آکاایران: نحوه مراقبت از دندان ها در دوران بارداریReviewed by Iranvij-1 on Jun 1Rating:

بارداری ممکن است باعث بدتر شدن بعضی از عوارض دندانی یا ایجاد عوارض جدید شود. بنابراین چک آپ های مکرر و حفظ بهداشت دندانی می تواند به سلامتتان کمک کند.

تغییرات هورمونی بارداری ممکن است بر دهان و دندان های شما تأثیر بگذارد. برای مثال، برخی زنان ممکن است دچار «التهاب لثه یا ژنژیویت بارداری» شوند. در این عارضه التهاب، حساسیت و تورم لثه ها به وجود می آید و ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه هایتان کمی خونریزی کند.

این عارضه را نباید درمان نشده باقی گذاشت، زیرا ممکن است به اشکال شدیدتر بیماری های لثه بینجامد. پزشکتان ممکن است توصیه کند، تمیز کردن دندان ها به طور مکررتری انجام دهید.

همچنین در دوران بارداری ممکن است زنان به دلایل متفاوت به پوسیدگی دندان حساس تر شوند. تهوع صبحگاهی باعث افزایش میزان اسید درون دهان شما می شود که ممکن است لایه بیرونی دندان یا مینا را تخریب کند.

بالاخره مکن است به دلایل گوناگون ازجمله تهوع صبحگاهی، حساس تر شدن رفلکس گگ (اوغ زدن بیشتر)، دردناک شدن لثه ها و خستگی، زن باردار نتواند از برنامه دو بار مسواک زدن در روز و نخ دندان کشیدن پیروی کند.

رعایت این توصیه ها به حفظ سلامت دندانی خودتان و کودکتان کمک می کند

– به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و هر شب از یک دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

– مقدار زیادی کلسیم، پروتئین، فسفر و ویتامین ها A، C و D بخورید تا به رشد دندان های مستحکم در کودکتان کمک شود.

– اگر به طور مرتب تهوع دارید، یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در آب حل کنید و دندان هایتان را با آن بشویید. این کار تأثیر اسید واردشده به دهان را بر دندان هایتان خنثی می کند.

– پس از زایمان هم مراقبت دندان های خودتان و نوزادتان باشید.

.

منبع :