این که پزشک به شما گفته که بهتر است در شش هفته ی اول بعد از زایمان مراقب های لازم را انجام دهید٬ با این حال برگشتن به حس و حال و روحیه و مقاومتی که داشتید زمان زیادی می برد. درباره این مسئله با همسرتان صحبت کنید و به جای آن از روش های دیگری مثل بغل کردن و نوازش یا حرف زدن درباره چیزهای دیگر استفاده کنید.
۱۲. وقتی زخمتان در حال خوب شدن است هرگز علائمی مانند تب، سردرد و حالت تهوع را نادیده نگیرید٬ چرا که ممکن است نشانه ی عفونت باشد.
۱۳.از مصرف خودسرانه ی مسکن خودداری کنید. بعد از جراحی پزشک برایتان مسکن تجویز خواهد کرد تا مصرف کنید، بنابراین اصلا نیاز نیست چیزهای دیگری را به شکل خودسرانه مصرف کنید. اگر به بچه شیر می دهید ممکن است مصرف بعضی مسکن ها خطرناک باشد. اگر تا شش هفته بعد از دوران بازیابی و بهبودی دردتان هنوز ادامه داشت، حتما با پزشک صحبت کنید.

.

منبع :